Սարսանգի ցամաքման համար նախապայմաններ ստեղծելով և բնապահպանական աղետ հրահրելով՝ Ադրբեջանի իշխանությունները միանգամից մի քանի նպատակ են հետապնդում. ԱՀ ԱԳՆ
Արցախի Արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի հրահրած վերահաս բնապահպանական աղետի վերաբերյալ:
՛՛Գրեթե 5 ամիս է, ինչ շարունակվում է Արցախի Հանրապետության պաշարումը, որն ուղեկցվում է տրանսպորտային և էներգետիկ ապօրինի շրջափակմամբ և հանդիսանում է Ադրբեջանի կողմից պետական մակարդակով համակարգված ու հետևողականորեն իրականացվող էթնիկ զտումների քաղաքականության հիմնական գործիքներից մեկը։ Այս քաղաքականության շրջանակներում ադրբեջանական կողմը փորձում է ոչ միայն անտանելի սոցիալ-տնտեսական պայմաններ ստեղծել, այլ նաև արհեստականորեն հրահրել բնապահպանական աղետ և խարխլել Արցախի կայուն զարգացման հիմքերը։
Մասնավորապես, ադրբեջանական կողմը խոչընդոտում է Հայաստանից Արցախ մտնող միակ բարձրավոլտ հոսանքագծի վթարի վերացումն Աղավնո-Բերձոր հատվածում։ Էներգետիկ ճգնաժամը խորացնելու նպատակով ադրբեջանական կողմը կանոնավոր կերպով խափանել է նաև Հայաստանից Արցախ մտնող գազատարի աշխատանքը։ Վերջին անջատումից արդեն 2 ամիս է անցել։ Արդյունքում Սարսանգի ջրամբարի վրա գտնվող հիդրոէլեկտրակայանը դարձավ էներգետիկ ճգնաժամը մեղմելու միակ հնարավորությունը, սակայն ադրբեջանական իշխանությունների՝ պաշարման և էներգետիկ շրջափակման չդադարող քաղաքականությունը հանգեցրեց նրան, որ ցրտաշունչ ձմռան ընթացքում Արցախի պաշարված բնակչության համար անհրաժեշտ էլեկտրաէներգիա արտադրելու նպատակով ջրամբարից բաց թողնվեց աննախադեպ քանակությամբ ջուր։
Արցախի իշխանությունները բազմիցս միջազգային հանրության ուշադրություն են հրավիրել այն փաստի վրա, որ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանից Արցախ բնական գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարման միտումնավոր արգելափակման շարունակումը կհանգեցնի աղետալի հետևանքների, մասնավորապես, Սարսանգի ջրամբարի համար, որը քաղցրահամ ջրի ամենախոշոր ու կենսական նշանակություն ունեցող աղբյուրն է Արցախում։ Սարսանգի ջրամբարի ցամաքումը բնապահպանական լուրջ հետևանքներ կառաջացնի տարածաշրջանի ողջ էկոհամակարգի համար․ Արցախի, ինչպես նաև Ադրբեջանի որոշ շրջանների բնակչությունը կզրկվի նորմալ կենսագործունեության համար անհրաժեշտ ջրային ռեսուրսներից։
Սարսանգի ցամաքման համար նախապայմաններ ստեղծելով և բնապահպանական աղետ հրահրելով՝ Ադրբեջանի իշխանությունները միանգամից մի քանի նպատակ են հետապնդում, այդ թվում՝ անտանելի կենսապայմաններ ստեղծել Արցախում և հող նախապատրաստել ջրային ռեսուրսների անբարեխիղճ օգտագործման մեջ մեղադրանքների համար՝ որպես նոր ռազմական սադրանքների պատրվակ։
Վերստին ընդգծում ենք, որ Ադրբեջանի հակաիրավական և ագրեսիվ շարունակական գործողություններով պայմանավորված՝ շեշտակի վատթարանում է հումանիտար իրավիճակն Արցախի Հանրապետությունում և ընդհանուր ռազմաքաղաքական իրադրությունը տարածաշրջանում։ Ստեղծված ծայրահեղ վտանգավոր իրավիճակում խիստ անհրաժեշտ ենք համարում 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների անշեղ կատարման ապահովումը, ինչպես նաև միջազգային հանրության և առաջին հերթին՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անհապաղ և վճռական միջամտությունը՝ թույլ չտալու մարդու իրավունքների զանգվածային ու կանոնավոր խախտումների շարունակումն Արցախում և կասեցնելու Ադրբեջանի հանցավոր ծրագրերն ու ցեղասպան մտադրությունները՛՛,-ասված է հայտարարության մեջ։

Заявление МИД Арцаха о надвигающейся экологической катастрофе, спровоцированной Азербайджаном
՛՛Уже почти 5 месяцев продолжается осада Республики Арцах, которая сопровождается незаконной транспортной и энергетической блокадой и является одним из основных инструментов политики Азербайджана по осуществлению этнической чистки, систематически и последовательно проводимой на государственном уровне. В рамках этой политики азербайджанская сторона пытается не только создать невыносимые социально-экономические условия, но и искусственно спровоцировать экологическую катастрофу и подорвать основы устойчивого развития Арцаха.
В частности, азербайджанская сторона препятствует устранению аварии на участке Агавно-Бердзор единственной высоковольтной линии, идущей в Арцах из Армении. В целях углубления энергетического кризиса Азербайджан также регулярно прерывал работу газопровода из Армении в Арцах. С момента последнего отключения прошло уже 2 месяца. В результате гидроэлектростанция на Сарсангском водохранилище оказалась единственной возможностью смягчения энергетического кризиса, однако непрекращающаяся политика осады и энергетической блокады, осуществляемая азербайджанскими властями, привела к тому, что из водохранилища было выпущено беспрецедентное количество воды для выработки необходимой для осажденного населения Арцаха электроэнергии в холодный зимний период.
Власти Арцаха неоднократно привлекали внимание международного сообщества к тому факту, что продолжение умышленного воспрепятствования Азербайджаном поставкам природного газа и электроэнергии из Армении в Арцах приведет к катастрофическим последствиям, в частности, для Сарсангского водохранилища, которое является самым крупным и жизненно важным источником пресной воды в Арцахе. Обмеление Сарсангского водохранилища будет иметь серьезные экологические последствия для всей экосистемы региона, а также лишит население как Арцаха, так и некоторых районов Азербайджана водных ресурсов, необходимых для нормальной жизнедеятельности.
Создавая предпосылки обмеления Сарсангского водохранилища и провоцируя экологическую катастрофу, власти Азербайджана преследуют сразу несколько целей, в том числе создание невыносимых условий для жизни в Арцахе и подготовку почвы для обвинений в недобросовестном использовании водных ресурсов в качестве предлога для новых военных провокаций.
Вновь подчеркиваем, что в связи с продолжающимися противоправными и агрессивными действиями Азербайджана стремительно ухудшается гуманитарная ситуация в Республике Арцах и в целом военно-политическая обстановка в регионе. В сложившейся крайне опасной ситуации считаем совершенно необходимым обеспечение неукоснительного соблюдения положений Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, а также немедленное и решительное вмешательство международного сообщества и, в первую очередь, Совета Безопасности ООН, с целью недопущения продолжения массовых и систематических нарушений прав человека в Арцахе и пресечения преступных планов и геноцидальных намерений Азербайджана՛՛.