Downtown Yerevan-ի համար ներդրողներ են հայտնաբերվել. տրվել է Հայաստանի խոշորագույն քաղաքաշինական նախագծի մեկնարկը
ՀՀ կառավարությունը որոշում է ընդունել Նորագյուղ թաղամասի համալիր վերակառուցման շրջանակում իրականացվող Downtown Yerevan քաղաքաշինական ծրագրի մեկնարկի մասին:
Խոսքը շուրջ 81 հեկտար մակերեսով միջազգային մակարդակի քաղաքային նոր կենտրոնի ձևավորման մասին է՝ Հրազդան գետի կիրճի երկայնքով՝ Երևանյան լճի շրջանից մինչև Հաղթանակի կամուրջ։
Նախագիծը ենթադրում է նոր բազմաֆունկցիոնալ թաղամասի ստեղծում, որը պետք է մասամբ բեռնաթափի մայրաքաղաքի պատմական կենտրոնը և դառնա Երևանի գործարար, մշակութային և ներկայացուցչական հանգույց: Հայեցակարգը ներառում է բնակելի թաղամասեր (155 շենք 65 հազար բնակչի համար), միջազգային կազմակերպությունների և դիվանագիտական ներկայացուցչությունների գրասենյակներ, բիզնես կենտրոններ, հյուրանոցներ, մշակութային և հասարակական տարածքներ, ինչպես նաև զարգացած սոցիալական ենթակառուցվածքներ՝ դպրոցներ, մանկապարտեզներ, սպորտային օբյեկտներ:
Առանձին շեշտը դրվում է հանրային տարածքների և էկոլոգիայի վրա։ Նախագծում նախատեսված են առափնյա, զբոսայգու գոտիներ, համաքաղաքային նշանակության հրապարակներ, ինժեներական ցանցերի թարմացում, նոր ճանապարհների, ստորգետնյա ավտոկայանատեղիների կառուցում և տրանսպորտային կապ Իսակովի պողոտայի և Մոնթե Մելքոնյան փողոցի հետ:
Հայեցակարգային նախագիծը շարունակում է Թամանյանի գլխավոր հատակագծի (Կասկադ — Կենտրոն — Պասկևիչի Բլուր առանցք) քաղաքաշինական տրամաբանությունը, որը տասնամյակներ շարունակ մնացել է չիրականացված:
Կառավարության ընդունած որոշումը չի նշանակում սեփականության օտարման սկիզբ և տարածքը չի հայտարարում հանրային շահի գոտի: Այս փուլում իշխանությունները ձևավորում են նախագծի իրավական հիմքը։
Երևանի քաղաքապետը լիազորություն է ստացել պետության անունից շրջանակային պայմանագիր կնքել DITI Construction և DITI Development ընկերությունների հետ, որոնք հանդես են գալիս որպես նախագծի մասնավոր ներդրողներ և օպերատորներ: Փաստաթուղթը սահմանում է կողմերի իրավունքները, պարտականությունները և պարտականությունները և կդառնա հանրային շահի ճանաչման ապագա որոշման հավելված:
Բնակիչներին փոխհատուցում կտրվի իրենց անշարժ գույքի շուկայական արժեքի չափով՝ գումարած 30%-ը։
Միևնույն ժամանակ, DITI Construction-ը և DITI Development-ը կառուցապատողներ չեն և չեն կարող ինքնուրույն ձեռք բերել հողամասեր: Նրանց դերն է ֆինանսավորել, համակարգել և կառավարել ծրագրի իրականացումը, ինչպես նաև ներգրավել այլ ներդրողների և կառուցապատողների:
Լոտերի անմիջական կառուցումն ու ձեռքբերումն իրականացվելու է առանձին որոշվող մասնակիցների կողմից ՝ պետության կողմից սահմանված մոդելի շրջանակներում: Պայմանագիրը պարունակում է կարևոր սահմանափակումներ: Տարածքի զարգացումը պետք է լինի փուլային. սկզբում ավելի բարդ բլոկային մաս, և միայն դրանից հետո հարթ ՝ 1: 2 հարաբերակցությամբ, որպեսզի բացառվի ներդրումների կենտրոնացումը բացառապես առևտրային առումով առավել շահավետ տարածքներում:
Քաղաքային հողերը կարող են օտարվել բացառապես քաղաքի կողմից, ինչը ուժեղացնում է պետության վերահսկողությունը և նվազեցնում նախագծի սառեցման ռիսկերը:
Առանձին հաստատվել է, որ Դալմինի այգիները կառուցապատման ենթակա չեն։ Downtown նախագծի շրջանակներում Դալմայի այգիների շուրջ 250 հեկտար տարածքում նախատեսվում է ստեղծել անտառապարկ՝ խիտ կանաչապատմամբ խոշոր կանաչ գոտի, որը պետք է էապես մեծացնի Երևանի կանաչ ֆոնդը:

Для Downtown Yerevan найдены инвесторы — дан старт крупнейшему градостроительному проекту Армении
Правительство Армении приняло постановление о старте градостроительной программы Downtown Yerevan, которая реализуется в рамках комплексной реконструкции района Норагюх. Речь идёт о формировании нового городского центра международного уровня площадью около 81 гектара — вдоль ущелья реки Раздан, от района Ереванского озера до Моста Победы.
Проект предполагает создание нового многофункционального района, который должен частично разгрузить исторический центр столицы и стать деловым, культурным и представительским хабом Еревана. Концепция включает жилые кварталы (155 зданий на 65 тысяч жителей), офисы международных организаций и дипломатических представительств, бизнес-центры, гостиницы, культурные и общественные пространства, а также развитую социальную инфраструктуру — школы, детсады, спортивные объекты.
Отдельный акцент сделан на общественные пространства и экологию. В проекте предусмотрены набережные, парковые зоны, площади общегородского значения, обновление инженерных сетей, строительство новых дорог, подземных парковок и транспортная связка с проспектом Исакова и улицей Монте Мелконяна. Концептуально проект продолжает градостроительную логику генплана Таманяна (ось Каскад — Центр — холм Паскевичи), которая десятилетиями оставалась нереализованной.
Принятое правительством решение не означает начала отчуждения собственности и не объявляет территорию зоной общественного интереса. На данном этапе власти формируют юридическую основу проекта. Мэр Еревана получил полномочия от имени государства подписать рамочный договор с компаниями DITI Construction и DITI Development, которые выступают частными инвесторами и операторами проекта. Документ определяет права, обязанности и ответственность сторон и станет приложением к будущему решению о признании общественного интереса. Жильцам будет выплачена компенсация в размере рыночной стоимости их недвижимости плюс 30%.
При этом DITI Construction и DITI Development не являются застройщиками и не могут самостоятельно приобретать земельные участки. Их роль заключается в финансировании, координации и управлении реализацией проекта, а также в привлечении других инвесторов и девелоперов. Непосредственное строительство и приобретение лотов будет осуществляться отдельно определяемыми участниками в рамках установленной государством модели.
В договоре заложены важные ограничители. Освоение территории должно быть поэтапным: вначале более сложная блочная часть, и только затем равнинная — в соотношении 1:2, чтобы исключить концентрацию инвестиций исключительно на коммерчески наиболее выгодных участках. Муниципальные земли могут отчуждаться исключительно городом, что усиливает контроль со стороны государства и снижает риски заморозки проекта.
Отдельно подтверждено, что Далминские сады застройке не подлежат. В рамках проекта Downtown на территории садов Далмы площадью порядка 250 гектаров планируется создание лесопарка — крупной зелёной зоны с плотным озеленением, которая должна существенно увеличить зелёный фонд Еревана.