ՀԱՊԿ «Անխախտ եղբայրություն» զորավարժություններին կմասնակցի նաեւ Հայաստանը
Վեց երկրի շուրջ 800 զինծառայող կմասնակցի ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի «Անխախտ եղբայրություն-2021» զորավարժություններին, որոնք կանցկացվեն նոյեմբերին Կազանում, ուրբաթ հայտնել է Կենտրոնական ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայությունը:
Ըստ մամուլի ծառայության՝ Կազանի բարձրագույն տանկային հրամանատարական դպրոցում ավարտվել են Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության մասնակից երկրների ներկայացուցիչների շտաբի վերջին բանակցությունները ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի «Անխախտ եղբայրություն-2021» համատեղ զորավարժությանը նախապատրաստման շրջանակներում, որը կանցկացվի նոյեմբերին ռազմական բուհի ուսումնական պոլիգոնում:
«Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի եւ Տաջիկստանի ռազմական պատվիրակությունների նախօրեին պրակտիկ գործողությունների վայրի հետախուզություն անցկացրեցին, որոշեցին զորավարժություններին մասնակցող ուժերի եւ միջոցների կազմը: Այսպիսով, համատեղ պրակտիկ  գործողություններին կմասնակցի ընդհանուր մոտ 800 զինծառայող»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ մամուլի ծառայության՝ զորավարժություններին կներգրավվի նաեւ Ռուսաստանի զինված ուժերի 90 միավոր տեխնիկա, այդ թվում՝ երկու «Մի-24» եւ «Մի-8» ուղղաթիռներ, «Սու-24ՄՌ» եւ «Սու-34» ինքնաթիռներ: Զորավարժություններին կմասնակցեն նաեւ ՀԱՊԿ անդամ երկրների այլ նախարարությունների եւ գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ:
Բանակցությունների արդյունքում հաստատվել է նաեւ զորքերի պրակտիկ գործողությունների պլանը. մշակվել են որոշումներ համապարփակ աջակցության եւ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու պահանջներին համապատասխանության վերաբերյալ:

Армения примет участие в учениях ОДКБ «Нерушимое братство-2021»
Около 800 военнослужащих из шести стран, включая Армению, примут участие в миротворческих учениях Организации Договора о коллективной безопасности «Нерушимое братство 2021», которые пройдут в Казани в ноябре.
Oб этом сообщает РИА Новостисо ссылкой на пресс-службу Центрального военного округа РФ.
Согласно источнику, в Казанском высшем танковом командном училище завершились заключительные штабные переговоры представителей стран – участниц Организации Договора о коллективной безопасности в рамках подготовки к совместным учениям Миротворческих сил ОДКБ «Нерушимое братство-2021», которые состоятся на полигоне военного вуза в ноябре.
«Накануне военные делегации из Армении, Белоруссии, Казахстана, Киргизии, России и Таджикистана провели рекогносцировку места практических действий, определили состав сил и средств, которые примут участие в учениях.Таким образом, всего в совместных практических действиях примут участие около 800 военнослужащих», - говорится в сообщении.
В учениях также будут задействованы 90 единиц техники вооруженных сил стран, в том числе вертолеты Ми-24 и Ми-8, самолёты Су-24МР и Су-34. В учениях также примут участие представители других министерств и ведомств стран-участниц ОДКБ.
По итогам переговоров был утвержден план практических действий войск (сил), выработаны решения по всестороннему обеспечению и соблюдению требований по недопущению распространения коронавирусной инфекции.