Մարտակերտի շրջանում կկառուցվի խոշոր ՀԷԿ
ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը օգոստոսի 2-ին խորհրդակցություն է հրավիրել, որի ընթացքում քննարկվել են ԱՀ էներգետիկ անվտանգության հիմնախնդիրներին վերաբերող հարցեր:
Այս մասին տեղեկանում ենք Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից:
Արցախի Հանրապետությունը մինչև 2020 թվականի թուրք-ադրբեջանական ագրեսիան էլեկտրաէներգիայի տեսանկյունից ինքնաբավ էր, նույնիսկ արտահանում էր էլեկտրաէներգիայի որոշակի ծավալ:
«Արցախի բռնազավթված տարածքներում է մնացել մեր էներգետիկ հզորությունների զգալի մասը, և ԱՀ-ն արտահանող երկրից վերածվել է ներկրողի: Ստեղծված պայմաններում Արցախի տնտեսության վերականգնումը, մեր կենսագործունեությունը մեծապես կախված են էներգետիկ հնարավորություններից: Ուստի, էներգետիկ ինքնաբավությունը վերականգնելու և տնտեսության զարգացումը խթանելու նպատակով որոշել ենք կառուցել նոր խոշոր ՀԷԿ»,- հայտարարել է Արայիկ Հարությունյանը:
17,6 ՄՎՏ հզորությամբ «Գետավան-1» ՀԷԿ-ը կառուցվելու է Մարտակերտի շրջանի Գետավան համայնքի տարածքում: Շուրջ 25 մլն դոլար արժեքով նախագծի մեկնարկը տրվելու է Արցախի ներդրումային հիմնադրամի միջոցով, սակայն դրան միանալու հնարավորություն կունենան նաև այլ ներդրողներ:

В Мартакертском районе будет построена крупная ГЭС
2 августа президент Арцаха Араик Арутюнян созвал совещание, в ходе которого были обсуждены вопросы, касающиеся проблем энергетической безопасности республики.
Республика Арцах до турецко-азербайджанской агрессии 2020 года была самодостаточной в плане энергомощностей страной. Республика даже экспортировала определенный объем электроэнергии.
«На оккупированных территориях Арцаха осталась значительная часть наших энергетических мощностей, и республика из экспортера превратился в импортера. В сложившихся условиях восстановление экономики Арцаха во многом зависит от энергетических возможностей. Следовательно, с целью восстановления энергетической самодостаточности и стимулирования развития экономики мы решили построить новую крупную ГЭС», - заявил Араик Арутюнян.
ГЭС «Гетаван-1» мощностью в 17,6 МВт будет построена на территории общины Гетаван Мартакертского района. Старт проекта стоимостью в 25 млн долларов будет дан посредством Арцахского инвестиционного фонда, однако возможность присоединения к нему будут иметь и другие инвесторы.