Շրջափակման ընթացքում Սարսանգի վրա կառուցված ՀԷԿ-ն աննախադեպ ռեժիմով է աշխատել, որի  հետևանքով ջրամբարը գրեթե դատարկ է. ՏԿԵՆ
Շրջափակման ընթացքում Սարսանգի վրա կառուցված ՀԷԿ-ն աննախադեպ ռեժիմով է աշխատել, որի հետևանքով ջրամբարը գրեթե դատարկ է. ՏԿԵՆ
Երեք ամսից ավել է, ինչ Ադրբեջանը խոչընդոտում է Աղավնո-Բերձոր հատվածում Հայաստանից Արցախ մտնող միակ բարձրավոլտ գծի վթարը վերացնել:
Այս մասին նշել են Արցախի Հանրապետության Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից՝ հավելելով, որ էներգետիկ ճգնաժամը խորացնելու նպատակով Ադրբեջանը պարբերաբար խափանում էր Հայաստանից Արցախ մտնող գազատարի աշխատանքները․ վերջին անջատումից արդեն անցել է 2 ամիս։ Արդյունքում Սարսանգի ջրամբարի վրա կառուցված ՀԷԿ-ը էներգետիկ ճգնաճամը մեղմելու միակ տարբերակն էր և ձմռանը էլեկտրաէներգիա ստանալու համար աննախադեպ շատ ջուր է բաց թողնվել ջրամբարից:
Առաջին լուսանկարում Սարսանգի ջրամբարն է մինչև Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակումը, իսկ երկրորդ նկարում ջրամբարի ներկայիս վիճակը։

Во время блокады построенная на Сарсанге ГЭС работала в беспрецедентном режиме, в результате чего водохранилище практически опустело: МТУИ
Уже более трех месяцев Азербайджан препятствует ликвидации аварии единственной высоковольтной линии из Армении в Арцах на участке Агавно-Бердзор.
Об этом отметили в Министерстве территориального управления и инфраструктур Республики Арцах, добавив, что с целью углубления энергетического кризиса Азербайджан регулярно нарушал работу газопровода из Армении в Арцах. С момента последнего отключения прошло уже 2 месяца. В результате гидроэлектростанция, построенная на Сарсангском водохранилище, оказалась единственным вариантом смягчения энергетического кризиса, а из водохранилища было выпущено беспрецедентное количество воды для выработки электроэнергии зимой.
На первом фото изображено Сарсангское водохранилище до блокады Арцаха Азербайджаном, а на втором – современное состояние водохранилища.