Սովի մատնումը ցեղասպանության անտեսանելի զենք է, որն օգտագործվում է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ․ Օկամպո
Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակումը, որը խոչընդոտում է ցանկացած սննդամթերքի, դեղորայքի և առաջին անհրաժեշտության այլ պարագաների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ, 2022 թվականի դեկտեմբերից լուսաբանվում է ԶԼՄ-ներում և քննարկվում քաղաքական առաջնորդների շրջանում: Այս մասին նշված է միջազգային իրավունքի առաջատար մասնագետ, Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոյի զեկույցում։
«Իմ ներդրումն այն է, որ բացատրեմ, թե ինչու դա պետք է համարել ցեղասպանություն Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայերի դեմ Ցեղասպանության մասին կոնվենցիայի 2-րդ (գ) հոդվածի համաձայն․ «Խմբի համար կանխամտածված այնպիսի կենսապայմանների ստեղծում, որոնք նախատեսված են նրա ֆիզիկական ոչնչացման համար»:
Այստեղ դիակիզարաններ չկան, մաչետեի հարձակումներ էլ չկան։ Սովը ցեղասպանության անտեսանելի զենքն է։ Առանց անհապաղ արմատական փոփոխությունների՝ հայերի այս խումբը կոչնչանա մի քանի շաբաթից։
Շատ առումներով Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայերին սովի մատնելը Ցեղասպանության նախատիպ է՝ խմբի ոչնչացմանն ուղղված կենսապայմանների պարտադրման միջոցով: Սա փակում է ողբերգական շրջանը, քանի որ «1915 թվականին թուրք կառավարիչների կողմից հայերի նկատմամբ վերաբերմունքը պարադիգմ է ապահովում ցեղասպանության դրույթի համար, որը վերաբերում է կյանքի պայմանների պարտադրմանը»:
Որպես այս ոլորտում որոշակի փորձ ունեցող անձ՝ ինձ համար պատիվ է եղել իմ ներդրումն ունենալ՝ տրամադրելով անաչառ զեկույց, և ես պատրաստ եմ օգնել ցանկացած կողմի, որը ձգտում է կանխել Լեռնային Ղարաբաղում հայերի ոչնչացումը»,- նշել է Մորենոն:
Նշենք, որ Օկամպոյից Ադրբեջանի գործողությունների «ցեղասպանություն» եզրույթին համապատասխանության վերաբերյալ փորձագիտական կարծիք էր խնդրել Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։

Голод - невидимое оружие геноцида, которое используется против армян Нагорного Карабаха: Окампо
Блокада Азербайджаном Лачинского коридора, препятствующая доступу в Нагорный Карабах любых продуктов питания ,лекарств и других предметов первой необходимости, с декабря 2022 года освещается в СМИ и обсуждается среди политических лидеров. Об этом говорится в докладе ведущего специалиста по международному праву, бывшего генерального прокурора Международного уголовного суда Луиса Морено Окампо.
«Мой вклад состоит в том, чтобы объяснить, почему это следует считать геноцидом в отношении этнических армян Нагорного Карабаха в соответствии со статьей 2 Конвенции о геноциде: «Умышленное создание таких условий жизни для группы людей, которые к ее физическому уничтожению».
Здесь нет крематориев, нет атак мачете. Голод - невидимое оружие геноцида. Без немедленных радикальных шагов по предотвращению сложившейся ситуации эта группа армян будет уничтожена через несколько недель. Обречение этнических армян Нагорного Карабаха на голод во многих смыслах является прототипом геноцида, посредством навязывания условий жизни, направленных на уничтожение группы людей.
Это закрывает трагический период, поскольку «отношение турецких правителей к армянам в 1915 году обеспечивает парадигму для положения о геноциде, касающегося навязывания условий жизни». Как человек с определенным опытом в этой сфере, для меня было честью внести свой вклад в дело предотвращения геноцида армян Нагорного Караьбаха, предоставив беспристрастный доклад, и я готов помочь любой стороне, которая стремится предотвратить уничтожение армян в Нагорном Карабахе», - отметил Морено. Отметим, что экспертное мнение о соответствии действий Азербайджана термину «геноцид» от Окампо запросил президент Арцаха Араик Арутюнян.