ԱՀ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի միջազգային ճանաչումն այլընտրանք չունի. նախագահը երախտագիտություն է հայտնել Նյու Ջերսիի կողմից Արցախի անկախության ճանաչման առթիվ
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբին և Արցախի ճանաչման մասին բանաձևը նախաձեռնած սենատոր Ջոզեֆ Լագանին։
Նա իր ֆեյսբուքյան էջում, մասնավորապես, նշել է. ՛՛Ամերիկայի միացյալ նահանգների Նյու Ջերսիի Սենատը ժամեր առաջ միաձայն ընդունել է Արցախի ճանաչման մասին բանաձև՝ դառնալով ԱՄՆ-ի՝ Արցախի անկախությունը ճանաչած տասերորդ նահանգը։
Գործադրած նպատակային ջանքերի համար իմ և Արցախի ժողովրդի կողմից երախտագիտություն եմ հայտնում Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբին և բանաձևը նախաձեռնած սենատոր Ջոզեֆ Լագանին։
Արցախի Հանրապետության ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի միջազգային ճանաչումն այլընտրանք չունի, և այդ նպատակի իրագործման համար շարունակելու ենք մեր համառ պայքարը․․․՛՛:

Альтернативы международному признанию права народа Республики Арцах на самоопределение нет: Араик Арутюнян
Несколько часов назад Сенат американского штата Нью-Джерси единогласно принял резолюцию о признании Арцаха. Это десятый штат США, который признал независимость Арцаха. Об этом на своей страничке в Фейсбуке написал президент Арцаха Араик Арутюнян.
''От имени народа Арцаха и от себя лично выражаю искреннюю благодарность Армянскому национальному комитету Америки и сенатору Джозефу Лагану за проделанную целенаправленную работу.
Альтернативы международному признанию права народа Республики Арцах на самоопределение нет и мы продолжим нашу упорную борьбу за достижение этой цели'',-написал президент.