Մենք պետք է պարզաբանենք Մադրիդյան սկզբունքները և շարժվենք առաջ․ Փաշինյան
ՀՀ կառավարությունը Մադրիդյան սկզբունքները բանակցային գործընթացի հիմք ընդունել-չընդունելու համար կարևորում է սկզբունքների պարամետրերի պարզաբանումը: Այս մասին Ազգային ժողովում կառավարության անդամների հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Քանի դեռ Մադրիդյան սկզբունքների բոլոր պարամետրերը մեզ համար թափանցիկ չեն, մենք չենք կարող ասել՝ մենք դա ընդունում ենք որպես բանակցությունների հիմք, թե ոչ: Մադրիդյան սկզբունքներն, ըստ էության, հարցի լուծման ճանապարհն են: Մենք ուզում ենք տեսնել՝ այդ ճանապարհը մեզ ուր կարող է տանել լ, որպեսզի հասկանանք , գնանք այդ ճանապարհով, թե ոչ»,- պարզաբանեց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ միայն դրանից հետո կարելի է գնալ առաջ։
Նա  շեշտեց, որ երբ պարզվի, որ տարբեր կողմեր տարբեր ճանապարհներով են ուզում գնալ, նշանակում է, Մադրիդյան սկզբունքների մեջ խնդիր կա, ինչ-որ մեկն ինչ-որ մեկին խաբում է: «Իսկ մենք չենք ուզում բանակցային գործընթացում և ընդհանրապես հարաբերություններում որևէ մեկին խաբել»,-եզրափակեց վարչապետը:

Пашинян: Мы должны разъяснить Мадридские принципы и двигаться вперед
Правительство Армении для принятия или непринятия Мадридских принципов за основу переговорного процесса сначало должно разъяснить для себя суть этого документа. Об этом с трибуны парлаамента РА заявил премьер-министр Никол Пашинян.
«Пока все параметры Мадридских принципов для нас не прозрачны, мы не можем сказать, принимаем ли мы их в качестве основы для переговоров или нет. Мадридские принципы по сути являются картой решения карабахского конфликта, и мы хотим понять, куда может она нас завести, чтобы осознать, идти по этому пути или нет»,- разъяснил премьер.
Он подчеркнул, что если выяснится, что разные стороны хотят пойти разными путями, значит, в Мадридских принципах есть проблема, значит кто-то кого-то обманывает. «А мы не хотим никого обманывать»,- резюмировал премьер.