Հրամանատարի գործողությունների հետևանքով Խծաբերդ գյուղը և մարտական դիրքերն անցել են հակառակորդի վերահսկողության տակ. մանրամասներ քրգործից
ՀՀ զինվորական դատախազության հետևողական հսկողության ներքո ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ-ում քննված քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ ՀՀ ՊՆ N  զորամասի 2-րդ տանկային աշտարակների գումարտակի շտաբի պետ Ա. Ղ.-ն (Արսեն Ղազարյան) 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմի հրադադարի մասին եռակողմ հայտարարության ընդունումից հետո հրաման է ստացել մարտական հերթապահություն կատարելով ապահովել Արցախի Հանրապետության Հադրութի շրջանի Խծաբերդ գյուղի մարտական դիրքերի անվտանգությունը:
Սակայն 2020 թ. դեկտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հրադադարի մասին հայտարարության պայմանների կոպիտ խախտմամբ կատարված անակնկալ հարձակման հետևանքով տեղի ունեցած մարտական գործողությունների ընթացքում նա չի կատարել իր անմիջական պետի հրամանը՝ անցնել շրջանաձև պաշտպանության:
Ծավալված մարտի ընթացքում իր ենթակա անձնակազմին Ա.Ղ.-ն տվել է «նահանջ» հրաման և ինքնակամ լքել է մարտադաշտը, որպիսի գործողություններն առաջացրել են ծանր հետևանքներ. Արցախի Հանրապետության Հադրութի շրջանի Խծաբերդ գյուղի պաշտպանության համար զբաղեցրած մարտական դիրքերը և Խծաբերդ գյուղն անցել են հակառակորդի վերահսկողության տակ:
Բացի այդ, պարզվել է, որ մինչև մարտական հերթապահության մեկնելը, Ա. Ղ.-ն ՀՀ ՊՆ N զորամասի գաղտնի մասից ստացել է ծառայողական գաղտնիք պարունակող՝ Արցախի Հանրապետության Խծաբերդ գյուղի տեղանքը պատկերող «գաղտնի» դրոշմագրով աշխատանքային քարտեզ և էլեկտրոնային կրիչ:
2020 թ. դեկտեմբերի 13-ին հակառակորդի առաջխաղացման հետևանքով նրա կողմից ինքնակամ մարտադաշտը լքելու և մարտական դիրքը հակառակորդի կողմից զբաղեցվելու արդյունքում էլեկտրոնային կրիչն անցել է հակառակորդի տիրապետության տակ:
Վերջինս տնօրինել է գումարտակի անձնակազմն անհատականացնող հաստիքացուցակին։
Վերոնշյալ արարքները կատարելու համար Ա. Ղ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 356-րդ հոդվածի (Հրամանը չկատարելը) 3-րդ մասով, 380-րդ հոդվածի (Մարտադաշտն ինքնակամ լքելը կամ զենքով գործելուց հրաժարվելը) 1-ին մասով և 376-րդ հոդվածի (Անփույթ վերաբերմունքը ծառայության նկատմամբ) 3-րդ մասով:
Նախաքննությունն ավարտվել է, նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և քրեական գործն ուղարկել է Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ ըստ էության քննելու։

Начальник 2-го батальона танковых войcк части N МО РА не подчинился приказу о переходе на круговую оборону села Хцаберд, самовольно покинул позиции, в результате чего село перешло противнику
По уголовному делу, расследованному в УИУ СК РА под последовательным контролем военной прокуратуры РА, было обосновано, что начальник 2-го батальона танковых войcк части N МО РА Арсен Казарян после подписания 9 ноября 2020 года трехстороннего заявления о прекращении огня, развязанного против Республики Арцах, выполняя боевое дежурство, получил приказ обеспечить безопасность боевых позиций села Хцаберд Гадрутского района Республики Арцах.
Но в ходе боевых действий 13 декабря 2020 года, инициированных азербайджанскими вооруженными силами с грубым нарушением условий прекращения огня, он не выполнил приказа своего непосредственного начальника о переходе на круговую оборону. В ходе боевых действий Каpарян находящимся в его подчинении войскам дал приказ «отступить» и добровольно покинул поле боя, эти действия вызвали тяжелые последствия.
В результате боевые позиции села Хцаберд Гадрутского района Республики Арцах и село Хцаберд перешли под контроль противника. Кроме того, выяснилось, что до выезда на боевое дежурство Kазарян из секретного отдела воинской части МО РА получил содержащие служебную тайну рабочую карту местности и электронный носитель с надписью «секретно». 13-го декабря 2020 года в результате продвижения противника, самовольного ухода Казаряна с поля боя и перехода боевых позиций Хцаберда противнику электронный носитель и карта, содержащие секретные данные, оказались в распоряжении азербайджанских ВС.
В распоряжении Казаряна также находилось штатное расписание персонала батальона. В результате выявленных обстоятельств Kазаряну предъявлено обвинение по части 3 статьи 356 (невыполнение приказа), части 1 статьи 380 (самовольное оставление поля боя или отказ от эксплуатации оружия) и части 3 статьи 376 (небрежное отношение к службе) Уголовного кодекса РА. Предварительное следствие завершено, прокурор, осуществляющий надзор за законностью предварительного следствия, утвердил обвинительное заключение и направил уголовное дело в суд общей юрисдикции Сюникской области для рассмотрения по существу.