ՀՀ ՊՆ-ն կոչով դիմել է արտերկրում բնակվող զորակոչի ենթակա քաղաքացիներին
Ի պատասխան քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների այն մտահոգության, թե պատասխանատու գերատեսչությունները պետք է իրականացնեն արտերկրում զորակոչիկ հանդիսացող քաղաքացիների իրազեկման աշխատանքներ, ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունը պարզաբանում և խնդրում ենք ի գիտություն ընդունել, որ ՀՀ ՊՆ և ԱԳՆ համագործակցության արդյունքում արտերկրում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների և հյուպատոսական հիմնարկների միջոցով ապահովվել և շարունակում է ապահովվել արտերկրում բնակվող զորակոչի ենթակա քաղաքացիների իրազեկման գործընթացը։
«Մասնավորապես, արտերկրում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների և հյուպատոսական հիմնարկների պաշտոնական կայքերում և սոցիալական էջերում, օրինակ՝ ՌԴ, Ուկրաինա, Բելառուս, Ղազախստան, ԵՄ երկրներ, ԱՄՆ, Կանադա, ԱՄԷ և այլն, տեղադրվել է հետևյալ բովանդակությամբ հայտարարություն․
«ՀՀ Զինված ուժերում պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչի ենթակա այն քաղաքացիները, ովքեր համավարակի պատճառով կիրառված սահմանափակումների և օդային հաղորդակցության բացակայության պատճառով չեն կարողացել ժամանակին վերադառնալ հայրենիք՝ իրենց հաշվառման վայրի զինվորական կոմիսարիատ ներկայանալու նպատակով, անհրաժեշտ է, որպեսզի այդ քաղաքացիներն իրենց տվյալներն ուղարկեն [email protected] էլ-փոստի հասցեին՝ հետագա իրավական գործընթացները կանոնակարգելու և ըստ հնարավորության՝ նրանց տեղափոխումը Հայաստանի Հանրապետություն կազմակերպելու համար: ՀՀ դեսպանությանն ուղղված նամակում անհրաժեշտ է նշել քաղաքացու անունը, ազգանունը, հայրանունը, անձնագրի սերիան և համարը, ծննդյան ամսաթիվը, հաշվառման վայրի զինկոմիսարիատի անվանումը կամ ՀՀ-ում հաշվառման հասցեն, տվյալ երկրում գտնվելու վայրն ու բջջային հեռախոսահամարը, էլեկտրոնային փոստի հասցեն, Viber, WhatsApp։
Առաջին իսկ հնարավորության դեպքում դեսպանությունը կապ կհաստատի գրանցված քաղաքացիների հետ և կտեղեկացնի Հայաստան վերադառնալու հնարավոր տարբերակների մասին։
Հիշեցնում ենք, որ անձնագրի ժամկետը լրացած լինելու դեպքում պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչվելու նպատակով հայրենիք վերադարձող քաղաքացիներին ՀՀ վերադարձի վկայականը տրամադրվում է անվճար»: Այս պահին հաշվառվել են զորակոչի ենթակա տասնյակ քաղաքացիներ, որոնց տվյալներն ուղարկվել են ՀՀ զինվորական կոմիսարիատ ճշգրտումներ կատարելու նպատակով։ Միաժամանակ, ՀՀ ՊՆ ստորաբաժանումները ԱԳՆ-ի հետ համատեղ նաև անհատական իրազեկման աշխատանքներ են իրականացնում։ Այս ընթացքում Պաշտպանության նախարարությունը արտերկրում բնակվող զորակոչի ենթակա քաղաքացիներից և նրանց ծնողներից ստացել է տասնյակ զանգեր, որոնք ուղղորդվել են ըստ կարգի։
Եվս մեկ անգամ հորդորում ենք արտերկրում բնակվող զորակոչի ենթակա քաղաքացիներին կապ հաստատել արտերկրում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների և հյուպատոսական հիմնարկների հետ ՀՀ վերադարձը կազմակերպելու և օրենքով սահմանված պարտականությունները կատարելու նպատակով»,- ասված է հայտարարության մեջ։

МО Армении обратилось к призывникам, находящимся за рубежом
В ответ на обеспокоенность представителей гражданского общества относительно того, что ответственные ведомства должны осуществлять работы по информированию граждан, являющихся призывниками и находящимися за рубежом, Министерство обороны РА разъясняет и просит принять к сведению, что в результате сотрудничества МО РА и МИД РА посредством дипломатических представительств и консульских учреждений Армении за рубежом был обеспечен и продолжает обеспечиваться процесс информирования граждан, проживающих за рубежом и подлежащих призыву.
«В частности, на официальных сайтах дипломатических представительств и консульских учреждений Армении за рубежом и на социальных страницах посольств в таких странах, как Россия, Украина, Беларусь, Казахстан, стран ЕС, США, Канада, ОАЭ и т.д. размещено объявление следующего содержания:
Граждане, подлежащие призыву на обязательную военную службу в Вооруженных силах Армении, которые из-за ограничений и отсутствия воздушного сообщения не смогли вовремя вернуться на родину, чтобы явиться в военный комиссариат по месту их учета, должны отправить свои данные по электронному адресу [email protected] для упорядочения дальнейших правовых процессов и организации их перемещения в Республику Армения. В письме, направленном в посольство Армении, необходимо указать имя, фамилию, отчество, серию и номер паспорта, дату рождения, название военкомата по месту учета или адрес учета в РА, место нахождения и номер мобильного телефона гражданина, адрес электронной почты, Viber, WhatsApp.
При первой же возможности посольство установит связь с зарегистрированными гражданами и проинформирует о возможных вариантах возвращения в Армению.
Напоминаем, что в случае истечения срока паспорта гражданам, возвращающимся на родину с целью призыва на обязательную военную службу, свидетельство о возвращении в РА предоставляется бесплатно.
На данный момент зарегистрированы десятки граждан, подлежащих призыву, данные которых были отправлены в военный комиссариат Армении с целью уточнения. В то же время подразделения МО РА совместно с МИД проводят также работы по персональному информированию. За это время Министерство обороны получило десятки звонков от граждан, проживающих за рубежом, и от их родителей.
Еще раз призываем граждан, подлежащих призыву за рубежом, связаться с дипломатическими представительствами и консульскими учреждениями Армении за рубежом для организации возвращения в Армению и выполнения установленных законом обязанностей», - говорится в заявлении.