Խաղաղապահների անձնուրաց գործողություններն օգնեցին խուսափել Լեռնային Ղարաբաղում ավելի շատ մարդկային կորուստներից. Շոյգու
Ռուս խաղաղապահների անձնուրաց եւ  պրոֆեսիոնալ գործողություններն օգնել են խուսափել ավելի մեծ թվով զոհերից Արցախում հակամարտության էսկալացիայի ընթացքում։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն, տեղեկացրել է ՏԱՍՍ-ը։
«Շնորհակալություն եմ հայտնում մեր տղաներին՝ ռուս խաղաղապահներին, անձնազոհ եւ պրոֆեսիոնալ գործողությունների համար, որոնք օգնել են խուսափել ավելի մեծ թվով զոհերից։ Խաղաղապահների ուժերով տուժածներին եւ կարիքավորներին ցուցաբերվել է համակողմանի բուժօգնություն»,- ասել է նա ՌԴ Զինված ուժերի ղեկավարների հետ սելեկտորային խորհրդակցության շրջանակում։
Շոյգուի խոսքով՝ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի աջակցությամբ ստեղծվել է բլոկային մոդուլային քաղաք արդիական սարքավորումներով, ավտովիրակապարան՝ վիրաբուժական օգնության հնարավորությամբ, ինչպես նաեւ վիրաբուժական մոդուլ՝ ինտենսիվ թերապիայի հիվանդասենյակով։ «Հատուկ բժշկական ջոկատի կազմի մեջ են մտել տարբեր մասնագիտությունների տեր բժիշկներ»,- ընդգծել է ՌԴ պաշտպանության նախարարը։
Շոյգուն տեղեկացրել է, որ Արցախի ավելի քան 98 հազար խաղաղ բնակիչներ, ներառյալ 32 հազար երեխաներ, տարհանվել են Հայաստանի տարածք ռուսական խաղաղապահ զորակազմի աջակցությամբ։

Шойгу заявил, что действия миротворцев РФ помогли избежать большего числа жертв в Карабахе
Самоотверженные и профессиональные действия российских миротворцев помогли избежать большего числа жертв в ходе эскалации конфликта в Нагорном Карабахе. Об этом заявил министр обороны РФ Сергей Шойгу, передает ТАСС.
«Благодарю наших ребят - российских миротворцев - за самоотверженные и профессиональные действия, которые помогли избежать большего числа жертв. Силами миротворцев пострадавшим и нуждающимся оказана всесторонняя медицинская помощь», - сказал он в рамках селекторного совещания с руководящим составом Вооруженных сил РФ.
По словам Шойгу, при содействии российского миротворческого контингента были развернуты блочный модульный городок с современным оборудованием, автоперевязочная с возможностью хирургической помощи, а также операционный модуль с палатой интенсивной терапии. «В состав специального медицинского отряда входят опытные врачи различных специальностей», - подчеркнул министр обороны РФ.
Шойгу сообщил, что более 98 тыс. мирных жителей Нагорного Карабаха, включая 32 тыс. детей, эвакуированы из Нагорного Карабаха на территорию Армении при посредничестве российского миротворческого контингента.