Արցախի ՄԻՊ-ը նամակ է հղել «Գուգլին»՝ հորդորելով զերծ մնալ թվային քարտեզներից Արցախի հայկական տեղանունները հեռացնելուց
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը նամակ է հղել «Գուգլ» ընկերությանը՝ հորդորելով չտրվել ադրբեջանական սադրանքներին, անտեսել Ադրբեջանի կողմից ներկայացված հիմնազուրկ պահանջները և զերծ մնալ թվային քարտեզներից Արցախի հայկական տեղանունները հեռացնելուց։
Պաշտպանը մասնավորապես նշել է, որ Ադրբեջանի այդ ջանքերը հանդիսանում են Արցախի ժողովրդին հայրենիքից զրկելու, Արցախի հայկական ինքնությունը մերժելու ադրբեջանական երկարամյա քաղաքականության հերթական դրսևորումը։ Նա հիշեցրել է, որ 2020 թվականի աշնանը Արցախի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիան, որն ուղղված էր Արցախի ողջ տարածքի բռնազավթմանն ու նրա ժողովրդի ոչնչացմանը, դարձել է ադրբեջանական հանցավոր քաղաքականության գագաթնակետը։ Արցախի նկատմամբ իր հավակնությունների կեղծ իրավաչափությունն ապահովելու համար Ադրբեջանը միտումնավոր ջնջում, ոչնչացնում և վերացնում է իր վերահսկողության տակ հայտված տարածքի յուրաքանչյուր սանտիմետրից հայերի և հայկական մշակույթի ու պատմության ցանկացած հետք։
Քարտեզներից հայկական տեղանունները հանելու Ադրբեջանի պահանջների իրական դրդապատճառները հեշտությամբ կարելի է սահմանել. Արցախը (Լեռնային Ղարաբաղը) պարզապես տեղանուն չէ, այլ հայկական մշակույթի և պատմության ամբողջություն։ Արցախի հայկական տեղանունները տեղանքի հիշողություններ են, ինչպես նաև կենդանի հիշողություններ այն մարդկանց մասին, ովքեր այդ անունները տվել են այդ վայրերին։ Տեղանունները ծառայում են որպես տարածաշրջանային մշակույթի խորհրդանիշներ և այդպիսով արտացոլում են տվյալ վայրի պատմությունն ու միջավայրը:
Քարտեզներից հայկական տեղանունները հանելու Ադրբեջանի պահանջը ոչ այլ ինչ է, քան քարտեզների վրա իր համար ցանկալի իրականություն ստեղծելու փորձ՝ նպատակ ունենալով նպաստելու իր հանցավոր քաղաքականությանը։ Պաշտպանը նամակում ներկայացրել է միջազգային իրավունքի կարգավորումները, որոնցով ամրագրված է ժողովուրդների՝ իրենց տեղանունները ազատորեն կիրառելու, պահպանելու և սերունդների ժառանգելու իրավունքը։ Նա ընդգծել է, որ միջազգային իրավունքը տեղանուններն ու աշխարհագրական անվանումները չի համարում պետությունների սեփականություն, այլ համարում է ժողովուրդների ոչ նյութական ժառանգություն։
Գեղամ Ստեփանյանը նշել է, որ հայկական տեղանունների հեռացումը միայն կխրախուսի Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի իրավունքների կոպիտ խախտումները և կաջակցի ուժի անօրինական կիրառման արդյունքների օրինականացմանը։ Բարձր գնահատելով ընկերության մարդակենտրոն մոտեցումը, որն արտահայտվում է քարտեզներում հայկական տեղանունների կիրառմամբ՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանը վստահություն է հայտնել, որ ընկերությունը կմերժի քարտեզները փոփոխելու և Արցախի ժողովրդի նկատմամբ էթնիկ զտում իրականացնելու Ադրբեջանի շարունակական փորձերը։

Омбудсмен Арцаха направил письмо компании «Гугл», протестуя против попыток Баку изменить армянские топонимы Арцаха на цифровых картах
Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян направил письмо компании «Гугл», призвав не поддаваться азербайджанским провокациям, игнорировать необоснованные требования АР и воздерживаться от удаления с цифровых карт армянских топонимов Арцаха. Омбудсмен, в частности, отметил, что подобные инициативы Азербайджана являются очередным проявлением многолетней политики Баку по лишению народа Арцаха Родины и искоренению армянской идентичности республики.
Он напомнил, что развязанная Азербайджаном осенью 2020 года агрессия против народа Арцаха, направленная на оккупацию всей территории республики и уничтожение его народа, стала кульминацией преступной политики Баку. Для обеспечения ложной правомерности своих притязаний на Арцах Азербайджан целенаправленно уничтожает любой армянский след (памятники армянской культуры и истории) с каждого сантиметра подконтрольной ему территории Арцаха. Истинные мотивы требований Азербайджана по снятию армянских топонимов с карт можно с легкостью определить:
Арцах (Нагорный Карабах) - не просто топоним, а совокупность армянской культуры и истории. Армянские топонимы Арцаха – напоминания об армянской принадлежности данной местности. Топонимы отражают историю и среду данной местности. Требование Азербайджана изменить армянские топонимы на картах - это не что иное, как попытка создать желаемую для него действительность с целью продвижения своей преступной, армянофобской политики. В письме Омбудсмен представил регуляции международного права, которыми закреплено право народов на свободное использование, сохранение и наследование наименований родной местности.
Он подчеркнул, что международное право считает топонимы и географические названия не собственностью государств, а нематериальным наследием народов. Гегам Степанян отметил, что изменение армянских топонимов будет лишь поощрять продолжение в дальнейшем грубых нарушений прав народа Арцаха со стороны Азербайджана и содействовать легализации результатов незаконного применения силы. Высоко оценивая человекаориентированные подходы компании «Гугл», выражающиеся, в том числе, в применении на картах армянских топонимов, Омбудсмен Арцаха выразил уверенность в том, что компания откажет последовательным попыткам Азербайджана изменить карты и осуществить этническую чистку армян Арцаха.