Եվրասիական փորձագիտական ակումբը դարձավ տաս տարեկան
Եվրասիական փորձագիտական ակումբը դարձավ տաս տարեկան: Այս առիթով «Հայաստանը ԵԱՏՄ-ում եվրասիական տնտեսական ինտեգրման իրողություններն ու հեռանկարները» թեմայով հրավիրված գիտաժողովի ժամանակ Ակումբի համակարգող Արամ Սաֆարյանը, մասնավորապես, նշեց․ «Այն ժամանակ եվրասիական տնտեսական ինտեգրման գործընթացը թափ էր հավաքում և մենք դարձանք ահռելի եվրասիական ինտեգրացիոն տարածքի առաջին նման հարթակը, որտեղ պատշաճ և արժանավայել գիտափորձագիտական մակարդակով վերլուծվում էին ծավալվող տնտեսական և դրան հարող սոցիալական և մշակութային հումանիտար ոլորտները»:
Ըստ նրա՝ անցած տասը տարում Ակումբի անդամ են դարձել Հայաստանի առաջատար 55 մասնագետներ՝ տնտեսագետներ, քաղաքագետներ, միջազգայնագետներ, սոցիոլոգներ, պատմաբաններ, արևելագետներ, փիլիսոփաներ, պաշտպանության և անվտանգության ոլորտի մասնագետներ, հրապարակախոսներ և լրագրողներ:
«Այն ժամանակ, 2014թ. մայիսին Աստանայում ԵԱՏՄ գագաթաժողովի նախօրեին մենք հայտարարեցինք, որ մեր նպատակն է դրական լիցք հաղորդել Հայաստանի, Ռուսաստանի և մեր ընդհանուր ինտեգրացիոն տարածքի մյուս բոլոր երկրների տնտեսական համագործակցությանը»,- նկատեց Սաֆարյանը։
Ըստ նրա՝ անցած տասը տարիների ընթացքում մեր առաջատար մասնագետները մասնակցել են Մոսկվայում, Մինսկում, Աստանայում, Ալմաթիում, Բիշկեկում և այլ երկրների խոշոր գիտական կենտրոններում անցած համաժողովների և հարստացրել են մեր հաջողությունների ընդհանուր գանձանակը:
«Վերջին մի քանի տարիներին մենք նոր տարրեր մտցրեցինք մեր փորձագիտական գործունեության մեջ: Բոլորը լավ գիտեն, որ Եվրասիական փորձագիտական ակումբը տարին երկու անգամ, օգոստոսին և փետրվարին հանդես է գալիս հրապարակային զեկույցներով հատուկ մամուլի ասուլիսներում, որտեղ ամփոփվում են կիսամյակի և տարվա արդյունքներով Հայաստանի տնտեսական զարգացման ցուցանիշները: Մանսավորապես, այս տարվա օգոստոսին մենք ծրագրում ենք նման արդեն 11-րդ զեկույցով ԵԱՏՄ անդամության համատեքստում խոսել Հայաստանի տնտեսական վիճակի մասին: Իսկ վերջին երեք տարիների նորությունն այն էր, որ տնտեսական ակտիվության աճի գործակցի և ՀՆԱ-ի վերաբերյալ մեր կանխատեսումները շնորհիվ անկախ և որակյալ վերլուծության իրականություն են դարձել: Դա հանգեցրել է հայկական և ռուսական ԶԼՄ-ների կողմից հետաքրքրության աճին և մեր հետազոտությունների նյութերը իրենց կանխատեսումներով դարձել են սպասված երևույթ մեր գիտափորձագիտական իրականության մեջ»,- նկատեց նա:
Ըստ Սաֆարյանի՝ Եվրասիական տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացի զարգացման այդ հիմնական ուղղությունները լուրջ հույս են ներշնչում, որ դա կդառնա հիմք ոչ միայն տնտեսական, այլև լուրջ սոցիալական զարգացման համար: «Ճիշտ է, եվրասիական տնտեսական ինտեգրման պարագայում մենք պետք է ընդունենք, որ մեր հասարակությունները թույլ են տեղեկացված և քիչ են հետաքրքրված ընթացող գործընթացներով: Նույն մտահոգությունն ունեն նաև մեր գործընկերները Ռուսաստանում և այլ երկրներում: Հայաստանի հաջողությունները ԵԱՏՄ-ին մասնակցության գործընթացում ընկալվում են մեզանում իբրև ինքնստինքյան հասկանալի իրողություն: Չնայած, պետք է ընդունել նաև, որ գնալով ավելի ու ավելի շատ երիտասարդ ուսանողներ և երիտասարդ գիտնականներ են հետաքրքրվում եվրասիական ինտեգրման մանրամասներով և  հեռանկարներով: Մեր հրատարակությունները միաժամանակ հայերեն և ռուսերեն լեզուներով շատ արագ են տարածվում ընթերցողների միջավայրում: Այս ամենը թույլ է տալիս մեզ պնդել, որ Եվրասիական փորձագիտական ակումբը մտնում է իր գոյության երկրորդ տասնամյակը լուրջ հաջողություններով վերլուծության և փորձագիտական ոլորտներում և մենք պատրաստ ենք լուծելու ավելի բարդ խնդիրներ, այդ թվում այլ երկրների ներկայացուցիչների հետ համագործակցության միջոցով»,- եզրափակեց փորձագետը:

Евразийскому экспертному клубу исполнилось 10 лет
Евразийскому экспертному клубу исполнилось 10 лет. Выступая на конференции на тему «Армения в ЕАЭС: реалии и перспективы Евразийской экономической интеграции», приуроченной этому юбилею, координатор Евразийского экспертного клуба Арам Сафарян заметил, что тогда процесс евразийской экономической интеграции набирал обороты и Клуб стал первой площадкой огромного евразийского интеграционного пространства, где на должном и достойном научно-экспертном уровне анализировались протекающие экономические и сопутствующие социальные, культурно-гуманитарные аспекты.
«За прошедшие 10 лет членами нашего клуба стали 55 ведущих специалистов Армении – экономисты, политологи, международники, социологи, историки, востоковеды, философы, специалисты в области обороны и безопасности, публицисты и журналисты»,- отметил эксперт.
По его словам, тогда, в мае 2014г. в преддверии саммита ЕАЭС в Астане, члены Клуба заявили, что  наша цель – вносить позитивный заряд в экономическое сотрудничество Армении, России и других стран нашего общего интеграционного пространства.
«За прошедшие 10 лет наши ведущие специалисты участвовали во многих конференциях в Москве, Минске, Астане, Алмате, Бишкеке, а также в крупных научных центрах других стран и обогатили копилку наших достижений. Последние несколько лет мы внесли новые элементы в нашу экспертную деятельность. Все хорошо знают, что Евразийский экспертный клуб два раза в году, в августе и феврале, выступает с публичными докладами на специальных пресс-конференциях. В частности, в августе этого года, мы планируем выступить с 11-м докладом об экономическом положении нашей страны в контексте членства в ЕАЭС. А новостью последних трех лет является то, что наши прогнозы о развитии индекса деловой активности и росте ВВП (сделанные благодаря независимому и качественному анализу) сбывались. Это вызвало большой интерес в армянских и российских СМИ и материалы наших исследований с прогнозами стали ожидаемым событием в нашей научно-экспертной действительности»,- заверил Сафарян.
По его словам, сегодня мы знаем, как будет развиваться ЕАЭС до 2045г. «Эти основные направления развития интеграционного процесса на евразийском пространстве вселяют серьезную надежду, что это станет основой для серьезного не только экономического, но и социального развития. Правда, в случае с евразийской экономической интеграцией, мы должны принять, что наши общества очень слабо осведомлены и мало заинтересованы протекающими процессами. Подобную озабоченность высказывают и наши коллеги в России и в других странах. Успехи Армении в процессе участия в ЕАЭС воспринимаются как нечто само-собой разумеющееся. Хотя, надо признать, что все больше студенческой молодежи и молодых ученых интересуется подробностями и перспективами евразийской интеграции. Наши издания одновременно на армянском и русском языках очень быстро расходятся в читательской среде. Все это дает нам основание утверждать, что Евразийский экспертный клуб вступает в свое второе десятилетие серьезными достижениями в сфере анализа и экспертизы и мы готовы решать более крупные задачи, в том числе в партнерстве с представителями других стран»,- подытожил эксперт.