Խաղաղապահների կողմից Արցախում խաղաղ կյանքի վերականգնման ուղղությամբ ներդրվող ջանքերը դժգոհություն են հարուցում ադրբեջանական իշխանությունների համար․ ԱՀ ՄԻՊ
Ադրբեջանական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում Ադրբեջանի ղեկավարը դժգոհություն էր հայտնել առ այն, որ ռուսական խաղաղապահ զորակազմը խոչընդոտներ է հարուցում Արցախի տարածքից հայերի արտահոսքի համար և տարբեր միջոցներով անում է այնպես, որ հայերը մնան Արցախում։ Խաղաղապահների կողմից Արցախում խաղաղ կյանքի վերականգնման ուղղությամբ ներդրվող ջանքերը դժգոհություն են հարուցում ադրբեջանական իշխանությունների համար։ Այս մասին ասված է ԱՀ ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանի հայտարարությունում։
«Սա ոչ այլ ինչ է, քան Արցախի տարածքում հայերի նկատմամբ էթնիկ զտում իրականացնելու, բնիկ հայկական բնակչությանը տեղահանելու, հայրենազրկելու ադրբեջանական քաղաքականության մասին ինքնախոստովանություն։
Արցախը յուրացնելու և ժողովրդագրությունը հօգուտ ադրբեջանցիների փոխելու ճանապարհով հարցը վերջականապես փակելու քաղաքականությունն Ադրբեջանում նոր չէ, և այն ավելի լայն թափ է ստացել Իլհամ Ալիևի հոր՝ Հեյդար Ալիևի կառավարման տարիներին՝ մասնավորապես 1970-ական թվականներին։
Դեռևս 2002 թ-ին ադրբեջանական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցի ժամանակ Հեյդար Ալիևը ուղիղ տեքստով նշել է․ «Միևնույն ժամանակ ես ձգտել եմ փոխել դեմորգրաֆիական իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում։ Լեռնային Ղարաբաղը բարձրացնում էր այնտեղ բարձրագույն ուսումնական հաստատություն բացելու հարցը։ Մեզ մոտ բոլորը առարկեցին։ Ես մտածեցի և որոշեցի բացել։ Բայց մի պայմանով, որ գործելու են երեք հոսքեր՝ ադրբեջանական, ռուսական և հայկական։ Բացեցինք։ Հարակից շրջաններից ադրբեջանցիներին մենք ուղորդում էինք ոչ թե Բաքու, այլ այնտեղ [ԼՂԻՄ]։ Բացեցինք այնտեղ նաև մեծ կոշկի ֆաբրիկա։ Բուն Ստեփանակերտում աշխատուժ չկար։ Մարզի շրջակա բնակավայրերից ադրբեջանցիներին ուղարկում էինք այնտեղ [ԼՂԻՄ]։ Այս և այլ միջոցներով ես ձգտում էի, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղում ավելի շատ ադրբեջանցիներ լինեն, իսկ հայերի թիվը նվազի»։ https://web.archive.org/.../2002_07/383/facts.shtml...
Այս եղանակով Արցախի հարցը փակելուն է ուղղված նաև ադրբեջանական իշխանությունների կողմից բոլոր միջոցներով Արցախում խաղաղ կյանքը խաթարելու, մարդկանց տարրական իրավունքները ոտնահարելու, վախի և հուսահատության մթնոլորտ ձևավորելու համակարգված քաղաքականությունը։ Դրան է ուղղված նաև Իլհամ Ալիևի ամբողջությամբ կեղծ ու մանիպուլյատիվ տվյալները Արցախում ապրող հայերի թվաքանակի վերաբերյալ։ Տարբեր հայտարարություններում և հարցազրույցներում նա միտումնավոր ներկայացնում է Արցախի բնակչության իրական թվի հետ որևէ աղերս չունեցող տվյալներ։ Որոնք, իդեպ, մի քանի անգամ հերքվել են նաև ռուսական կողմի ներկայացրած տվյալներով։
Տարբեր երկրների պաշտոնական և քաղաքական շրջանակների, իրապաշտպան համայնքի, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների ուշադրությունն եմ հրավիրում և կոչ անում չտրվել արդբեջանական մանիպուլյացներին և Արցախի մասին հստակ ու անկողմակալ տեղեկություններ ունենալու համար այցելել Արցախ կամ օգտվել օբյեկտիվ աղբյուրներից»։

Усилия миротворцев по восстановлению мирной жизни в Арцахе вызывают недовольство азербайджанских властей։ Омбудсмена Арцаха
В интервью азербайджанским СМИ президент Азербайджана выразил недовольство тем, что российские миротворческие силы создают препятствия для оттока армян с территории Арцаха и используют различные средства, чтобы армяне остались в Арцахе. Усилия миротворцев по восстановлению мирной жизни в Арцахе вызывают недовольство азербайджанских властей.
Об этом говорится в заявлении Омбудсмена Арцаха Гегама Степаняна.
Это не что иное, как признание об азербайджанской политики проведения этнической чистки армян на территории Арцаха, выселения коренного армянского населения, лишения его родины.
Политика окончательного закрытия вопроса путем присвоения Арцаха и изменения демографического состава в пользу азербайджанцев в Азербайджане не нова, она набирала обороты во времена правления отца Ильхама Алиева - Гейдара Алиева, особенно в 1970-ых годах.
Об этом Гейдар Алиев заявил прямым текстом в интервью азербайджанским СМИ еще в 2002 году: "В то же время я старался изменить там демографию. Нагорный Карабах поднимал вопрос об открытии там вуза. У нас все возражали. Я подумал и решил открыть. Но с тем условием, чтобы было три сектора - азербайджанский, русский и армянский. Открыли. Азербайджанцев из прилегающих районов мы направляли не в Баку, а туда. Открыли там [НКАО] большую обувную фабрику. В самом Степанакерте не было рабочей силы. Направляли туда [НКАО] азербайджанцев из окружающих область мест. Этими и другими мерами я старался, чтобы в Нагорном Карабахе было больше азербайджанцев, а число армян сократилось." Ссылка -https://web.archive.org/.../2002_07/383/facts.shtml...
Таким образом, систематизированная политика властей Азербайджана, основанная на нарушении мирной жизни в Арцахе, основных права человека, создании атмосферы страха и отчаяния, направлена на то, чтобы закрыть арцахский вопрос. Именно на это нацелены совершенно ложные и манипулятивные данные Ильхама Алиева о количестве проживающих в Арцахе армян. В различных заявлениях и интервью он намеренно приводит данные, не имеющие ничего общего с реальным числом населения Арцаха, которые, кстати, неоднократно опровергались данными, предоставленными российской стороной.
Обращаю внимание представителей официальных и политических кругов разных стран, правозащитного сообщества, международных организаций и призываю не поддаваться азербайджанским манипуляциям, посетить Арцах или использовать объективные источники для того, чтобы иметь четкую и беспристрастную информацию об Арцахе.