Անհետ կորած 98 զինծառայողի ընտանիքին հիմնադրամը տրամադրում է փոխհատուցում. Սմբատ Սաիյան
44-օրյա պատերազմից հետո Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի շահառուների թիվը հասել է 4 660-ի, որից 4 243-ը պատերազմի հետևանքով: Այդ մասին դեկտեմբերի 23-ին հրավիրված ասուլիսում հայտարարեց «Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամ»-ի փոխհատուցումների գծով փոխտնօրեն Սմբատ Սաիյանը:
Նրա խոսքով, պատերազմի հետևանքով առաջացած շահառուների թվից զոհված են 3 986-ը, որոնց ընտանիքները ստանում են նախատեսված փոխահտուցումը, անհայտ բացակայող՝ 98-ը, իսկ հաշմանդամություն ձեռք բերած՝ 576-ը: «Մինչև օրս հիմնադրամը կատարել է 53.6 միլիարդ դրամի հատուցում», - հավելեց Սաիյանը՝ հավելելով, որ այս պահին հիմնադրամում չկա մեկ շահառուի գործ, ում տվյալներն ամբողջական ներկայացվել են ու հատուցումը չեն վճարվել:
Նա դժվարացավ ասել է, թե որքան կավելանա շահառուների թիվը, սակայն մոտավոր հաշվարկներով 200-250 դեպք կարող է լինել՝ կապված 44-օրյա պատերազմի ու դրան հաջորդող զարգացումների հետ:
Այնուհետև նա տեղեկացրեց, որ հիմնադրամը տրամադրում է միանվագ 10 միլիոն դրամ զոհված ու անհետ կորածների ընտանիքներին, ինչպես նաև զինհաշմանդամության 1-ին կարգ ունեցող զինվորներին: «Այնուհետև 20 տարի շարունակ ամսական 200 հազարից-300 հազար դրամ», - տեղեկացրեց նա՝ հավելելով, որ հիմնադրամը տրամադրում է միանվագ 5 միլիոն դրամ զինհաշմանդամության 2-րդ կարգ ունեցող զինվորներին, այնուհետև 20 տարի շարունակ ամսական 100 հազար-200 հազար դրամ:
Ամսական վճարների տարբերությունը պայմանավորված է դեպքը տեղի ունենալու պահին զինվորների սպայական կոչումով:

Фонд страхования военнослужащих предоставляет компенсацию 4 660 бенефициарам
После 44-дневной войны число бенефициаров Фонда страхования военнослужащих достигло 4 660, 4 243 из которых стали бенефициарами после войны. Об этом на пресс-конференции 23 декабря заявил заместитель директора Фонда страхования военнослужащих по линии компенсаций Смбат Саиян. По его словам, из числа бенефициаров последней войны 3 986 человек являются погибшими, 98 - пропавшими без вести, 576 – инвалидами. «До сих пор Фонд выплатил компенсации в размере 53,6 млрд драмов»,- отметил Саиян.
Он затруднился сказать, насколько увеличится число бенефициаров, однако, по приблизительным подсчетам, этот показатель может составить 200-250 человек. Саиян также сообщил, что Фонд предоставляет единовременную выплату в размере 10 млн драмов семьям погибших и без вести пропавших солдат, а также военнослужащим, имеющим 1-ю степень инвалидности.
«Затем на протяжении 20 лет ежемесячно им выплачивается от 200 тысяч до 300 тысяч драмов»,- сообщил он. Военнослужащим, имеющим 2 - ую степень инвалидности, Фонд предоставляет единовременно 5 млн драмов, затем на протяжении 20 лет ежемесячно от 100 тысяч до 200 тысяч драмов. Разница в месячных выплатах обусловлена офицерским званием военнослужащих.