Ողջունելի է, որ միջազգային հանրությունը դատապարտում է Ադրբեջանի սադրիչ քայլերը՝ ուղղված Արցախի բնակչության ահաբեկմանը․ Արցախի ԱԳՆ
Ողջունելի է, որ միջազգային հանրությունը, ինչպես արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների, այնպես էլ առանձին քաղաքական ու հասարակական գործիչների մակարդակով դատապարտում է Ադրբեջանի սադրիչ քայլերը՝ ուղղված լարվածության սրմանը և Արցախի բնակչության ահաբեկմանը։ Այս մասին ասված է Արցախի ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Համոզված ենք, որ Ադրբեջանի՝ Արցախում հումանիտար աղետ ստեղծելու և նոր պատերազմ հրահրելու փորձերի վերաբերյալ միջազգային հանրության միանշանակ դիրքորոշումը կարևոր հավաքական ներդրում կլինի իրավիճակի կայունացման գործում։
Վստահ ենք, որ Ռուսաստանի խաղաղապահ ջանքերը և միջազգային հանրության հստակ ու համարժեք դիրքորոշումը՝ լրացված քաղաքական միջոցներով, կզրկեն Ադրբեջանին Արցախի բնակիչների իրավունքների համակարգված կոպտագույն խախտումները իր ներքին գործերի շարքին դասելու հնարավորությունից»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Однозначная позиция мирового сообщества в ответ на попытки Азербайджана разжечь новую войну станет важным коллективным вкладом в стабилизацию ситуации: МИД Республики Арцах
Министерство иностранных дел Республики Арцах распространило заявление. Как сообщили в пресс-службе МИД, в заявлении, в частности, говорится:
“Приветствуем реакцию международного сообщества как на уровне внешнеполитических ведомств, так и отдельных политических и общественных деятелей с осуждением провокационных шагов Азербайджана по эскалации напряженности и терроризированию населения Арцаха.
Убеждены, что однозначная позиция мирового сообщества в ответ на попытки Азербайджана устроить в Арцахе гуманитарную катастрофу и разжечь новую войну станет важным коллективным вкладом в стабилизацию ситуации.
Уверены, что миротворческие усилия России, четкая и адекватная позиция международного сообщества, подкрепленные политическими мерами, лишат Азербайджан возможности квалифицировать систематические грубейшие нарушения прав жителей Арцаха как свое внутреннее дело”.