Ադրբեջանը ստիպել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին հրաժարվել Լեռնային Ղարաբաղ այցից
Ինչպես հաղորդում է ԱՊԱ-ն, վերջերս տեղեկություն տարածվեց, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն մերժել է դեպի Ղարաբաղ ճանապարհորդելու Ադրբեջանի առաջարկած երթուղին։ Տեղեկատվության մեջ ասվում է, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն Լեռնային Ղարաբաղ այցելելու հայտ է ներկայացրել և համաձայնել է պաշտոնական Բաքվի առաջարկին, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փաստերի գնահատման առաքելությունը Աղդամով մեկնի Ստեփանակերտ՝ փաստելու «հայկական օկուպացիայի ժամանակ ավերածությունները»։ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն մերժել է այս առաջարկը՝ ցանկություն հայտնելով գնալ Ստեփանակերտ միայն այս քաղաքի հուշարձանների վիճակը գնահատելու համար։
«Սակայն պարզվեց, որ ճշմարտությունն այնքան էլ այդպիսին չէ։ APA-ին հասած տեղեկությունների համաձայն՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն ադրբեջանական կողմին տեղեկացրել է, որ օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում ստուգելու են ընդամենը երկու հուշարձան, որից հետո անմիջապես գնալու են Խանքենդի (Ստեփանակերտ)։ Սրան դեմ էր Ադրբեջանը։ Ադրբեջանական կողմը նման պայմաններում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելության այցը տարածաշրջան անվանել է ոչ անկեղծ և ոչ թափանցիկ։ Այսպիսով, Ադրբեջանը չի ընդունել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի պայմանը»,- գրում են լրատվամիջոցները։
Այսպիսով, Ադրբեջանը, որը 30 տարի խոչընդոտում էր ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի այցը Լեռնային Ղարաբաղ, շարունակում է նույն քաղաքականությունը։ Ադրբեջանական իշխանությունները կազմակերպությանը ընտրության առջեւ են կանգնեցրել՝ կա՛մ ադրբեջանական դիրքորոշման քարոզչություն, կա՛մ այցից հրաժարում։

Азербайджан вынудил ЮНЕСКО отказаться от визита в Нагорный Карабах
Как передает АПА, на днях распространилась информация о том, что ЮНЕСКО отклонила предложенный Азербайджаном маршрут поездки в Карабах. В информации говорится, что ЮНЕСКО подала заявку на посещение Нагорного Карабаха, при этом согласилась с предложением официального Баку о том, чтобы миссия ЮНЕСКО по оценке фактов отправилась в Степанакерт через Агдам, чтобы задокументировать «разрушения во время армянской оккупации». ЮНЕСКО отказалась от этого предложения, изъявив желание поехать в Степанакерт лишь для того, чтобы оценить состояние памятников в этом городе.
«Однако оказалось, что истина не совсем такова. Согласно полученной АПА информации, ЮНЕСКО сообщила азербайджанской стороне, что они осмотрят только два памятника на освобожденных от оккупации территориях, а после этого сразу отправятся в Ханкенди (Степанакерт). Азербайджан выступил против этого. Азербайджанская сторона назвала визит миссии ЮНЕСКО в регион на таких условиях неискренним и непрозрачным. Таким образом, Азербайджан не принял условие ЮНЕСКО», - передает СМИ.
Таким образом, Азербайджан, который в течение 30 лет препятствовал визиту ЮНЕСКО в Нагорный Карабах, продолжает ту же политику. Власти Азербайджана поставили организацию, на которую в прошлом лили помои, перед выбором – либо пропаганда азербайджанской позиции, либо отказ от визита.