Ներկայանալով հայուհի՝ Ադրբեջանից արցախցուն ուղարկվել են մերկ նկարներ, ապա սպառնալիքի տակ պահանջել տրամադրել տեղեկություններ. Արցախի ԱԱԾ
Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը բացահայտել է Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների կողմից Արցախի բնակչին լրտեսության դրդելու հերթական դեպքը։
Վերջին օրերին Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունները սոցիալական ցանցերում ակտիվացրել են Արցախում բնակվող անձանց հետ կապ հաստատելու փորձերը՝ նրանց շրջանում խուճապ տարածելու և կամ վերջիններից տեղեկություններ հավաքագրելու նպատակով, հայտնում են Արցախի ԱԱԾ-ից:
«Հերթական դեպքում կեղծանվան տակ գրանցված թելեգրամյան օգտատերը, ներկայանալով որպես հայուհի, Արցախում բնակվող անձի հետ սկզբում վարել է մտերմություն ձևավորելու նպատակ հետապնդող խոսակցություն, նրան ուղարկել իր մերկ վիճակում նկարները, պահանջել նույնպիսի նկարներ, որից հետո իրենց մեջ վարված հաղորդակցության բովանդակությունը հրապարակելու սպառնալիքի տակ պահանջել տրամադրել տեղեկություններ, տարբեր տեղանքների լուսանկարներ, խոստանալով նաև վճարել մատուցած ծառայությունների դիմաց՝ նախապես ուղարկված բանկային հաշվին գումար փոխանցելու եղանակով:
ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը ստուգում է վերը նկարագրված դեպքի հանգամանքները, Ադրբեջանի հատուկ ծառայություններին տրամադրված տեղեկությունների բովանդակությունը, ծավալը, ինչպես նաև արարքի կատարման շարժառիթներն ու նպատակները:
Միաժամանակ կրկին անգամ հորդորում ենք սոցիալական ցանցերում զերծ մնալ անծանոթ օգտատերերի հետ շփումներից ու կասկածելի առաջարկներ ընդունելուց, Արցախի Հանրապետության անվտանգությանը սպառնացող տեղեկություններ տրամադրելուց, իսկ նման պահանջներ կամ առաջարկներ ներկայացվելու դեպքերի մասին անհապաղ հաղորդել ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայությանը», - ասված է հաղորդագրությունում:

Сотрудник спецслужб Азербайджана, войдя в контакт с жителем Арцаха, представился женщиной, потребовал у него интимные фотографии, а затем под угрозой обнародовать их, завербовал его
За последние дни спецслужбы Азербайджана активизировали в социальных сетях попытки установить связь с жителями Арцаха с целью распространения паники среди населения или сбора информации от отдельных лиц путем их вербовки.
Об этом говорится в заявлении Службы национальной безопасности Арцаха. В заявлении, в частности, отмечается, что один из жителей Арцаха посредством социальной сети Телеграмм познакомился с пользователем сети, зарегистрированным под армянским женским именем. Фейковый пользователь, представившись армянкой, сначала установил по сети с жителем Арцаха непосредственные отношения, впоследствии сформировав более интимный разговор, отправил ему якобы свои обнаженные фотографии, взамен попросив выслать ему свои аналогичные фотографии.
После чего, угрожая опубликовать эти фотографии потребовал предоставить сведения, фотографии различных местностей Арцаха, пообещав также оплатить предоставленные услуги путем денежных переводов на заранее отправленный банковский счет. Служба национальной безопасности Республики Арцах проверяет обстоятельства вышеописанного случая, содержание, объем информации, предоставленной спецслужбам Азербайджана, а также мотивы и цели совершения данного деяния.
СНБ также вновь призвала воздержаться от общения в социальных сетях с незнакомыми пользователями и принятия сомнительных предложений о предоставлении какой-либо информации, угрожающей безопасности Республики Арцах, а о случаях предъявления таких требований или предложений незамедлительно сообщать Службе национальной безопасности республики.