Ամերիկացի սենատորները օրինագիծ են ներկայացրել ադրբեջանական ագրեսիայի դեմ հայերին աջակցելու համար
Սենատորների երկկուսակցական խումբը՝ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Բոբ Մենենդեսի գլխավորությամբ, ներկայացրել է օրինագիծ՝ աջակցելու հայերին Ադրբեջանի ագրեսիայի դեմ։
Օրինագիծը արձագանքում է Ադրբեջանի կառավարության գործողություններին՝ մարդասիրական օգնություն տրամադրելով Լեռնային Ղարաբաղի հայերին, կանխելով լրացուցիչ օգնության հոսքը դեպի Ադրբեջանի կառավարություն անվտանգության ոլորտում և կոչ անելով լրացուցիչ պատասխանատվության ենթարկել հայերի դեմ կատարված ենթադրյալ վայրագությունների համար:
Մասնավորապես, օրինագիծը կվերացնի Ազատության աջակցության ակտի 907-րդ կետից բացառությունը, որն արգելում է Ադրբեջանի կառավարությանը տրամադրվող օգնության մեծ մասը: Այն նաև թույլ է տալիս Հայաստանին ռազմական ֆինանսավորում, ենթադրում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության ապահովման ռազմավարության մշակում և պատժամիջոցների կիրառում Ալիևի ռեժիմի դեմ՝ հայերի դեմ նրա գործողությունների համար։
«Նախագահ Ալիևը բազմիցս ցույց է տվել, որ ոչ մի բանի առաջ կանգ չի առնելու Լեռնային Ղարաբաղում հայերին արմատախիլ անելու համար», - ասել է նախագահ Մենենդեսը: «Այս հրատապ, երկկուսակցական օրենսդրությունը և՛ ուժեղացնում է մեր հավաքական աջակցությունը հայերին, և՛ հստակ ազդանշան է ուղարկում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին, որ Միացյալ Նահանգները ձեռքերը ծալած չի մնա մինչ Ալիևի ռեժիմը շարունակի սովի և պատերազմի իր դաժան արշավները»:
«Ադրբեջանի կառավարությունը և նախագահ Ալիևը սկզբում օգտագործեցին շրջափակումը, իսկ հետո հարձակումը Լեռնային Ղարաբաղի վրա իրենց կամքը պարտադրելու համար», - ասել է սենատոր Բիլ Քեսիդին: «Հայերը վերապրեցին 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը, որը դուռ բացեց այս դարի սարսափներից շատերի համար: Սա ուժի կիրառման վերջին դրվագն է՝ լուծելու հարցեր, որոնք պետք է լուծվեն դիվանագիտական ​​ճանապարհով»։
«Լեռնային Ղարաբաղի վրա Ադրբեջանի վերսկսած հարձակումներն անընդունելի են. Միացյալ Նահանգները և միջազգային հանրությունը պետք է գործեն դադարեցնելու շրջափակումը, դադարեցնելու Ադրբեջանի ագրեսիան հայերի դեմ և մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու համար: Այս օրենսդրությունը հստակ մեսիջ է ուղարկում, որ մենք ձեռքերը ծալած չենք մնալու այս հարձակումներին դիմակայելիս», - ասել է սենատոր Քրիս Վան Հոլենը:
«Մենք չենք կարող կողքի կանգնել, քանի որ Ադրբեջանը էսկալացիոն քայլեր է ձեռնարկում Լեռնային Ղարաբաղում հայերի էթնիկ զտումների համար: Մենք պետք է արագ ընդունենք այս օրենսդրությունը, որպեսզի անհապաղ աջակցություն ցուցաբերենք Լեռնային Ղարաբաղի հայերին և երաշխավորենք, որ ադրբեջանական ռեժիմը պատասխանատվության ենթարկվի մարդու իրավունքների լուրջ խախտումների և տարածաշրջանում հայերի դեմ ագրեսիայի չհրահրված ակտերի համար», - ասել է սենատոր Ալեքս Պադիլլան: «Ես կշարունակեմ աշխատել տարածաշրջանում կայուն խաղաղության համար պայմաններ ստեղծելու ուղղությամբ»:
«Ամերիկան ​​չի կարող կողքի կանգնել, քանի որ Ադրբեջանում ավտորիտար ռեժիմի կողմից իրականացվող դաժան բռնությունները բարձրացնում են ցեղասպանության ուրվականը Լեռնային Ղարաբաղում», - ասել է Շելդոն Ուայթհաուսը: «Այս օրենքը կիրառում է կոշտ պատժամիջոցներ, որոնք կօգնեն Ադրբեջանի կառավարությանը պատասխանատվության ենթարկել մարդու իրավունքների ակնհայտ խախտումների համար՝ միաժամանակ թույլատրելով Լեռնային Ղարաբաղին և Հայաստանի ժողովրդին այդքան անհրաժեշտ մարդասիրական օգնությունը»:

Американские сенаторы представили законопроект  о поддержке армян против азербайджанской агрессии
Двухпартийная группа сенаторов во главе с председателем комитета Сената по международным отношениям Бобом Менендесом представила законопроект  о поддержке армян против азербайджанской агрессии.
Законопроект является ответом на действия правительства Азербайджана путем предоставления гуманитарной помощи армянам в Нагорном Карабахе, предотвращения поступления дополнительной помощи в сфере безопасности правительству Азербайджана и призывает к дополнительной ответственности за предполагаемые злодеяния, совершенные против армян.
В частности, законопроект отменит право на исключения от 907-ой Закона о поддержке свободы, запрещающей большую часть помощи правительству Азербайджана. Он также позволяет военное финансирование Армении, подразумевает разработку стратегии по обеспечению безопасности народа Нагорного Карабаха и введение санкций против режима Алиева за его действия против армян.
«Президент Алиев неоднократно демонстрировал, что он не остановится ни перед чем, чтобы искоренить армян в Нагорном Карабахе и», - сказал председатель Менендес. «Этот срочный двухпартийный закон одновременно укрепляет нашу коллективную поддержку армян и посылает четкий сигнал народу Нагорного Карабаха о том, что Соединенные Штаты не будут бездействовать, пока режим Алиева проводит свои жестокие кампании голода и военных действий».
«Правительство Азербайджана и президент Алиев использовали сначала блокаду, а затем нападение, чтобы навязать свою волю Нагорному Карабаху», - сказал сенатор Билл Кэссиди. «Армяне пережили первый геноцид 20-го века, который открыл дверь многим ужасам этого столетия. Это последний эпизод применения силы для решения вопросов, которые следует решать дипломатическим путем».
«Возобновившиеся нападения Азербайджана на Нагорный Карабах неприемлемы. США и международное сообщество должны действовать, чтобы положить конец блокаде, остановить агрессию Азербайджана против армян и привлечь виновных к ответственности. Этот закон посылает четкий сигнал о том, что мы не будем бездействовать перед лицом этих нападений», — заявил сенатор Крис Ван Холлен.
«Мы не можем оставаться в стороне, поскольку Азербайджан предпринимает эскалационные шаги по этнической чистке армян в Нагорном Карабахе. Мы должны быстро принять этот закон, чтобы оказать немедленную поддержку армянам в Нагорном Карабахе и гарантировать, что азербайджанский режим будет привлечен к ответственности за серьезные нарушения прав человека и неспровоцированные акты агрессии против армян в регионе», - сказал сенатор Алекс Падилья. «Я продолжу работать над созданием условий для прочного мира в регионе».
«Америка не может оставаться в стороне, поскольку жестокое насилие, совершаемое авторитарным режимом в Азербайджане, порождает призрак геноцида в Нагорном Карабахе», — заявил Шелдон Уайтхаус. «Этот закон вводит жесткие санкции, которые помогут привлечь правительство Азербайджана к ответственности за явные нарушения прав человека, одновременно разрешая столь необходимую гуманитарную помощь Нагорному Карабаху и народу Армении».