Ադրբեջանը գերության մեջ է պահում մարդկանց, որոնք անցած 25 տարիների ընթացքում ընտրվել են ժողովրդավարական ընտրություններում եւ իրենց ժողովրդին առաջնորդել են՝  հանուն ազատության եւ ինքնորոշման․ Արմեն Գևորգյանը ԵԽԽՎ-ին
Ադրբեջանը գերության մեջ է պահում մարդկանց, որոնք անցած 25 տարիների ընթացքում ընտրվել են ժողովրդավարական ընտրություններում եւ իրենց ժողովրդին առաջնորդել են՝ հանուն ազատության եւ ինքնորոշման․ Արմեն Գևորգյանը ԵԽԽՎ-ին
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Արմեն Գեւորգյանը հոկտեմբերի 10-ին ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանի շրջանակում կայացած «Աջ ծայրահեղական գաղափարախոսության մարտահրավերը ժողովրդավարությանը եւ մարդու իրավունքներին Եվրոպայում» թեմայով քննարկման ժամանակ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԺ պաշտոնական կայքը։
«Հարգելի՛ գործընկերներ,
Զեկույց էր ներկայացնում մի երկրի իշխող կուսակցության անդամ, որը նոր է Լեռնային Ղարաբաղում բնիկ հայ բնակչության նկատմամբ ամբողջական էթնիկ զտում իրականացրել: Բավականին տարօրինակ է, որ Ադրբեջանի ներկայացուցիչը զեկույց է ներկայացնում մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարական կառավարման վերաբերյալ:
Աջ ծայրահեղական գաղափարախոսությունները հիմնականում ազգայնական, այլատյաց, ռազմատենչ եւ ավտորիտար տրամադրություններից են կազմված: Այս ամենը տասնամյակներ շարունակ առկա է Ադրբեջանում: Լեռնային Ղարաբաղում վերջին էթնիկ զտումները միայն հայերի մտահոգության հարցը չեն: Նման նախադեպերի ստեղծումը պատերազմական ագրեսիայի խթան կհանդիսանա բնական գազի եւ նավթի մեծ պաշարներ տնօրինող բազմաթիվ այլ բռնապետությունների համար եւ կնպաստի աջ ծայրահեղական գաղափարախոսության մոտեցումներին:
Այսօր Ադրբեջանն անօրինական եւ անբարո կերպով գերության մեջ է պահում մեծ թվով հայերի: Նրանց թվում մարդիկ են, որոնք անցած 25 տարիների ընթացքում ընտրվել են ժողովրդավարական ընտրություններում եւ որպես իրենց ժողովրդի օրինական ներկայացուցիչներ՝ առաջնորդել են նրան հանուն ազատության եւ ինքնորոշման: Ի հակադրություն դրա՝ Ադրբեջանում ուղիղ 30 տարի է՝ նույն ընտանիքն է իշխում: Արդյո՞ք սա աջ ծայրահեղական գաղափարախոսության ձեւ է, թե՞ ժողովրդավարության նոր տեսակ, որը սնուցվել է Եվրոպայի խորհրդի հովանու ներքո:
Գործընկերնե՛ր, այս վեհաժողովի ղեկավարությունը 2022 թվականի ապրիլին ստացել է իմ համահեղինակած զեկույցը, որը վերնագրված էր «Կրոնի ռազմականացումը եւ ներունակ հետեւանքները եվրոպական ժողովրդավարական անվտանգության համար»:  Զեկույցը պատրաստվել էր, որպեսզի վեհաժողովին ապացույցներ եւ ընդհանուր պատկերացում տրվեին Ադրբեջանի ու Թուրքիայի կառավարությունների կողմից ձեւավորված պետական պրակտիկայի որոշ դրսեւորումների վերաբերյալ, որոնք ուղղված են ռասայական եւ կրոնական հողի վրա հայերի նկատմամբ մարդու իրավունքների ոտնահարմանը, ինչպես նաեւ՝ Հայաստանի, հայերի եւ ընդհանրապես եվրոպական երկրների դեմ մահմեդական հասարակություններին մոբիլիզացնելու փորձերին: Այն վճռականորեն ցույց տվեց, որ այդ երկրների կառավարությունները դավադրաբար չարաշահել են եվրոպական լիբերալ օրենքներն ու արժեքները եւ ժամանակավոր «սողանցքերով» համարձակվել են հակասություններ ստեղծել Եվրոպայի ներսում եւ Եվրոպայի դեմ: Հիմնական նպատակը, իմ կարծիքով, եղել եւ շարունակում է մնալ Եվրոպայում համերաշխության նոր ձեւերի ստեղծումը՝ որպես սակարկության առարկա եվրոպական պետությունների հետ հարաբերություններում: Եվրոպայում թուրքական սփյուռքի կառույցներն ակտիվորեն օգտագործելու այս ջանքերը ոչ այլ ինչ են, քան բազմամշակութային եվրոպական հասարակություններում կրոնով զինվելու փորձեր, ինչը կարող է վտանգել եվրոպական անվտանգությունը:
Ամփոփելով խոսքս՝ պետք է ասեմ, որ աջ ծայրահեղական արմատականության տարածումը կասեցնելու համար Եվրոպայի խորհուրդը պետք է ինքնամաքրման եւ ավտորիտար պետությունների անդամակցությունը կասեցնելու խիստ կարեւոր տնային աշխատանք կատարի»,- նշել է պատգամավորը:

Азербайджан незаконно и безнравственно держит в плену лиц, которые в течение 25 лет избирались на основе демократических выборов и возглавляли свой народ во имя свободы и самоопределения: Армен Геворгян в ПАСЕ
10 октября член делегации НС РА в ПАСЕ Армен Геворкян выступил в рамках осенней сессии ПАСЕ во время обсуждения на тему «Вызов праворадикальной идеологии демократии и правам человека в Европе».
«Уважаемые коллеги, Член правящей партии страны, которая только что осуществила этническую чистку коренного армянского населения в Нагорном Карабахе, представляет доклад о правах человека и демократическом управлении. Довольно странно, что делегат от Азербайджана представляет такой доклад. Правые радикальные идеологии в основном базированы на националистических, ксенофобских, воинственных и авторитарных настроениях. Последние этнические чистки в Нагорном Карабахе –затрагивают не только армян.
Все это было в Азербайджане на протяжении десятилетий. Подобный прецедент станет стимулом к военной агрессии для многих других диктатур, владеющих большими запасами природного газа и нефти, и будет способствовать развитию правой экстремистской идеологии. Сегодня Азербайджан незаконно и безнравственно держит в плену большое количество армян. В их числе - люди, которые в течение последних 25 лет избирались на основе демократических выборов и как законные представители своего народа возглавляли его во имя свободы и самоопределения.
В противовес этому, в Азербайджане ровно 30 лет правит одна и та же семья. Является ли это формой правой экстремистской идеологии или новым типом демократии, подпитываемой Советом Европы? Коллеги, руководство этой Ассамблеи в апреле 2022 года получило доклад, который я написал в соавторстве под названием «Милитаризация религии и последствия этого для европейской демократической безопасности».
Доклад был подготовлен для того, чтобы представить Ассамблее доказательства и общее представление о некоторых проявлениях государственной практики, сформированной правительствами Азербайджана и Турции, направленной на нарушение прав человека в отношении армян на расовой и религиозной почве, а также о попытках мобилизовать мусульманские общества против армян и европейских стран в целом.
В докладе приводятся доказательства того, как правительства этих стран злоупотребляют либеральными европейскими законами и ценностями, пользуясь временными «лазейками» и создавая противоречия внутри Европы и против Европы. Основной целью этого, на мой взгляд, было и остается создание новых форм солидарности в Европе как предмета торга в отношениях с европейскими государствами.
Эти усилия по активному использованию структур турецкой диаспоры в Европе являются не чем иным, как попытками вооружиться религией в мультикультурных европейских обществах, что может поставить под угрозу европейскую безопасность. Подводя итоги, должен сказать, что для пресечения распространения правого радикализма Совет Европы должен выполнить очень важную домашнюю работу по самоочищению и пресечению членства авторитарных государств», - отметил депутат.