Կարողացանք անել ամենակարևորը՝ փոխել շատ ընկալումներ, լուծել խրթին թվացող շատ խնդիրներ․ Դավիթ Տոնոյանի ուղերձը
Հպարտությամբ փաստենք, որ մենք միասին՝ առաջնագծի մարտական դիրքերն անառիկ պահող շարքայինից մինչև մարտական փայլուն ուղի անցած ու հիմա էլ իր կյանքը զինվորական ծառայությանն անմնացորդ նվիրաբերած գեներալ՝ կարողացանք անել ամենակարևորը՝ փոխել շատ ընկալումներ, լուծել խրթին թվացող շատ խնդիրներ ու լայն քայլ կատարել նոր որակի բանակ ունենալու ճանապարհին։
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ամանորյա ուղերձ է հղել․
«Հայոց բանակի սիրելի՛ ծառայակից ընկերներ
Անցնող 2019 թվականը հայոց բանակի համար նշանավորվեց մի շարք կարևոր ձեռքբերումներով՝ սկսած նորագույն զինատեսակներով համալրումից, վերջացրած հաղթանակած բանակի զինծառայողներին արժանավայել սննդի մատակարարման նոր համակարգի ներդրմամբ։
Ձեռքբերումները կարելի է երկար թվարկել։ Բայց ինձ համար` որպես Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի, մեր ամենամեծ նվաճումը բոլորիս ընկալումներում արձանագրվող փոփոխությունն է՝ Հայրենիքի պաշտպանությունը կազմակերպելու գաղափարախոսության և Հայրենյաց պաշտպանի հանդեպ պետական առանձնահատուկ վերաբերմունքի պարտավորության հարցում համոզվածության առումով։
Մարդկության պատմությունը վաղուց արդեն ապացուցել է, որ որևէ բանակ, որը երկրի անվտանգությունն ապահովելու իր բանաձևում հիմնական խնդիր է սահմանում խրամատային պաշտպանությունը, ի սկզբանե դատապարտված է պարտության։ Հետևաբար մենք կարիք ունեինք վերաիմաստավորելու մեր ընկալումները «ի՞նչ պետք է անել», «ինչպե՞ս անել» և «ինչո՞վ անել» շատ կարևոր հարցադրումների պատասխանները փնտրելիս։
Այդ պատասխաններից էին նաև կախված մեր հետագա գործողությունները. ի՞նչ ենք սովորեցնելու ժամանակակից հայկական բանակի ժամկետային զինծառայողներին՝ վարժ տիրապետել խրամատային պաշտպանության հիմնական սկզբունքներին, թե՞ նրանցից ցանկացած պահի նաև հակառակորդի տարածքում մարտական առաջադրանքը փայլուն կատարող վճռական մարտիկ պատրաստել։
Ինչպիսի՞ն պետք է լինի ժամանակակից հայկական բանակի սպան՝ ընդամենը զինվորական գործի նրբություններին լավ տիրապետող լեյտենանտ, մայոր կամ գնդապետ, թե՞ բարձրակարգ կրթություն ստացած, ֆիզիկապես կոփված, առաջնորդելու ունակություններ ունեցող ինտելեկտուալ, որն իր ստորաբաժանման հետ պատրաստ է ցանկացած խնդրի լուծման։
Ինչպիսի՞ն պետք է լինի մեր բանակի սպառազինությունը՝ տեխնիկա, որի նպատակը միայն արդյունավետ պաշտպանությունն է, թե՞ գերժամանակակից ու բազմազան միջոցներ, որոնք ունակ են ծնկի բերելու հակառակորդին հենց ի՛ր իսկ տարածքում։
Ինչպիսի՞ն պետք է լինի այդպիսի խնդիրներ իր առջև դրած բանակի զինծառայողների սնունդը, հանդերձանքը, ինչպե՞ս պետք է լուծվեն նրանց սոցիալական խնդիրները և այլն։ Առաջին հայացքից՝ անվերջանալի թվացող հարցեր, որոնց պատասխանները, այդուհանդերձ, պե՛տք էր գտնել առաջ շարժվելու համար։ Եվ հպարտությամբ փաստենք, որ մենք միասին՝ առաջնագծի մարտական դիրքերն անառիկ պահող շարքայինից մինչև մարտական փայլուն ուղի անցած ու հիմա էլ իր կյանքը զինվորական ծառայությանն անմնացորդ նվիրաբերած գեներալ՝ կարողացանք անել ամենակարևորը՝ փոխել շատ ընկալումներ, լուծել խրթին թվացող շատ խնդիրներ ու լայն քայլ կատարել նոր որակի բանակ ունենալու ճանապարհին։
Հայոց բանակն այլևս միայն խրամատային պաշտպանությամբ խաղաղություն ապահովող չէ. մենք բանակ ենք, որն ամեն օր դառնում է առավել մարտունակ, առավել հզոր և հակառակորդի համար առավել անկանխատեսելի։ Մենք բանակ ենք, որի սպառազինութունը դառնում է առավել բազմազան, առավել ժամանակակից և առավել մահաբեր։ Մենք բանակ ենք, որի մարտիկները ստանում են փայլուն կրթություն, որոնք մշտապես գտնվում են պետության հոգածության ներքո, և որոնք քաջ գիտակցում են, որ իրականացնում են մեր երկրում ամենակարևոր առաքելությունը։
2019 թվականի ամենակարևոր ձեռքբերումն այս առումով առավել քան ակնհայտ է. մենք ճիշտ ուղու վրա ենք արդեն իսկ կերտած հաղթանակն ամրագրելու, իսկ անհրաժեշտության դեպքում հակառակորդի համար չափազանց ցավոտ կերպով վերահաստատելու ճանապարհին։
Սիրելի՛ ծառայակից ընկերներ
Ուզում եմ նորից փաստենք ու գիտակցենք, որ սրի և վահանի հավերժական պայքարում սուրն ինչ-որ մի պահի հաղթելու է: Սա ապացուցված ճշմարտություն է: Եկե՛ք լինենք նախաձեռնող: Եվ լինե՛նք նախաձեռնող ոչ միայն սահմանում կամ միայն հակառակորդի դեմ պայքարում, այլև մեր առօրյա գործունեության մեջ: Պասիվությունը, մշտապես հրամանի սպասելը, աշխատանքը պարզապես կատարելու համար կամ ընդունված ձևով կատարելը մեզ համար պիտի դառնան սկզբունքորեն անթույլատրելի: Այս պարագայում առավել քան տեղին է հիշել մեր կարգախոսը՝ «ԱՆԵԼ ԱՌԱՎԵԼ, ՔԱՆ...»: Առաջարկում եմ այս տարի առաջնորդվել այս տրամաբանությամբ՝ յուրաքանչյուրս անելով թեկուզ մի փոքր, բայց առավել, քան...
Շնորհավորում եմ բոլորիդ տոների առթիվ, և թող 2020-ը նշանավորվի անառիկ սահմաններով ու կայուն անվտանգային համակարգով, բոլորիդ ընտանիքներում դառնա երջանկության, ջերմության, ձեռքբերումների տարի:

В вечной борьбе меча и щита в какой-то момент меч победит: Давид Тоноян очертил новую логику стратегии армянских ВС
Министр обороны Армении выступил с предновогодним посланием.
Он, в частности, с гордостью констатировал, что все от рядового до генерала сумели за прошедший год решить многие кажущиеся сложными проблемы и сделать широкий шаг на пути к тому, чтобы иметь армию нового качества.
В послании также отмечается: «Уходящий 2019 год ознаменовался для армянской армии рядом важных достижений, начиная с оснащения новейшими видами оружия, заканчивая внедрением новой системы обеспечения достойного питания военнослужащих победившей армии.
Достижения можно долго перечислять. Но для меня, как министра обороны Республики Армения, самым большим достижением является изменение, фиксируемое в восприятии всех нас, в плане идеологии организации защиты Родины и убежденности в вопросе обязательства по особому государственному отношению к защитнику Отечества.
История человечества давно уже доказала, что любая армия, чья стратегия свободится к окопной обороны, изначально обречена на поражение. Следовательно, мы нуждались в переосмыслении наших восприятий в поисках ответов на очень важные вопросы: что нужно делать и как это сделать?
От этих ответов зависели и наши дальнейшие действия. Будем ли мы обучать военнослужащих-срочников современной армянской армии овладевать основными принципами окопной обороны или подготовить решительного бойца, блестяще выполняющего боевое задание на территории противника?
Каким должен быть офицер современной армянской армии, всего лишь владеющим тонкостями военного дела лейтенантом, майором или полковником, или получившим высококлассное образование, физически закаленным, обладающим руководящими способностями командиром, который вместе со своим подразделением готов к решению любой проблемы?
Каким должно быть вооружение нашей армии - техника, целью которой является только эффективная оборона или сверхсовременные и разнообразные средства, способные поставить противника на колени именно на его территории?
Каким должны быть питание, экипировка военнослужащих армии, поставивших перед собой такие задачи, как должны решаться их социальные проблемы и так далее? На первый взгляд, это кажущиеся бесконечными вопросы, ответы на которые, тем не менее, нужно было найти, чтобы двигаться вперед. И с гордостью констатируем, что мы все вместе, от рядового, охраняющего боевые позиции на передовой, до генерала, прошедшего блестящий боевой путь, и теперь без остатка отдавшего свою жизнь военной службе, смогли сделать самое главное - изменить укоренившиеся восприятия, решить многие, казалось бы, сложные задачи и сделать большой шаг на пути к построению армии нового качества.
Армянская армия отныне не обеспечивает мир лишь путем окопной обороны. Мы - армия, которая каждый день становится более боеспособной, мощной и более непредсказуемой для противника. Мы - армия, вооружение которой становится более разнообразным, более современным и более смертоносным. Мы - армия, воины которой получают блестящее образование, которые постоянно находятся под опекой государства, и которые прекрасно осознают, что осуществляют самую важную миссию в нашей стране.
Самое важное достижение 2019 года в этом плане более чем очевидно. Мы находимся на правильном пути закрепления уже одержанной победы, а в случае необходимости чрезвычайно болезненным для противника образом готовы закрепить ее результаты.
Дорогие друзья-сослуживцы
Хочу вновь констатировать, что в вечной борьбе меча и щита в какой-то момент меч победит. И будем инициативными не только на границе или в борьбе с противником, но и в нашей повседневной деятельности. Пассивность, постоянное ожидание приказа, просто выполнение работы должны стать для нас принципиально недопустимыми, и мы должны сделать все возможное для того, чтобы в нашей повседневной деятельности не было никаких препятствий в проявлении нашей инициативности. В этом случае более чем уместно вспомнить наш девиз: «делать больше, чем…». Предлагаю в этом году руководствоваться этой логикой, делая хотя бы немного, но больше, чем…
Поздравляю всех вас с праздниками, и пусть 2020 год ознаменуется стабильностью нашей  системы безопасности, станет годом счастья, тепла, достижений.