Առանց Ռուսաստանի անհնար է Արցախի մնալը, Արցախի ապագան. ԱՀ նախագահ
Արցախի ապագան առանց Ռուսաստանի անհնար է: Այս մասին Թաղավարդ համայնք այցի ժամանակ հայտարարել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
«Մեր երկրի ապագան առանց Ռուսաստանի, առանց ռուսական բանակի համատեղ ջանքերով անհնարին է տարածաշրջանում խաղաղություն ապահովելը կամ Արցախում մնալը»:
Խոսելով Թաղավարդ գյուղի մասին` Հարությունյանը նշել է.
«Թաղավարդը մեր երկրի պատկերն է, ինչպես կորցրել ենք երկրի մի մասը, կորցրել ենք Թաղավարդի մի մասը: Որ ասում են չենք կռվել... Կռվել ենք...Իհարկե, ունեցել ենք խուճապի և փախուստի դեպքեր, բայց կենաց մահու կռիվ ենք տվել, 20 օր փորձել են գրավել Թաղավարդը, Կարմիր շուկան, որպեսզի ճանապարհ հարթեն Ֆիզուլի, Կարմիր Շուկա, Շուշի քաղաքի համար: Մեզ հաջողվել է նրանց պլանի մի մասը ձախողել»,- ասել է Հարությունյանը:
Անդրադառնալով արցախյան հիմնախնդրին` նա ընդգծել է, որ Արցախի ապագան Ադրբեջանի կազմում անհնար է:
«Արցախը պայքարել ու պայքարելու է իր անկախության համար, դա երկարատև պրոցես է, բայց մենք հասնելու ենք դրան»,- հավաստել է երկրի նախագահը:

Без России невозможно остаться в Арцахе, без России невозможно будущее Арцаха: Араик Арутюнян
Будущее Арцаха без России невозможно. Об этом в ходе визита в общину Тагавард заявил президент Арцаха Араик Арутюнян.
«Будущее нашей страны без России, без российской армии, без совместных усилий невозможно. Без России невозможно обеспечить мир в регионе, без России невозможно остаться в Арцахе»,- заверил президент.
Говоря о селе Тагавард, Арутюнян отметил:
"Тагавард - это образ нашей страны, как мы потеряли часть страны, так мы потеряли часть Тагаварда...Говорят мы не воевали.. Мы воевали...Конечно, у нас были случаи паники и бегства, но мы боролись не на жизнь, а на смерть, 20 дней пытались захватить Тагавард, Красный Рынок, чтобы проложить путь к Шуши. Нам удалось провалить часть их плана", - сказал Арутюнян.
Говоря об Арцахской проблеме, он подчеркнул, что будущее республики в составе Азербайджана невозможно.
"Арцах боролся и будет бороться за свою независимость, это длительный процесс, но мы добьемся этого", - заверил президент.