Ադամ Շիֆը Լուիս Բոնոյի Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցները բացառելու հայտարարությունը դատապարտող ստորագրություններ է հավաքում
ԱՄՆ կոնգրեսական Ադամ Շիֆը նամակ է կազմել՝ դատապարտելով Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարության ավագ խորհրդականի վերջին հայտարարությունները: Լուիս Բոնոն մարտի 8-ին տարածաշրջան կատարած այցի ժամանակ հայտարարել էր, որ հիմա «պատժամիջոցների ժամանակը չէ»:
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը տեղեկացնում է, որ Ադամ Շիֆը ստորագրություններ է հավաքում ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի նամակի համար: Նամակի հեղինակները և Հայ դատի հանձնախումբը դատապարտելի են համարում այն, որ ԱՄՆ պաշտոնյան բացառել է պատժամիջոցները Ադրբեջանի նկատմամբ, որն արդեն երեք ամիս Արցախում շրջափակման մեջ է պահում 120 հազար հայերի: Ըստ Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համփարյանի՝ ԱՄՆ դիվանագետի կողմից նման հայտարարությունը հաստատում է, որ երկրի նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը կոնկրետ գործողություններ չի ձեռնարկի Ադրբեջանի դեմ, և Իլհամ Ալիևը կարող է շարունակել իր հակահայկական գործողությունները:
Շիֆի նախաձեռնած նամակում, մասնավորապես, ասվում է. «Մենք խորապես անհանգստացած ենք ուղևորության ընթացքում Ձեր մեկնաբանություններից, որոնք բացառում են Ադրբեջանի դեմ տնտեսական և դիվանագիտական պատժամիջոցների կիրառումը՝ ի պատասխան նրանց ակնհայտ ագրեսիայի: Հաղորդվել է, որ դուք հայտարարել եք, որ «պատժամիջոցների ժամանակը չէ… դա այս պահին նույնիսկ քննարկման փուլում չէ»: Մինչ 120 000 անմեղ մարդիկ երրորդ ամիսն է, ինչ զրկված են իրենց հիմնական իրավունքներից Լեռնային Ղարաբաղում շրջափակման պատճառով, որն Արդարադատության միջազգային դատարանը (Համաշխարհային դատարանը) Ադրբեջանին հրամայել է դադարեցնել, հիմա ժամանակը չէ բացառելու որևէ գործիքակազմ»:
Նամակում նաև նշվում է, որ ԱՄՆ-ն, ԱՄՆ նախագահը, ԱՄՆ պետքարտուղարությունը և ամբողջ վարչակազմը պետք է օգտագործեն իրենց տրամադրության տակ եղած բոլոր գործիքները՝ ապահովելու Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը, այդ թվում՝ դադարեցնեն ֆինանսական աջակցությունն Ադրբեջանին և պատժամիջոցներ կիրառեն այդ երկրի դեմ:

Адам Шифф осуждает заявление Луиса Боно об исключении вопроса санкций в отношении Азербайджана
Конгрессмен США Адам Шифф написал письмо с осуждением недавних заявлений старшего советника Госдепартамента США по переговорам на Кавказе. Луис Боно 8 марта во время визита в регион заявил, что сейчас «не время для санкций».
Комитет «Ай Дата» Америки сообщает, что Адам Шифф собирает подписи для письма в Палату представителей США. Авторы письма и Комитет «Ай Дата» считают предосудительным, что официальный представитель США исключает санкции против Азербайджана, который уже три месяца держит в блокаде 120 000 армян Арцаха. По словам исполнительного директора Комитета Арама Ампаряна, такое заявление американского дипломата подтверждает, что администрация президента страны Джо Байдена не предпримет конкретных действий против Азербайджана, а Ильхам Алиев может продолжать свои антиармянские действия.
В письме, инициированном Шиффом, в частности, говорится: «Мы глубоко обеспокоены Вашими комментариями, сделанными во время поездки, которые исключают применение экономических и дипломатических санкций против Азербайджана в ответ на их очевидную агрессию. Сообщалось, что Вы заявили, что «сейчас не время для санкций… это на данный момент даже не рассматривается». В то время как 120 000 ни в чем не повинных людей третий месяц лишены своих основных прав вследствие блокады Нагорного Карабаха, которую решением Международного суда Азербайджану приказано было прекратить, сейчас не время исключать какие-либо инструменты».
В письме также говорится, что США, президент США, Госдепартамент США и вся администрация должны использовать все имеющиеся в их распоряжении инструменты для обеспечения безопасности народа Арцаха, включая прекращение финансовой помощи Азербайджану и введение санкций против этой страны.