Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարությունը հետաքննում է Շուշիի մոտակայքում տեղի ունեցած փոխհրաձգության մանրամասները
Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարությունը հետաքննում է օգոստոսի 9-ին Շուշիի մոտակայքում ՊԲ ստորաբաժանումների և Ադրբեջանի զինված ուժերի միջև տեղի ունեցած փոխհրաձգության մանրամասները: Այս մասին հայտնում է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը:
«Օգոստոսի 9-ին, ժամը 17:45-ի սահմաններում Շուշի բնակավայրի մոտակայքում Լեռնային Ղարաբաղի զինված կազմավորումների և Ադրբեջանի զինված ուժերի միջև հրաձգային զինատեսակներից փոխհրաձգություն է տեղի ունեցել: Ռուս խաղաղապահների ջանքերով կրակոցները դադարեցվել են, տուժածներ չկան: Փաստի առթիվ ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի հրամանատարությունը հայկական և ադրբեջանական կողմերի հետ համատեղ հետաքննություն է իրականացնում»,- ասված է ՌԴ պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Օգոստոսի 10-ին Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակը հայտնել էր, որ օգոստոսի 9-ին՝ ժամը 16:00-ից 22:00-ն ընկած ժամանակահատվածում հակառակորդը խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը հարավ-արևմտյան (Շոշ-Մխիթարաշեն) հատվածում: Աղբյուրի համաձայն՝ բացի հրաձգային զինատեսակներից ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև ՀՀՆ-9 (հաստոցավոր հակատանկային նռնականետ)՝ հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակելով 3 արկ:

Командование российского миротворческого контингента расследует подробности перестрелки близ Шуши
Командование российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе расследует подробности перестрелки между подразделениями Армии обороны и вооруженными силами Азербайджана, произошедшей 9 августа в районе Шуши. Об этом сообщает Минобороны РФ.
«9 августа около 17:45 в районе населенного пункта Шуши между вооруженными формированиями Нагорного Карабаха и вооруженными силами Азербайджана произошла перестрелка из стрелкового оружия. Благодаря усилиям российских миротворцев стрельба была прекращена, пострадавших нет. По данному факту командование российского миротворческого контингента совместно с армянской и азербайджанской сторонами проводит расследование», - говорится в сообщении Минобороны РФ.
10 августа Армия обороны Республики Арцах сообщила, что 9 августа с 16:00 до 22:00 противник нарушил режим прекращения огня на юго-западном участке Шош-Мхитарашен. Согласно источнику, кроме стрелкового оружия, ВС Азербайджана применили также станковый противотанковый гранатомет (РПГ-9), выпустив в направлении армянских позиций 3 снаряда.