2021 թ. հինգ ամիսներին հարկային եկամուտները կազմել են 618.4 մլրդ դրամ՝ 2019 թ. համեմատ մոտ 40 տոկոսով ավելի
2021 թ. առաջին հինգ ամիսներին հավաքված հարկային եկամուտները կազմել են 618.4 մլրդ դրամ, իսկ հարկ վճարողներին ու ֆիզիկական անձանց տարբեր հարկատեսակների գծով վերադարձված գումարները՝ 68.6 մլրդ դրամ՝ Կառավարության նիստին տեղեկացրեց ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի ղեկավար Էդուարդ Հովհաննիսյանը: Նրա խոսքով՝ նշված ցուցանիշները դրական տարբերություն ունեն և՛ 2020 թ., և՛ 2019 թ. տվյալների համեմատ: «618.4 մլրդ հավաքված եկամուտները 42.7 միլիարդով ավելի են 2019 թ. համադրելի տվյալներից, և 38.4 մլրդ դրամով՝ 2020 թ. համադրելի տվյալներից»,- նշեց նա:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն էլ հավելեց, որ 2019 թ. համեմատ հարկային եկամուտների մոտ 40 տոկոս աճ է արձանագրվել: Նա անդրադարձավ նաև վերադարձված գումարներին՝ ընդգծելով, որ սա կարևոր ցուցանիշ է: «Նման առաջանցիկ աճ ապահովում ենք բիզնեսին և քաղաքացիներին վերադարձվելիք գումարներն ամբողջությամբ վերադարձնելով: Սա կարևոր է արձանագրելու, որ մենք շարունակում ենք բիզնեսի և հանրության նկատմամբ պարտքերը զրոյացնելու քաղաքականությունը»,- ասաց Փաշինյանը:

Налоговые доходы, собранные за первые пять месяцев 2021 года, увеличились на 40%: председатель КГД
Председатель Комитета госдоходов Армении Эдвард Ованнисян на заседании правительства 3 июня сообщил, что налоговые доходы, собранные за первые 5 месяцев 2021 года, составили 618,4 млрд. драмов.
В то же время суммы, возвращенные налогоплательщикам и физическим лицам по различным видам налогов, по его словам, составили 68,6 млрд. драмов. Указанные показатели, сказал он, имеют положительную динамику по сравнению с сопоставимыми данными 2020 и 2019 годов.
«В частности, отмечу, что 618,4 млрд собранных по линии доходов на 47,2 млрд превышают сопоставимые данные 2019 года и на 34,8 млрд драмов - данные 2020 года. По части возвращенных сумм показатель 2021 года на 25 млрд превышает показатель 2019 года и на 15 млрд - показатель 2020 года», - сказал председатель КГД.
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян добавил, что по итогам 2019 года был зафиксирован рост налоговых доходов на 40%. «Хочу подчеркнуть, что все это происходит на фоне возврата денег», - подчеркнул Пашинян.