Երվաիական փորձագիտական ակումբը հրապարակել է ութերորդ ամենամյա տնտեսագիտական հետազոտությունը «Հայաստանի տնտեսությունը 2022թ. ԵԱՏՄ-ին մեր երկրի անդամության համատեքստում» վերտառությամբ
Երվաիական փորձագիտական ակումբը այսօր հրապարակել է ութերորդ ամենամյա տնտեսագիտական հետազոտությունը «Հայաստանի տնտեսությունը 2022թ. ԵԱՏՄ-ին մեր երկրի անդամության համատեքստում» վերտառությամբ:
Ինչպես այսօր տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ ասաց Եվրասիական փորձագիտական ակումբի համակարգող, քաղաքագետ Արամ Սաֆարյանը, այս հետազոտությունը կատարել են մեր Ակումբի անվանի փորձագետները: Նրանք ուսումնասիրել են Հայաստանի տնտեսության արդի վիճակը պետական վիճակագրական կոմիտեի տվյալների հիման վրա, դրանք համեմատելով համաշխարհային և տարածաշրջանային ֆինանսական կազմակերպությունների տվյալների և կանխատեսումների հետ:
«Կուզենայինք ընդգծել, որ ամեն տարի երկու անգամ, օգոստոսին և փետրվարին, հանրության դատին ներկայացնելով մեր ընթացիկ հետազոտությունների կիսամյակային և տարեկան արդյունքները, մենք լի ենք պատասխանատվությամբ մեր բերված տվյալների ճշմարտացիության, փաստարկների գիտականության և արվող կանխատեսումների հիմնավորվածության հարցում»,- ընդգծեց Սաֆարյանը:
Նա մի քանի եզրահանգումներ հնչեցրեց տվյալ հետազոտություններից․
Առաջաին. Եվրասիական տնտեսական միությունը դարձել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր արտաքին առևտրատնտեսական գործընկերը: Այս ուղղությանն է բաժին ընկնում Հայաստանի արտահանման ավելի քան 47% և ներկրման ավելի քան 31%: Սա ավելի է, քան ցանկացած այլ ուղղությամբ: Տարեց-տարի հետևողականորեն աճում է առևտուրը ոչ միայն Ռուսաստանի Դաշնության, այլև Ղազախստանի, Բելառուսի և Ղրղզստանի հետ: Սա նշանակում է, որ ճիշտ էին բոլոր այն գիտնականներն ու փորձագետները, որոնք վերջին տասնամյակում համոզված պնդել են, որ ԵԱՏՄ շրջանակներում համագործակցությունն ունի հսկայական ներուժ Հայաստանի տնտեսությունը զարգացնելու համար:
Երկրորդ. սրընթաց տեմպերով աճում է արևտրատնտեսական համագործակցությունը Ռուսաստանի Դաշնության հետ: Ռուսաստանը ոչ միայն Հայաստանի ռազմաքաղաքական գլխավոր դաշնակիցն է, այլև տնտեսական ոլորտում առաջատար գործընկերը: Ռուսական ներդրումների ընդհանուր ծավալը հայկական տնտեսության մեջ կազմում է 2 մլրդ. դոլար: Հայաստանի Հանրապետության արտահանումը դեպի Ռուսաստան 2022թ. աճել է 2,9 անգամ, կազմելով ռեկորդային $4,1 մլրդ.: ԵԱՏՄ ուղղությամբ մեր արտահանումը 2015թ. առաջին տարվա համեմատությամբ աճել է մոտ 10 անգամ: Ռուսաստանը Հայաստանի ամենահեռանկարային գործընկերն է և դեպի Ռուսաստան գնացող մեր արտահանումն ունի ամենադիվերսիֆիկացված բնույթ: Ռուսաստան է ուղղված մեր պատրաստի արտադրանքը և այդ միտումը շարունակական աճի բնույթ ունի:
Երրորդ. Հայաստանի արտահանումը բոլոր ուղղություններով աճում է, ինչպես և աճում է ներկրումը համարյա բոլոր ապրանքատեսակների գծով: 2022թ. ցույց է տվել զարգացման աննախադեպ միտումներ տնտեսության բոլոր ճյուղերի համար: Հնարավորություն է ընձեռնվել լրջորեն մտածելու ոչ միայն տնտեսության հեռանկարային ուղղություններին պետական աջակցության տարբեր ձևերը մեծացնելու մասին, այլև բնակչության կուտակված սոցիալական խնդիրները քայլ առ քայլ լուծելու մասին: Կարևոր է, որպեսզի գործադրվեն ջանքեր տնտեսության մեջ 2022թ. գրանցված զարգացման միտումները հնարավորինս պահպանելու ուղղությամբ:
Չորրորդ. շատ կարևոր է ուշադրությամբ հետևելը տարածաշրջանային և գլոբալ միջազգային գործընթացներին: Աշխարհի առաջատար ֆինանսական կառույցները նախազգուշացնում են, որ 2023թ. համար առկա է նոր ռեցեսիայի սպառնալիքը: Սա նշանակում է, որ պատմության մեջ առաջին անգամ մեկ տասնամյակում երկու ռեցեսիա կարող է լինել: Կան հոռետեսական կանխատեսումներ այն մասին, որ ԱՄՆ-ում տնտեսական աճը կլինի ընդամենը 0,5%, Եվրոպական Միությունում` զրոյական, Չինաստանում` 4,6%: Գերակշռող կանխատեսումների համաձայն Ռուսաստանին կհաջողվի նվազագույնի հասցնել նկատված տնտեսական անկումը: Հայաստանի Հանրապետության համար Համաշխարհային բանկը և մյուս վարկանիշային միջազգային կառույցները զգուշավորությամբ կանխատեսում են 4%-ից ավելի աճ (4,5% արժեզրկման պայմաններում): Մեր տնտեսագետները կարծում են, որ այս տարի տնտեսական աճի միտումները կնվազեն երկրորդ կիսամյակում: Սակայն բարենպաստ բիզնես-մթնոլորտի և նկատված տնտեսական հաջողությունների ճիշտ շարունակման դեպքում մենք կարծում ենք, որ կա հնարավորություն 2023թ. Հայաստանի տնտեսության աճը 5-7% հասցնելու համար:

Евразийский экспертный клуб презентовал восьмое ежегодное экономическое исследование «Экономика Армении в 2022г. в контексте членства нашей страны в ЕАЭС»
Евразийский экспертный клуб обнародовал восьмое ежегодное экономическое исследование «Экономика Армении в 2022г. в контексте членства нашей страны в ЕАЭС».
Как заявил сегодня на пресс-конференции  политический аналитик, координатор Евразийского экспертного клуба Арам Сафарян, эксперты клуба изучили современное состояние экономики Армении на основе данных Госстата, сравнивая их с данными мировых и региональных ведущих финансовых институтов и их прогнозами.
Сафарян отметил, что такие исследования Евразийский экспертный клуб презентует дважды в год - в августе и феврале. «Члены Евразийского экспетного клуба, полны ответственности за правильность приведенных данных, научности аргументов и обоснованности сделанных прогнозов. Может быть именно по этой причиине из года в год наши ежегодные исследования удостаиваются все большего внимания со стороны средств массовой информации Армении, России и стран-членов ЕАЭС»,- подчеркнул эксперт.
Анализируя исследование, Сафарян отметил, что Евразийский экономический союз стал ведущим внешнеторговым партнером Республики Армения. На долю этого направления приходится более 47% экспорта и более 31% импорта Армении. «Это больше, чем на любом другом направлении. Из года в год последовательно растет торговля не только с Российской Федерацией, но и с Казахстаном, Беларусью и Кыргызстаном. Это значит, что правы были все те ученые и эксперты, которые на протяжении последнего десятилетия утверждали, что сотрудничество в рамках ЕАЭС имеет огромный потенциал для развития экономики Армении»,- подчеркнул эксперт.
Он также отметил, что бысрыми темпами растет и двустороннее армяно-российское торгово-экономическое сотрудничество. «Россия не только главный военно-политический союзник Армении, но и ведущий партнер в сфере экономики. Общий объем российских инвестиций в армянской экономике составляют уже $2 млрд. Экспорт Республики Армения в Российскую Федерацию в 2022г. вырос в 2,9 раза, составив рекордные $4,1 млрд. В направлении ЕАЭС наш экспорт по сравнению с первым годом в 2015г. увеличился до 10 раз. Россия является наиболее перспективным партнером Армении и наш экспорт в Россию имеет самый диверсифицированный характер. В Россию направлен наш экспорт готовой продукции и эта тенденция имеет характер продолжающегося роста»,- заметил Сафарян.
При этом он подчеркнул, что экспорт Армении в течение 2022г. вырос по всем направлениям, вырос также и совокупный иморт почти по всем товарным позициям. «2022г. показал беспрецедентные тенденции развития по всем сферам экономики, при этом важно, чтобы прилагались усилия для возможно большего сохранения тенденций зарегистрированного роста прошлого года»,- заметил эксперт.
Вместе с тем, Сафарян порекомендовал внимательно следить за региональными и глобальными международными экономическими процессами. «Ведущие финансовые организации мира  предупреждают, что в 2023г. реальна угроза новой рецессии. Это значит, что впервые в истории будут иметь место две рецессии в одном десятилетии. Есть пессимистические прогнозы Всемирного банка о том, что в США экономический рост в 2023г. составит всего 0,5%, в Европейском союзе будет иметь место нулевой экономический рост, в Китае экономический рост снизится до 4,6%. Согласно большинству прогнозов России удастся свести к минимуму замеченный экономический спад. Для Армении Всемирный банк и другие рейтинговые международные структуры осторожно прогнозируют рост свыше 4% (в условиях 4,5 процентной инфляции).
Наши экономисты считают, что в этом году тенденции экономического роста снизятся во втором полугодии. Однако в условиях благоприятного бизнес-климата, а также в условиях продолжения замеченных экономических достижений 2022г. в 2023г. есть возможности для роста экономики Армении в объеме до 5-7%»,- спрогнозировал Сафарян.