Եվրասիական շուկան անփոխարինելի է Հայաստանի տնտեսության համար. Արամ Սաֆարյան
2022-ին մենք գործ ունենք աննախադեպ ռեկորդային տնտեսական աճի ցուցանիշի հետ: Այս մասին այսօր ՛՛Հայաստանի տնտեսությունը՝ 2022-ի առաջին կիսամյակում ԵԱՏՄ-ին մեր երկրի անդամակցության համատեքստում՛՛ խորագրով ասուլիսի ժամանակ ասաց Եվրասիական փորձագիտական ակումբի համակարգող, քաղաքական վերլուծաբան Արամ Սաֆարյանը:
՛՛Հայաստանի տնտեսական աճն ամրապնդվում է ՀՆԱ-ի ցուցանիշով. անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝  այս տարի մեր ՀՆԱ-ն աճել է 8.5 տոկոսով, բայց մենք արձանագրում ենք, որ այն աճը, որն արձանագրված է հիմնականում շինարարության, առևտրաշրջանառության մեջ, ոչ միայն բավարարվածություն է բերում, այլև պարադոքսներ և անորոշություններ՛՛,-հավելեց նա:
Ըստ Սաֆարյանի՝ գործ ունենք մի իրավիճակի հետ, երբ առևտրատնտեսական հարաբերությունների ու տնտեսության զարգացման հետ աճել է նաև աղքատությունը. ՛՛Տարվա վերջում ունենալու ենք ծայրահեղ աղքատության որոշ կրճատում, բայց ՀԲ-ն ահազանգում է, որ մենք երկնիշ տնտեսական աճի հետ ունենալու ենք նաև աղքատության երկնիշ աճ, որը տարվա վերջում կարող է հասնել ընդհուպ 48 տոկոսի: Սա մեր ամենամեծ ահազանգն է ՀՀ իշխանություններին, որ լարելով ջանքերը՝ փորձեն մեղմել այս շատ վատ ցուցանիշի ահագնացող արդյունքները՛՛:
Տնտեսագետի խոսքով՝ ԵԱՏՄ տարածքն ամենանպաստավորն է Հայաստանի պատրաստի արտադրանքի արտահանման ծավալների ավելացման համար: ՛՛Վերջին երեք տարվա ընթացքում Հայաստանի համար ԵԱՏՄ տարածքի դերը գնալով մեծացել է: Եթե նախապանդեմիկ շրջանում այդ տարածքը մեր արտահանման և ներկրման ծավալի 27 տոկոսն էր, այս տարվա ցուցանիշը մոտ 30 տոկոս է,  ճիշտ աշխատանքի դեպքում մեր երկիրը կարող է գերազանցել այդ ցուցանիշը՛՛,-ասաց նա:
Սաֆարյանը հավելեց նաև, որ այս տարվա առաջին վեց ամիսների ընթացքում, համեմատած անցյալ տարվա հետ,  թե՛ արտահանման, թե՛ ներկրման ծավալներն աճել են, և այստեղ Ռուսաստանը շարունակում է մնալ մեր երկրի խոշորագույն տնտեսակա գործընկերը, ներդրողը և պատրաստի արտադրանքի շուկան:
՛՛Վերջին շրջանում հակառուսական քարոզչությունն ակտիվացել է, հայ-ռուսական բարեկամության հակառակորդները փորձում են սևացնել եվրասիական ինտեգրման գործընթացին մեր մասնակցությունը՝ կեղծելով, իբրև ՀՀ-ին տարիներ առաջ հրելով գցեցին ծուղակը. դա այդպես չէ, մենք պնդում ենք՝ եվրասիական շուկան անփոխարինելի է Հայաստանի տնտեսության համար, այս համագործակցության վեկտորը շարունակելու է մնալ կարևորագույնը նաև մեր քաղաքական և անվտանգային կապերի համար՛՛,-նշեց քաղաքական վերլուծաբանը:
Ամփոփելով խոսքը՝ Սաֆարյանն ասաց. ՛՛Եվրասիական փորաձագիտական ակումբի անդամները համաձայն են այն դիտարկումների հետ, որ եթե ֆորս մաժորներ չպատահեն, ապա տարվա վերջում ունենալու ենք տնտեսական ակտիվության յոթ տոկոսանոց աճ, ունենալու ենք ավելի բարձր ՀՆԱ-ի աճ, քան 2021-ին: Մենք ՀՀ կառավարությանը հորդորում ենք ջանքեր գործադրել՝ գտնելու էֆեկտիվ լուծումներ՝ Հայաստանում անընդհատ մեծացող աղքատության վիճակը թեթևացնելու ուղղությամբ, այլապես տարվա վերջում կանգնելու ենք լուրջ խնդիրների առջև՛՛:

В конце года уровень бедности в Армении может достичь до 48%: эксперт
В 2022 году мы имеем дело с беспрецедентным рекордным показателем экономического роста в Армении. Об этом сегодня на пресс-конференции на тему «Экономика Армении в контексте членства нашей страны в ЕАЭС в первом полугодии 2022 года» заявил координатор Евразийского экспертного клуба, политический аналитик Арам Сафарян.
«Экономический рост Армении укрепляется показателем ВВП. По сравнению с тем же периодом прошлого года, в этом году ВВП страны вырос на 8,5%, но мы констатируем, что тот рост, который зафиксирован в основном в сферах строительства и товарооборота носит парадоксальный и неопределенный характер», - добавил он.
По словам Сафаряна, мы имеем дело с ситуацией, когда с развитием торгово-экономических отношений и экономики возросла также бедность. «В конце года у нас будет некоторое сокращение крайней бедности, но ВБ предупреждает, что с двузначным экономическим ростом у нас будет также двузначный рост бедности, который в конце года может достичь до 48%. Это самый большой вызов властям Армении, чтобы, напрягая усилия, попытаться избежать этого пессимистического сценария»,- подчеркнул эксперт.
По словам эксперта, территория ЕАЭС является наиболее благоприятной для увеличения объемов экспорта готовой продукции Армении. «Если в предпандемический период этот показатель составлял 27% от объема экспорта и импорта, то в этом году он повыситься до 30%, и при правильной работе наша страна может превысить этот показатель», - сказал он.
Сафарян также добавил, что в течение первых шести месяцев этого года, по сравнению с прошлым годом, объемы как экспорта, так и импорта возросли, и здесь Россия продолжает оставаться крупнейшим экономическим партнером, инвестором и рынком готовой продукции нашей страны.
«В последнее время антироссийская пропаганда активизировалась, противники армяно-российской дружбы пытаются очернить наше участие в евразийском интеграционном процессе. Но это не так, мы настаиваем на том, что евразийский рынок незаменим для экономики Армении, вектор этого сотрудничества продолжит оставаться важнейшим для нашей страны», - отметил политический аналитик.
Подводя итоги, Сафарян сказал, что эксперты Евразийского экспертного клуба разделяют прогнозы о семипроцентном росте экономической активности Армении в случае отсутствия форс-мажоров.