ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները և ՀՀ-ի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները կարևորել են բանակցությունների առերես վերսկսումը
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը, Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (Ռուսաստանի Դաշնությունից Իգոր Պոպովը, Ֆրանսիայից Ստեֆան Վիսկոնտին եւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից Էնդրյու Շոֆերը) մարտի կեսերից կանոնավոր կերպով անցկացնում են հեռահար խորհրդակցություններ, այդ թվում ՝ ապրիլի 21-ին անցկացնում են համատեղ տեսակոնֆերանս:
Այդ խորհրդակցություններին մասնակցել է նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը ։ Խորհրդակցությունների ընթացքում մասնակիցները քննարկել են տարածաշրջանի համար առողջապահության համաշխարհային ճգնաժամի հետեւանքները եւ տեղերում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունները: Նրանք նաեւ քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում հետագա քայլերը ՝ 2020 թվականի հունվարի 30-ին Ժնեւում հրապարակված իրենց համատեղ հայտարարության համաձայն:
Նշվել է, որ ԿՈՎԻԴ-19 համաճարակի հետեւանքով առաջացած արտակարգ իրավիճակի պատճառով նախկինում համաձայնեցված հումանիտար միջոցների իրականացումը հետաձգվել է: Հետաձգվել են նաեւ նախարարների առանձնազրույցներն ու համանախագահների ՝ Ժնեւում համաձայնեցված այցերը տարածաշրջան ։ Այնուամենայնիվ, այդ միջոցառումների նախապատրաստման ուղղությամբ անհրաժեշտ աշխատանքը շարունակվում է ։
Համանախագահներն ընդգծել են հրադադարի ռեժիմի խիստ պահպանման և ստեղծված իրավիճակում սադրիչ գործողություններից զերծ մնալու կարևորությունը, ինչպես նաև կողմերին կոչ են արել միջոցներ ձեռնարկել լարվածության հետագա նվազեցման ուղղությամբ: Նրանք նաեւ երախտագիտություն են հայտնել ներկա պայմաններում ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի աշխատանքը շարունակելու համար եւ ընդգծել մոնիթորինգի շուտափույթ վերսկսման անհրաժեշտությունը: Հաշվի առնելով այն հսկայական խնդիրները, որոնց ներկայումս բախվում է ողջ բնակչությունը ՝ առանց հաշվի առնելու քաղաքական սահմանները, արտգործնախարարներն ու համանախագահները հույս են հայտնել, որ գլոբալ համաճարակի դեմ պայքարում դրսևորված վճռականությունը կառուցողական լիցք կհաղորդի խաղաղ գործընթացին ։
Համանախագահները ուշադրություն են դարձրել Միավորված ազգերի կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի մարտի 23-ի կոչին ՝ ձեռնարկել գլոբալ միջոցներ առողջապահության ոլորտում ներկայիս ճգնաժամի ժամանակ կրակի դադարեցման ուղղությամբ և համանախագահների մարտի 19-ի հայտարարությանը:
Արտգործնախարարները և համանախագահները պայմանավորվել են սերտ կապ պահպանել և հնարավորինս շուտափույթ վերսկսել բանակցություններն հանդիպումների միջոցով։

Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян, глава внешнеполитического ведомства Азербайджана Эльмар Мамедъяров и сопредседатели Минской группы ОБСЕ (Игорь Попов из Российской Федерации, Стефан Висконти из Франции и Эндрю Шофер из Соединенных Штатов Америки) с середины марта регулярно проводят дистанционные консультации, в том числе 21 апреля провели совместную видеоконференцию. В консультациях также принял участие личный представитель Действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспшик.
В ходе консультаций участники обсудили последствия глобального кризиса здравоохранения для региона и последние события на местах. Они также рассмотрели дальнейшие шаги в процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта в соответствии с принятыми ранее совместными заявлениями.
Было признано, что из-за чрезвычайной ситуации, возникшей в результате пандемии КОВИД-19, осуществление ранее согласованных гуманитарных мер должно быть отложено. Были также отложены встречи министров с глазу на глаз и визиты сопредседателей в регион, согласованные в Женеве. Тем не менее, необходимая работа по подготовке этих мероприятий продолжается.
Сопредседатели подчеркнули важность строгого соблюдения режима прекращения огня и воздержания от провокационных действий в сложившейся обстановке, а также призвали стороны принять меры по дальнейшему снижению напряженности. Они также выразили признательность за продолжение работы личного представителя Действующего председателя ОБСЕ в нынешних обстоятельствах и подчеркнули необходимость скорейшего возобновления мониторинговых учений.
Учитывая огромные проблемы, с которыми в настоящее время сталкивается все население без учета политических границ и которые служат суровым напоминанием о ценности каждой человеческой жизни, министры иностранных дел и сопредседатели выразили надежду на то, что решимость, проявленная в борьбе с глобальной пандемией, придаст творческий и конструктивный импульс мирному процессу. Сопредседатели обратили внимание на призыв Генерального секретаря Организации Объединенных Наций от 23 марта принять глобальные меры по прекращению огня во время нынешнего кризиса в области здравоохранения и на заявление сопредседателей от 19 марта.
Министры иностранных дел и сопредседатели договорились поддерживать тесный контакт и как можно скорее продолжить переговоры лично.