Ալիևի՝ Շուշի այցից հետո հաղորդակցության միջոցներն Արցախում գործում են լուրջ խափանումներով. ԱՀ ՄԻՊ
Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության ամբողջ տարածքում հեռահաղորդակցության միջոցների, մասնավորապես՝ բջջային կապի ու համացանցի խլացման վերաբերյալ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն ահազանգել էր դեռևս սույն տարվա օգոստոսին՝ իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Արցախի ՄԻ պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը՝ մանրամասնելով․
«Նույն հարցով ԱՀ իրավասու մարմինների և ոլորտում ծառայություններ մատուցող ընկերությունների հետ քննարկումների արդյունքում հարցը ներկայացվել է նաև Արցախում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ղեկավարությանը, և վերջիններիս միջամտությամբ խլացումների խնդիրը, կարծես թե, կարգավորվել էր։
Սակայն 2021 թվականի նոյեմբերի 9-ից սկսած Արցախի Հանրապետության օկուպացված Շուշի քաղաք Ադրբեջանի նախագահի այցից հետո խնդիրը նորից առաջացել է, և արդեն շուրջ մեկ ամիս է հաղորդակցության միջոցներն Արցախում գործում են լուրջ խափանումներով։ Խնդիրն առավել սուր է արտահայտված այն համայքներում, որոնք 2020 թվականի ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի և Արցախի տարածքի օկուպացիայի հետևանքով հայտվել են շփման գծի հարևանությամբ։
Որոշ համայնքների պարագայում կապն ընդհանրապես բացակայում է։ Կասկած չկա, որ բջջային կապի և համացանցի հասանելիությունն Արցախի տարածքում միտումնավոր խլացվում է ադրբեջանցիների կողմից հեռահաղորդակցության ոլորտում ծառայություններ մատուցող ընկերությունների կողմից օգտագործվող հաճախականությունների և տեխնիկական միջոցների վրա ներազդելու եղանակով։
Ադրբեջանն օգտագործում է ցանկացած մեթոդ Արցախի բնակչության իրավունքները ոտնահարելու և անհարմարություններ պատճառելու նպատակով: Կոնկրետ այս պարագայում ադրբեջանական կողմի գործողությունները խոչընդոտներ են ստեղծում Արցախի ժողովրդի՝ հեռախոսային կապից և հաղորդակցության այլ ձևերից օգտվելու ազատության և տեղեկացված լինելու իրավունքի համար։
Պատկան մարմինների և ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ուշադրությունը կրկին հրավիրում եմ այս խնդրին, որը կարևոր է ոչ միայն մարդու իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից, այլ հստակ կրում է հումանիտար բնույթ»։

После визита президента Азербайджана в оккупированный город Шуши, средства связи в Арцахе работают с серьезными сбоями
Еще в августе текущего года Аппарат Защитника прав человека заявил о случаях заглушения Азербайджаном телекоммуникационных средств, в частности мобильной связи и Интернета, на всей территории Республики Арцах.
В результате обсуждений с компетентными органами Республики Арцах и с компаниями, оказывающими услуги в этой сфере, вопрос был представлен руководству российских миротворческих войск в Арцахе, с вмешательством которого проблема заглушений, кажется, была решена.
Однако с 9 ноября 2021 года, после визита президента Азербайджана в оккупированный город Шуши в Республике Арцах, проблема возникла снова, и вот уже почти месяц средства связи в Арцахе работают с серьезными сбоями.
Проблема более остро выражена в общинах, оказавшихся в непосредственной близости от линии соприкосновения в результате азербайджано-турецкой агрессии в 2020 году и оккупации территории Арцаха. В некоторых общинах вообще нет связи.
Нет сомнений в том, что доступ к мобильной связи и Интернету на территории Арцаха намеренно заглушается азербайджанцами способом влияния на частоты и технические средства, используемые компаниями, предоставляющими услуги в области телекоммуникаций.
Азербайджан использует любые методы, чтобы нарушить права народа Арцаха и причинить неудобства. В данном случае действия азербайджанской стороны создают препятствия для реализации права народа Арцаха на свободу использования телефонной связи и других средств коммуникации и права быть информированным.
Еще раз обращаю внимание компетентных органов и российских миротворческих сил на этот вопрос, который важен не только с точки зрения защиты прав человека, но и явно носит гуманитарный характер.