«Ավրորան» հայտարարում է Արցախի աջակցության ծրագրերի 5-րդ փուլը
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը շարունակում է Արցախում աջակցության ծրագրերը, որոնք ուղղված են 2020 թ. պատերազմի հետեւանքով առաջացած մարդասիրական ճգնաժամի հաղթահարմանը:
2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր Ջուլիեն Լուսենգեն ընտրել է 13 նախագիծ, որոնք կստանան ֆինանսական աջակցություն «Ավրորա» մրցանակի դրամական ֆոնդից եւ որը կկրկնապատկվի «Ավրորայի» համահիմնադիրների կողմից՝ հոգալու տեղի բնակչության կարիքները: «ԱՎՐՈՐԱՆ՝ Արցախին» նախագիծն այս փուլում 500.000 ԱՄՆ դոլար կտրամադրի արցախցիներին  ուղղված ծրագրերին:
«Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական ամենամյա վեցերորդ մրցանակը շնորհվեց մարդու իրավունքների պաշտպան Ջուլիեն Լուսենգեին, որը տարիներ շարունակ աջակցել է պատերազմի ժամանակ սեռական բռնության ենթարկվածներին: Մրցանակի շնորհման արարողությունն անցկացվեց 2021 թ. հոկտեմբերի 9-ին Իտալիայի Վենետիկ քաղաքի Սուրբ Ղազար կղզում: Դափնեկրի տրամադրած միջոցների եւ համահիմնադիրների ներդրման շնորհիվ «Ավրորան» հնարավորություն կունենա Արցախում աջակցելու տասներեք նախագծի, որոնք ուղղված են առողջապահությանը (6 նախագիծ), կրթությանը, մշակույթին եւ սպորտին (3 նախագիծ), սոցիալական զարգացմանը (2 նախագիծ), մարդասիրական օգնությանը (1 նախագիծ) եւ վերականգնմանը (1 նախագիծ).
1. Օրթոպեդիկ վիրահատություններ Արցախում («Հայաստանի ճամփորդող բժիշկներ» ՀԿ)
2. Արցախում միակ օրթոպեդիկ կենտրոնի զարգացում («Օրթոլաբ» ՍՊԸ)
3. «Ձեռք ձեռքի» ստոմատոլոգիական կենտրոն («Ձեռք ձեռքի» ստոմատոլոգիական բարեգործական կազմակերպություն)
4. «Հանգանակ» տարեցների կլինիկա. Աջակցություն՝ Ստեփանակերտում ծրագրի ընդլայնմանը եւ շտապ  բնակարանների տրամադրմանը (Հայ կանանց բարեկեցության ընկերակցություն (AWWA))
5. Նոր դպրոց տեղահանված երեխաների համար Ասկերանի շրջանի Դահրավ գյուղում («Ապրելու Արցախ» հիմնադրամ)
6. Արցախի գյուղական համայնքների զարգացման ծրագիր («Վերածնված հայրենիք» ՀԿ)
7. «Թափոններից՝ ջերմություն». Հայաստանի սահմանամերձ համայնքներում էկոլոգիապես մաքուր այլընտրանքային վառելիքի արտադրության սոցիալական ձեռնարկություն (Մերձավոր Արեւելքի հիմնադրամ)
8. Մաճկալաշենի դպրոցի վերանորոգում եւ ընդլայնում («Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամ)
9. Աջակցություն՝ սահմանամերձ  բնակչության շրջանում կրծքագեղձի, վահանաձեւ գեղձի եւ արգանդի վզիկի քաղցկեղի կանխարգելման նպատակով առողջապահական ծառայությունների մատուցմանը (Հայ-ամերիկյան առողջության կենտրոն)
10. «Քայլ տուր, հնարավորություն տուր». աջակցություն՝ հաշմանդամություն ունեցող անձանց վերականգնողական աշխատանքների մոնիտորինգի համար ստենդային մահճակալի եւ 10 «Քայլաբեր» թվային սարքի ձեռքբերմանը («ՔայլԹեք» ՍՊԸ)
11. Թվային Արցախ. աջակցություն՝ Արցախի գյուղական համայնքների երիտասարդների զորացմանը («Ես» կրթական հիմնադրամ)
12. Գիտելիքահենք գյուղատնտեսությունն ինտենսիվ գյուղատնտեսության ապագան է. դասընթաց ջերմոցային մշակաբույսերի աճեցման վերաբերյալ («Կրթություն հանուն ապագայի» ՀԿ)
13. Բժիշկներ Արցախի համար. աջակցություն բժիշկների աշխատանքային գործուղումների կազմակերպմանը ՝ Արցախում բժշկական ծառայություններ մատուցելու նպատակով («Հայ օգնության ֆոնդ»):
«Որտեղ կա պատերազմ, որտեղ կա հակամարտություն, այնտեղ միշտ կա մարդկային տառապանք: Բայց հայ ժողովուրդն ապացուցել է, որ նույնիսկ տառապանքի մեջ դու կարող ես գտնել ներշնչանք` օգնելու մարդկանց, որոնք անցնում են նման դժվարությունների միջով: Ես շատ շնորհակալ եմ 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրի կոչմանն արժանանալու համար եւ ոգեւորված, որ ունեմ հնարավորություն՝ օգնելու պատերազմից տուժած արցախցիներին»,- ասաց Կանանց համերաշխություն հանուն ներառական խաղաղության եւ զարգացման կազմակերպության (SOFEPADI) եւ Կոնգոյացի կանանց հիմնադրամի համահիմնադիր Ջուլիեն Լուսենգեն:
2021 թ. դեկտեմբերի 12-ին «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը եւ ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը Երեւանում կազմակերպեցին Սուրբծննդյան տոնավաճառ: Միջոցառման ողջ հասույթը՝ մոտ 25.000 ԱՄՆ դոլար, նվիրաբերվում է Հայաստանում ապրող տեղահանված մարդկանց աջակցությանը։ «Ավրորան» այս միջոցները կուղղի նրանց սննդի ապահովմանը. ձմռանը սննդամթերք (կարտոֆիլ, կաղամբ, պանիր եւ այլն) կտրամադրվի սոցիալապես խոցելի ընտանիքներին: Բացի այդ, կարտոֆիլի մշակմամբ հետաքրքրված մարդկանց կտրամադրվի Գավառի բարձր որակի կարտոֆիլի սերմացու: Ակնկալվում է, որ այս նախագծից կօգտվի ավելի քան 3.200 մարդ: Այն կիրականացնի «Աժդահակ» համայնքային զարգացման հասարակական կազմակերպությունը:
Արցախի օգնության ծրագրի մեկնարկից ի վեր՝ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն արդեն 1.740.000 ԱՄՆ դոլար (900 մլն ՀՀ դրամ) է տրամադրել՝ աջակցելով Արցախում իրականացվող տեղական եւ միջազգային գործընկերների 80 նախագծի, տարածաշրջանում օգնելով 131.000 մարդու: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության բոլոր ծրագրերից օգտվել է ավելի քան 2.600.000 մարդ ամբողջ աշխարհում:  Իրավիճակը բարեփոխելու եւ «Ավրորայի»՝ մարդասիրության շղթային միանալու համար կարող եք նվիրաբերել այստեղ

«Аврора» объявила о 5-м раунде поддержки арцахских проектов
Гуманитарная инициатива «Аврора» объявила о новом раунде поддержки проектов в Арцахе (Нагорном Карабахе), которые помогают людям, столкнувшимся с серьезным гуманитарным кризисом после войны 2020 года. В соответствии с представленным в прошлом году обновлением, лауреат премии «Аврора» – 2021 года Джульен Лусенге выбрала 13 проектов, которые получат средства премии и используют их для удовлетворения острейших потребностей местного населения. C учетом дополнительного взноса соучредителей, на этом этапе «Аврора» выделит 500 000 долларов на проекты в Арцахе.
9 октября 2021 года шестая ежегодная премия «Аврора» была вручена Джульен Лусенге, правозащитнице из Конго, помогающей жертвам сексуального насилия военного времени. Церемония прошла на острове Святого Лазаря в Венеции, Италия. Благодаря средствам, которые решила выделить Джульен, и щедрому вкладу соучредителей, «Аврора» сможет поддержать тринадцать проектов в Арцахе, направленных на развитие здравоохранения (6 проектов), образование, культуру и спорт (3 проекта), социальное развитие (2 проекта), гуманитарную помощь (1 проект) и восстановление инфраструктуры (1 проект).
Ниже представлен полный список проектов, которые поддержат Джульен Лусенге и «Аврора»:
Ортопедические операции в Арцахе (НПО Travelling Doctors of Armenia)
Развитие единственного ортопедического центра в Арцахе (ООО «Ортолаб»)
Стоматологический центр «Рука об руку» (Благотворительная стоматологическая организация «Рука об руку»)
Клиника для пожилых людей «Ханганак». Поддержка и расширение программы предоставления временного жилья в Степанакерте (Armenian Women’s Welfare Association, Inc.)
Новая школа для детей вынужденных переселенцев в Дахраве, Аскеран (Фонд Aprelu Artsakh)
Проект развития сельских общин Арцаха (НПО «Возрожденная Родина»)
«Тепло из отходов». Социальное предприятие по производству экологически чистых топливных альтернатив в приграничных общинах Армении (Near East Foundation)
Реконструкция и расширение школы в Мачкалашене (Благотворительный фонд «Туфенкян»)
Поддержка предоставления населению приграничных районов медицинских услуг по профилактике рака груди, щитовидной железы и шейки матки (Армяно-американский оздоровительный центр)
«Дайте сделать шаг, дайте шанс». Поддержка приобретения кровати-стойки и 10 цифровых устройств Qaylaber для мониторинга реабилитации людей с ограниченными возможностями (ООО QaylTech)
Цифровой Арцах. Поддержка расширения возможностей молодежи сельских общин Арцаха (Образовательный фонд «Я»)
«Умное» сельское хозяйство – будущее интенсивного сельского хозяйства. Образовательные тренинги по выращиванию тепличных культур (НПО «Образование для будущего»)
Врачи для Арцаха. Поддержка организации рабочих поездок врачей для оказания медицинских услуг населению Арцаха (Армянский фонд гуманитарной помощи)
«Там, где есть война, где есть вооруженный конфликт, всегда есть человеческие страдания. Но армянский народ доказал, что даже в страданиях можно найти вдохновение, чтобы помогать другим, проходящим через подобный опыт. Я очень благодарна за честь быть названной лауреатом премии «Аврора» – 2021 года и рада возможности поддержать народ Арцаха, пострадавший от войны», – сказала Джульен Лусенге, соучредитель организации «Женская солидарность за интегрированный мир и развитие» (SOFEPADI) и Фонда конголезских женщин (ФКЖ).
12 декабря 2021 года Гуманитарная инициатива «Аврора» и представительство ООН в Армении организовали Рождественскую ярмарку в Ереване, Армения. Вся выручка от мероприятия, около $25 000, будет направлена на проекты помощи перемещенным лицам в Армении, причем «Аврора» использует эти деньги для обеспечения продовольственной безопасности перемещенных лиц из Нагорного Карабаха. Социально уязвимые семьи будут обеспечены продуктами питания (картофель, капуста, сыр и т.д.) для потребления в зимний сезон. Кроме того, тем, кто хочет заняться выращиванием картофеля, будут предоставлены высококачественные семена из Гаварского района, известного своими картофельными культурами. Ожидается, что эта инициатива, которую реализует НПО Социально-экологический центр «Аждаак», поможет более чем 3 200 жителям.
С момента запуска гуманитарной программы для Арцаха «Аврора» уже выделила более $1,740,000 на поддержку 80 проектов в Арцахе, реализуемых как местными, так и международными партнерами, и помогла 131,000 человек в регионе. В общей сложности Гуманитарная инициатива «Авроры» поддержала более 2 600 000 человек по всему миру.