Անօդաչու թռչող սարքերի Digital «UAV» Forum 2019 միջազգային ֆորումը՝  Երևանում
Հայաստանում առաջին անգամ կազմակերպվող «Արհեստական բանականության և անօդաչու թռչող սարքերի, Digital UAV Forum 2019» միջազգային ֆորումը կկայանա հոկտեմբերի 16-20-ը Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի և «Այբ» դպրոցի հիմքի վրա: Այս մասին հայտնում են Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանից։
Ֆորումի կազմակերպիչներն են «Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարան (ՀԱՊՀ)» հիմնադրամը, «Մոսկվայի ավիացիոն ինստիտուտը (ՄԱԻ)», «Այբ» դպրոցը, «Լոկատոր» փակ բաժնետիրական ընկերությունը և «ՀՀ Տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների գործատուների միությունը (ՏՀՏԳՄ)»:
Ֆորումի գլխավոր գործընկերներն են Ավրորա Ֆորումը և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը: Գործընկերներ՝ Սամարայի համալսարանը և Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի համակարգային ծրագրավորման ինստիտուտը:
Ֆորումն իրականացվում է գիտակրթական և գիտահետազոտական կազմակերպությունների կադրային պոտենցիալի զարգացման և ամրապնդման, ինչպես նաև տաղանդավոր երիտասարդներին գիտության, տեխնոլոգիաների և կրթության ոլորտներում ներգրավելու և համախմբելու համար նպաստավոր պայմաններ ստեղծելու նպատակով:
Հոկտեմբերի 16-ից 20-ը ժամանակահատվածում կկայանան հետևյալ երեք միջոցառումները՝
- Գիտական կոնֆերանս. որտեղ կներկայացվեն և կքննարկվեն արդի գիտա-տեխնիկական և տեխնոլոգիական լուծումները արհեստական բանականության և անօդաչու թռչող սարքերի (ԱԹՍ) ոլորտում,
- Հեքըթոն. Արհեստական բանականության և անօդաչու սարքերի ոլորտում առկա գործնական խնդիրների լուծման համար: Հեքըթոնի արդյունքում ժյուրիի կողմից լավագույնը ճանաչված երեք թիմերը կարժանանան ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կողմից սահմանված դրամական մրցանակների:

в Армении пройдет международный форум “Искусственный интеллект и беспилотные летательные аппараты"
Впервые организуемый в Армении международный форум “Искусственный интеллект и беспилотные летательные аппараты, Digital UAV Forum 2019”состоится 16-20 октября.
Организаторами форума являются фонд "Национальный политехнический университет Армении", "Московский авиационный институт", школа "Айб”, закрытое акционерное общество "Локатор" и "Союз работодателей информационных и телекоммуникационных технологий РА”.
Партнерами являются Самарский университет и Институт системного программирования Российской академии наук.
Форум проводится с целью развития и укрепления кадрового потенциала научно-образовательных и научно-исследовательских организаций, а также создания благоприятных условий для вовлечения и сплочения талантливой молодежи в сферу науки, технологий и образования.
В период с 16 по 20 октября состоится научная конференция, в ходе которой  будут представлены и обсуждены современные научно-технические и технологические решения в области искусственного интеллекта и беспилотных летательных аппаратов.