Գվատեմալայի խորհրդարանի առաջին փոխնախագահը Արցախում հանդես է եկել սենսացիոն հայտարարությամբ
Գվատեմալայի խորհրդարանի առաջին փոխնախագահ Ֆելիպե Ալեխոս Լորենզանան Արցախում հանդես է եկել սենսացիոն հայտարարությամբ:
Գվատեմալայի խորհրդարանի պատվիրակության Արցախ կատարած այցի և ԼՂՀ խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի հետ հանդիպման ժամանակ, Լորենզանան, անդրադառնալով ղարաբաղյան հիմնախնդրին, մասնավորապես հայտարարել է, որ կողմ է դրա կարգավորմանը բանակցային ճանապարհով ՝ հակամարտության բոլոր կողմերի մասնակցությամբ ՝ ազգերի ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքի շրջանակներում:
Նա նաև տեղեկացրել է, որ օրերս Գվատեմալայի և Արցախի խորհրդարանների միջև կստորագրվի համագործակցության համաձայնագիր:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար ՝ Գվատեմալայի կոնգրեսի նախագահության քարտուղար և պատգամավոր Խուան Ռամոն Լաուն կարևորել է Լատինական Ամերիկայում տարածաշրջանի մասին օբյեկտիվ տեղեկատվության տարածումը և երկու երկրների միջև համագործակցության խորացումը:
Իր հերթին Արցախի խորհրդարանի խոսնակ Աշոտ Ղուլյանը, ողջունելով հյուրերին, հայտարարել է, որ Գվատեմալայի Հանրապետության խորհրդարանական պատվիրակության այցը նոր հեռանկարներ է բացում Կենտրոնական Ամերիկայի երկրների հետ միջխորհրդարանական կապերի հաստատման համար:

Первый вице-председатель парламента Гватемалы в Арцахе выступил с сенсационным заявлением
Первый вице-председатель парламента Гватемалы Фелипе Алехос Лорензана в Арцахе выступил с сенсационным заявлением.
В ходе визита делегации парламента Гватемалы в Арцах и встречи с арцахскими депутатами во главе со спикером парламента НКР Ашотом Гуляном, Лорензана, касаясь карабахской проблемы, в частности, заявил, что выступает за ее урегулирование переговорным путем с участием всех сторон конфликта в рамках принципа права наций на самоопределение.
Он также сообщил, что на днях будет подписано соглашение о сотрудничестве между парламентами Гватемалы и Арцаха.
Поблагодарив за прием, депутат и секретарь президиума Конгресса Гватемалы Хуан Рамон Лау отметил важность распространения в Латинской Америке объективной информации о регионе и углубления сотрудничества между странами.
В свою очередь, спикер арцахского парламента Ашот Гулян, приветствуя гостей, заявил, что визит парламентской делегации Республики Гватемала открывает новые перспективы для установления межпарламентских связей со странами Центральной Америки.