Հարկավոր է անմիջապես վերջ դնել Լաչինի միջանցքի արգելափակմանը, ինչը հազարավոր մարդկանց կյանքեր է վտանգում. Amnesty International
Լաչինի միջանցքի շարունակվող շրջափակումը վտանգում է Լեռնային Ղարաբաղի հազարավոր մարդկանց կյանքը, այսօր հայտարարել է Amnesty International-ը: Իրավապաշտպան կազմակերպությունը «կոչ է արել Ադրբեջանի իշխանություններին և ռուս խաղաղապահներին անհապաղ ապաշրջափակել երթուղին և վերջ դնել ծավալվող հումանիտար ճգնաժամին»։ Այս մասին  ասվում է  Amnesty International-ի հրապարակած հայտարարությունում:
Կազմակերպությունը հարցազրույցներ է անցկացրել տարածաշրջանի բուժաշխատողների և բնակիչների հետ՝ բացահայտելով շրջափակման առանձնահատուկ ծանր ազդեցությունը ռիսկային խմբերի, այդ թվում՝ կանանց, տարեցների և հաշմանդամություն ունեցող անձանց վրա:
«Շրջափակումը հանգեցրել է սննդի և բժշկական պարագաների խիստ պակասի, քանի որ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ռուս խաղաղապահների կողմից տրամադրվող մարդասիրական օգնությունը բավարար չէ պահանջարկը բավարարելու համար: Էլեկտրաէներգիայի, բնական գազի և փոխադրամիջոցների վառելիքի մատակարարման խափանումները ծայրահեղ դժվարություններ են առաջացնում հատկապես այն խմբերի համար, որոնք խոցելի են: Սա պետք է դադարի հիմա», - ասել է Amnesty International-ի Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով բաժնի տնօրեն Մարի Ստրաթերզը:
«Ադրբեջանի իշխանությունները վերահսկողություն են իրականացնում այն տարածքի նկատմամբ, որտեղից իրականացվում է շրջափակումը։ Ադրբեջանի պարտավորությունն է ապահովել, որ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը չզրկվի սննդամթերքի և այլ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների և դեղորայքի հասանելիությունից: Իր հերթին, ռուսական խաղաղապահ առաքելությանը մանդատ է տրված՝ ապահովել Լաչինի միջանցքի անվտանգությունը։ Այդուհանդերձ, երկու կողմերն էլ ակնհայտորեն չեն կատարում իրենց պարտավորությունները», - հավելել է Մարի Ստրաթերսը։
Amnesty International-ի հրապարակած հոդվածն անդրադառնում է Արցախում գրեթե երկու ամիս տիրող ծանր իրավիճակին. տարածաշրջան մտնող փոխադրամիջոցների թիվը կրճատվել է օրական 1200-ից մինչև 5-6-ի:
Իրավապաշտպան կազմակերպությունը զրուցել է Ստեփանակերտի հիվանդանոցի սրտաբան Վարդան Լալայանի, նյարդաբան Բիայնա Սուխուդյանի հետ, որոնք ներկայացրել են դեղամիջոցների և բժշկական անհրաժեշտ պարագաների պակասի պատճառով հիվանդների համար ստեղծված ծանր վիճակը:
Amnesty International-ը զրուցել է նաև Արցախի բնակիչների հետ: Համաձայն այդ հարցազրույցների՝ սննդի, մասնավորապես՝ մրգերի և բանջարեղենի պակասի պատճառով կանանց և երեխաների շրջանում զգալիորեն ավելացել են իմունոդեֆիցիտի, սակավարյունության, վահանաձև գեղձի հիվանդությունների, դիաբետի վատթարացման դեպքերը: Հղի կանանց մոտ նույնպես բարդացումներ են առաջացել, ավելացել են հղիության ընդհատման կամ վաղ ծննդաբերության դեպքերը:
Իրավապաշտպան կազմակերպությունը նաև ուշադրություն է հրավիրում այն փաստի վրա, որ խախտվել է կրթության իրավունքը, քանի որ ջեռուցման և էլեկտրաէներգիայի անջատումների պատճառով դպրոցները և մանկապարտեզները ժամանակավորապես փակ են եղել:
«Արդեն շրջափակման իններորդ շաբաթն է, բոլոր հայացքներն ուղղված են Ադրբեջանի իշխանություններին և ռուս խաղաղապահներին: Կոչ ենք անում երկու կողմերին՝ մարդու իրավունքների միջազգային չափանիշներին համապատասխան անհապաղ ձեռնարկել արդյունավետ միջոցներ՝ անհետաձգելի կերպով դադարեցնելու Լաչինի միջանցքի շրջափակումը և վերջ դնելու ծավալվող հումանիտար ճգնաժամին», - նշել է Մարի Ստրաթերսը։

Необходимо немедленно прекратить блокировку Лачинского коридора, которая угрожает жизни тысяч людей: Amnesty Internation
Продолжающаяся блокада Лачинского коридора ставит под угрозу жизни тысяч людей в Нагорном Карабахе, сделала заявление Amnesty International. Правозащитная организация призвала власти Азербайджана и российских миротворцев «немедленно разблокировать дорогу и положить конец продолжающемуся гуманитарному кризису».
Об этом говорится в заявлении Amnesty International.
Организация провела опросы среди медицинских работников и жителей региона, выявив особенно тяжелые последствия блокады для групп риска, включая женщин, пожилых людей и людей с ограниченными возможностями.
«Блокада привела к острой нехватке продовольствия и медикаментов, поскольку гуманитарной помощи, предоставляемой Международным комитетом Красного Креста и российскими миротворцами, недостаточно для удовлетворения необходимого спроса. Перебои в подаче электроэнергии, природного газа и автомобильного топлива причиняют огромные трудности, особенно уязвимым группам населения. Это немедленно должно быть прекращено», - сказала Мари Стратерц, директор Amnesty International по Восточной Европе и Центральной Азии.
«Азербайджанские власти контролируют район, с которого осуществляется блокада. Азербайджан несет ответственность за то, чтобы население Нагорного Карабаха не было лишено доступа к продуктам питания и другим товарам первой необходимости и лекарствам. В свою очередь, российская миротворческая миссия получила мандат на обеспечение безопасности Лачинского коридора. Однако обе стороны явно не выполняют взятые на себя обязательства», - добавила Мари Стратерс.
Заявление Amnesty International коснулось тяжелой ситуации в Арцахе, которая длится уже почти два месяца. Количество автомобилей, въезжающих в регион, сократилось с 1200 до 5-6 в сутки.
Правозащитная организация беседовала с кардиологом Варданом Лалаяном и неврологом Биайной Сухудян Степанакертской больницы, которые рассказали о сложной ситуации, сложившейся для пациентов из-за отсутствия лекарств и необходимых медицинских принадлежностей.
Amnesty International общалась и с жителями Арцаха. Из информации, полученной при разговорах, выяснилось, что из-за нехватки продуктов питания, особенно фруктов и овощей, значительно увеличились случаи иммунодефицита, анемии, заболеваний щитовидной железы, обострения сахарного диабета среди женщин и детей. Беременные женщины также сталкиваются с осложнениями, повышенным уровнем выкидышей или преждевременных родов.
Правозащитная организация обратила внимание на то, что нарушено и право на образование, так как школы и детские сады временно закрыты из-за отключения отопления и электричества.
«Уже девятая неделя блокады, все взгляды направлены к азербайджанским властям и российским миротворцам. Мы призываем обе стороны немедленно принять эффективные меры в соответствии с международными стандартами в области прав человека, чтобы срочно снять блокаду Лачинского коридора и положить конец разворачивающемуся гуманитарному кризису», - заявила Мари Стратерс.