ՀՀ-ն և Արցախը կապող 3-րդ ճանապարհի կառուցումը մեր ներքին գործն է և կարևորը՝ այն չունի ագրեսիվ բնույթ․ Արցախի արձագանքը եվրոպացի զեկուցողներին
Արցախի նախագահի արտաքին հարցերով խորհրդական Դավիթ Բաբայանը Եվրախորհրդարանի պատգամավորների հայտարարությունը Արցախում կառուցվող ճանապարհի վերաբերյալ համարում է անլուրջ և ոչ օբյեկտիվ մի կարծիք։
«Եվրախորհրդարանի առանձին երեք պատգամավորի հայտարարությունը ցույց է տալիս, որ միջազգային հեղինակավոր այդ կառույցը չունի միասնական մոտեցում այդ հարցի շուրջ, առավել ևս նման ոչ օբյեկտիվ, կողմնակալ դիրքորոշում», -InfoPort.am-ի հետ զրույցում ասաց Բաբայանը:
Ըստ Բաբայանի, սա երեք մասնավոր անձի սուբյեկտիվ, ադրբեջանամետ ու չի բացառվում նաև Բաքվում պատրաստված տեքստ է, որի տակ միայն նրանք են ստորագրել։
«Ի՞նչ է որևէ խնդիր չկա՞ տարածաշրջանում, որ ամեն ինչ թողել են ու անցել են այդ ճանապարհին։ Դա մեր ներքին գործն է, ճանապարհը կառուցում ենք մեր տարածքում։ Այդ ճանապարհը չունի ագրեսիվ բնույթ կամ նպատակ, դա սոցիալ-տնտեսական, մարդասիրական բնույթ է կրում», -ընդգծեց Դավիթ Բաբայանը։
Նա հակադարձում է այդ հայտարարության հեղինակներին․ «Ինչո՞ւ են նրանք պապանձված նստած, երբ վերջին շրջանում Ալիևը տարածաշրջանի անվտանգությանը սպառնացող հայտարարություններ է անում։ Օրինակ՝ ասում է, որ Երևանը ադրբեջանական է, որ Ադրբեջանը երբեք չի ընդունելու այն փաստը, որ Երևանը նվիրել են հայերին։ Լավ, մի կողմ դնենք պատմության հետ աղերս չունեցող այդ հայտարարությունները, բայց փաստ է, չէ՞ որ նա անվտանգությանը սպառնացող հայտարարություններ է անում»:
Արցախի նախագահի խորհրդականը նույնիսկ չբացառեց, որ նման հայտարարության համար Բաքվի «խավյարային դիվանագիտությունն է» է գործի դրվել, ինչի մասին նախկինում շատ տարբեր դեպքերում բազմիցս ապացուցվել է։
Նման քայլերին հակադարձելու լավագույն բանաձևը, ըստ Բաբայանի, չվհատվելն է և հույսը սեփական հնարավորությունների ու ուժերի վրա դնելն է։
«Պետք է հույսներս չդնենք ինչ-որ կազմակերպությունների վրա, վարենք աշխարհաքաղաքական ճիշտ քաղաքականություն, խորացնենք հարաբերությունները մեր եղբայրական երկրների հետ», - հավելեց նա։
Նշենք, որ խոսքը Հայաստանը Արցախին միացնող երրորդ ճանապարհի կառուցման մասին է, որի վերաբերյալ վերջերս հայտարարեցին Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը և Հայաստանի տարածքային կառավարման նախարար Սուրեն Պապիկյանը: Այդ ճանապարհը պետք է հայկական երկու հանրապետությունները կապի Կապանի և Հադրութի միջոցով: Այդ ճանապարհի շինարարության դեմ հայտարարություն էին տարածել Եվրախորհրդարանի Հայաստանի, Վրաստանի և Ադրբեջանի հարցերով զեկուցեղները՝ նշելով, որ կառուցվող ճանապարհը չի նպաստի տարածաշրջանում վստահության և խաղաղության մթնոլորտի ստեղծմանը: Նրանք նաև քաղաքական շեշտադրումներ էին արել` պնդելով, որ արցախյան հակամարտությունը պետք է լուծվի Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անձեռնմխելիության սկզբունքի ներքո: Զեկուցողները օգտագործել էին նաև մի շարք քաղաքական երանգավորում ունեցող արտահայտություններ` օրինակ «Լեռնային Ղարաբաղը ր հարակից աօորինական օկուպացված շրջանները»:

Строительство 3-й дороги, связывающей Армению и Арцах, является нашим внутренним делом: реакция Арцаха на заявление европейских докладчиков
Советник президента Арцаха по внешним вопросам Давид Бабаян считает заявление депутатов Европарламента о строящейся в Арцахе дороге несерьезным и необъективным.
«Данное заявление отражает позицию трех отдельных депутатов Европарламента, а не всей этой авторитетной международной структуры»,- заверил Бабаян в беседе с InfoPort.Am.
По словам Бабаяна, данное заявление является субъективным, проазербайджанским,  не исключено также, что его текст подготовлен в Баку. Он также не исключил, что во всей этой истории можно узреть следы, так называемой «икорной дипломатии» Баку.
«Разве в регионе нет других проблем, что докладчики решили сконцентрировать внимание на этой дороге? Это наше внутреннее дело, дорогу строим на нашей территории. Этот проект не имеет агрессивного характера. Это чисто социально-экономический, гуманитарный проект», - подчеркнул Давид Бабаян.
В этом контексте Бабаян выразил недоумение в связи с пассивностью тех же докладчиков относительно постоянных милитаристских угроз и заявлений руководства Азербайджана. «Вот что в реальности носит угрозу миру в регионе, а не мирные коммуникационные проекты»,- заявил советник.
По словам Бабаяна, лучшая формула для противодействия подобным шагам - не отчаиваться и надеяться на собственные возможности и силы, продолжая претворять в жизнь начатые проекты.
«Мы не должны надеяться на какие - то организации. Мы должны проводить правильную геополитическую линию и углублять отношения с нашими братскими странами», - добавил он.
Отметим, что речь идет о строительстве третьей дороги, связывающей Армению с Арцахом, о старте строительства которой недавно заявили президент Арцаха Араик Арутюнян и министр территориального управления Армении Сурен Папикян. Реагируя на это заявление,  докладчики Европарламента по Армении, Грузии и Азербайджану выступили с резкой критикой в адрес армянской стороны. По мнению докладчиков, проект должен был быть согласован с Азербайджаном, поскольку он усугубляет «незаконную оккупацию Нагорного Карабаха и прилегающих территорий». Кроме того, докладчики настаивают, что карабахский конфликт должен быть урегулирован исключительно в рамках территориальной целостности Азербайджана.