Ժամանակն է Արցախը կորոնավիրուսի դեմ պայքարում օգնի ԱՄՆ-ին. Քաղաքագետ
Քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը կարծում է, որ հիմա ամենահարմար պահն է, որ Արցախը օգնության ձեռք մեկնի ԱՄՆ-ին կորոնավիրուսի դեմ պայքարում։
Նա, մասնավորապես, գրում է․ "Արցախի իշխանություններին առաջարկում եմ «Made in Artsakh» վերարտադրությամբ դիմակներ և ալկոգելեր առաքել ԱՄՆ:
Հիմա ամենահարմար պահն է, բացատրեմ ինչու:
1. Նախ իրավիճակը կորոնավիրուսի հետ ամենաբարդն է ԱՄՆ-ում` մասնավորապես Կալիֆորնիայում: Կարծում եմ կարիք չկա հիմնավորելու, թե ինչու է պետք օգնություն առաքել ասենք Լոս Անջելեսի քաղաքապետարանի անունով:
2. Կոնգրեսում լսումներ են կապված ֆինանասկան հատկացումների` այդ թվում Արցախի օգնության չեղարկման հետ: Այս փոքր, բայց սիմվոլիկ օգնությունը շատ տեղին ու ժամանակին կլինի` նաև մեր լոբբիստների աշխատանքի համար:
3. Լոս Անջելես-Երևան ուղիղ թռիչք լինելու է հուլիսի 11-ին, եթե նույն ինքնաթիռը հետ է մեկնելու, մեր գործը հեշտանում է` կազմակերպելու առաքումը:
4. Ադրբեջանցիք տասնյակ տոննաների օգնություն են առաքում ԱՄՆ, բայց վստահեցնում եմ Արցախի օգնության էֆֆեկտը շատ ավելի մեծ կլինի:
5. ԱՄՆ-ն մեզ միլիոնավոր դոլարների օգնություն է տրամադրել համավարակի հաղթահարման համար և շարունակում է մնալ միակ պետությունը, որ ուղիղ աջակցել է Արցախին տարբեր ծրագրերով:

Сейчас самое удобное время, чтобы Арцах направил помощь США в борьбе с коронавирусом: политолог
Политолог Сурен Саргсян считает, что сейчас самое удобное время, чтобы Арцах направил гуманитарную помощь США в борьбе с коронавирусом.
«Предлагаю властям Арцаха в качестве гуманитарной помощи в борьбе с коронавирусом отправить в США маски и дезинфицирующие средства  с надписью "Made in Artsakh".
Сейчас самый подходящий для этого момент, во-первых, потому, что ситуация с коронавирусом в США очень сложная, особенно в Калифорнии. В этой связи более целесообразно направить помощь адресно - мэрии Лос-Анджелеса.
Кроме того, в Конгрессе пройдут слушания по вопросу отмены финансовых ассигнований, в том числе Арцаху. Эта небольшая, но символическая помощь будет очень уместной и своевременной, и будет содействием в работе наших лоббистов.
11 июля состоится прямой рейс Лос-Анджелес-Ереван, если тот же самолет вылетит обратно, организация по отправке груза упростится.
Несмотря на то, что Азербайджан отправляет в США десятки тонн гуманитарнгой помощи, эффект от помощи Арцаха будет непревзойденным.
Ну и не стоит забывать о том, что США на преодоление кризиса предоставили Армении помощь на миллионы долларов. США также являются единственным государством, напрямую поддерживающим Арцах посредством различных программ.
Это исторический шанс показать, что Арцах является хоть и непризнанным, но состоявшимся государством»,- написал политолог на своей странице в Facebook.