ՄԻՊ֊ը հրապարակել է 2022թ․ օգոստոսին Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի իրավունքների խախտումների մասին արտահերթ եռալեզու զեկույց
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը տեղեկացնում է․
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը հրապարակել է «2022թ․ օգոստոսին Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի իրավունքների խախտումների մասին» եռալեզու (հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն) արտահերթ զեկույցը, որն ուղարկվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին, մարդու իրավունքների պաշտպանության առաջնային մանդատ ունեցող կառույցներին և միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններին։ Զեկույցի առաջին բաժնում ներկայացվել են փաստեր Եռակողմ հայտարարության ընդունումից հետո Արցախի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից համակարգված և շարունակաբար իրականացվող հանցագործությունների վերաբերյալ։
Հրադադարի հաստատումից հետո Ադրբեջանի կողմից կատարվել է մարդկային և նյութական խոշոր վնասի հասցրած ավելի քան 112 հանցագործություն, որի հետևանքով սպանվել է 3 քաղաքացիական և 15 զինվորական անձ, սպանության փորձի ենթարկվել 126 անձ (48 քաղաքացիական, 78 զինվորական), տարբեր աստիճանի հրազենային վիրավորում է ստացել կամ բռնության է ենթարկվել 65 անձ (14 քաղաքացիական, 51 զինվորական)։
Անդրադադարձ է կատարվել նաև 2022 թվականի օգոստոսին Արցախի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած հերթական ագրեսիային և դրա հետևանքներին։ Երկրորդ բաժնում անդրադարձ է կատարվել Արցախի Հանրապետությունը Հայաստանի Հանրապետությանը կապող (Լաչինի) միջանցքի կենսական նշանակությանն ու դրա իրավական ռեժիմի փոփոխության անթույլատրելիությանը, ինչպես նաև միջանցքով անցնող երթուղին Եռակողմ հայտարարությամբ սահմանված ժամկետից շուտ փոփոխելու Ադրբեջանի կողմից ներկայացված անօրինական պահանջին։ Արձանագրվել է, որ իր անօրինական պահանջները առաջ մղելու համար ադրբեջանական կողմը շարունակաբար դիմում է ուժի կիրառման կամ դրա սպառնալիքի, ինչը միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում է։
Երրորդ բաժինը անդրադարձել է ուժի կիրառման սպառնալիքի ներքո խաղաղ բնակավայրերի՝ Բերձոր, Աղավնո և Ներքին Սուս համայնքների հայաթափմանը, դրա հետևանքով մարդու հիմնարար իրավունքների կոպտագույն խախտումներին, որը ուղղակիորեն հակասում է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից 2020 թվականի սեպտեմբերի 29-ին կիրառված և նույն թվականի նոյեմբերի 3-ին առավել ընդլայնված միջանկյալ միջոցին, որով կողմերին կոչ է արվել ձեռնպահ մնալ այնպիսի գործողություններից, որոնք կարող են հանգեցնել քաղաքացիական բնակչության Կոնվենցիայով պաշտպանվող իրավունքների խախտմանը։
Չորրորդ բաժնում ներկայացվել են ապացույցներ օգոստոսյան էսկալացիային զուգահեռ Ադրբեջանի պետական պաշտոնյանների, հանրային գործիչների կողմից հայերի դեմ ուղղված ատելության խոսքի և հայատյացության այլ դրսևորումների կտրուկ աճի վերաբերյալ։ Արձանագրվել է, որ Ադրբեջանն ակնհայտորեն անտեսում է ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ի որոշումը, մասնավորապես որոշման 2-րդ կետով սահմանված պահանջը, որի համաձայն՝ Ադրբեջանը պարտավոր է․ «ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու ազգությամբ և էթնիկ հայերին թիրախավորող ռասայական ատելության և խտրականության հրահրումը և խթանումը, ներառյալ՝ Ադրբեջանի պաշտոնյաների և պետական հաստատությունների կողմից»։
Զեկույցի հինգերորդ բաժնում անդրադարձ է կատարվել ռուսական խաղաղապահ առաքելության մանդատի հստակեցման անհրաժեշտությանը, որը արդյունավետ մեխանիզմներ կապահովվի հրադադարի ռեժիմի խախտումներին պատշաճ հակազդելու և լիարժեք խաղաղություն ապահովելու համար։ Զեկույցը պատրաստվել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից կատարված ուսումնասիրությունների, քաղաքացիական բնակավայրեր կատարած այցերի, քաղաքացիների հետ ունեցած առանձնազրույցների, պետական լիազոր մարմիններից ստացված տեղեկությունների հիման վրա և նպատակ է հետապնդում փաստագրելու Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի իրավունքների խախտման դեպքերն ու դրանց տարաբնույթ դրսևորումները և միջազգային կառույցների ու իրավապաշտպան կազմակերպությունների ուշադրությունը հրավիրելու Արցախում ստեղծված իրավիճակին։

Августовская эскалация 2022 года – это новое проявление агрессии со стороны Азербайджана: Аппарат ЗПЧ НКР обнародовал внеочередной доклад
27 сентября 2020 года Азербайджан,  нарушив основополагающие принципы запрета применения силы и угрозы ее применения, установленные Уставом ООН, развязал агрессивную войну против этнического армянского населения Арцаха (Нагорного Карабаха), грубо попирая основные права человека и нормы международного гуманитарного права. Азербайджанская агрессия не была осуждена международным сообществом и, взбодренные безнаказанностью, азербайджанские власти начали и продолжают применять силу и угрозу ее применения как важный инструмент подавления народа Арцаха и поощрения своих амбиций относительно территорий Арцаха.
Азербайджан неоднократно нарушает режим прекращения огня, установленный трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года, прибегая к провокациям различного характера. Нарушения осуществляются не только с малокалиберного оружия, но и с применением крупнокалиберного вооружения, артиллерии и ударных беспилотников. Временами масштабы эскалации резко возрастают, переходя в открытую военную агрессию. Нередко эти нарушения сопровождаются обстрелами мирных населенных пунктов в Арцахе, посягательством на права жителей на жизнь, психическое и физическое здоровье. Августовская эскалация 2022 года – это новое проявление агрессии со стороны Азербайджана, подробности которой представлены в первом разделе настоящего доклада.
2 августа 2022 года Президент Республики Арцах на расширенном заседании Совета безопасности сообщил, что Азербайджан письмом, направленным российскому миротворческому контингенту, уведомил о том, что они планирует изменить маршрут, проходящий через коридор. Подробная информация об этом незаконном требовании Азербайджана, в корне незаконных шагах, предпринятых для обеспечения выполнения этого требования, и жизненном значении Лачинского коридора представлены во втором разделе настоящего доклада. Трехстороннее заявление руководителей Российской Федерации, Республики Армения и Азербайджана от 9 ноября 2020 года четко устанавливает действие (Лачинского) коридора, соединяющего Республику Арцах с Республикой Армения. Этот коридор имеет онтологическое значение для народа Арцаха, поэтому его нарушение неизбежно приведет к гуманитарному кризису.
Согласно трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года, все армянские населенные пункты в Кашатагском районе Республики Арцах, кроме общин Бердзор, Ахавно и Неркин Сус, перешли под контроль Азербайджана. В результате изменения маршрута Лачинского коридора та же участь постигнет и трем упомянутым поселкам. Учитывая прошлый опыт, жители указанных населенных пунктов вынуждены покидать свои дома, чтобы избежать массовых убийств, пыток и бесчеловечного обращения. Многие перевозят свои семейные могилы, чтобы спасти их от разрушения и осквернения. Власти Арцаха также эвакуируют культурные ценности, чтобы спасти их от азербайджанского вандализма. Изгнание армян из гражданских населенных пунктов Бердзора, Ахавно и Суса под угрозой применения силы Азербайджаном подробно описано в третьем разделе настоящего доклада.
Огромные масштабы языка ненависти и других проявлений армянофобии в Азербайджане не являются чем-то новым. Однако иногда они резко возрастают из-за различных происшествий. Августовская эскалация не стала исключением, поскольку с первых дней азербайджанские СМИ были завалены разжиганием ненависти со стороны государственных чиновников и публикациями антиармянских видео и фото частных лиц. Некоторые свидетельства этого можно найти в четвертом разделе настоящего доклада.
Миротворческие миссии являются неотъемлемой частью существующего миропорядка. Распространенной практикой является наделение миротворцев мандатом, определяющим принципы и функции миссии. Однако на основании трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года для дислоцированных в Арцахе российских миротворческих сил, кроме заявления от 9 ноября, не определен какой-либо правовой мандат, конкретизирующий их функции, что иногда частично подрывает суть миротворческой миссии, ставя под угрозу права народа Арцаха. Более подробно об этом описано в пятом разделе настоящего доклада.
Доклад подготовлен на основе исследований, проведенных аппаратом Защитника прав человека, визитов в различные общины, населенные пункты, частных бесед с гражданами, информации, полученной от государственных органов, и направлен на документирование случаев нарушений прав народа Арцаха Азербайджаном и их различных проявлений, а также на привлечение внимания международных структур и  правозащитных организаций к ситуации в Арцахе.