ԱՄՆ-ում ողջունում են Լեւոն Արոնյանին․ The Guardian
Գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանը հայտարարել է, որ լքում է Հայաստանը և ներկայացնելու է ԱՄՆ-ն ՝ պատճառաբանելով, որ, ըստ նրա, այդ  պատճառներից մեկը Հայաստանի պաշտոնատար անձանց անտարբերությունն էր շախմատի նկատմամբ: The Guardian-ը պատմում է, թե ինչպես են դրան վերաբերվել Հայաստանում և ԱՄՆ-ում ։
Ուրբաթ օրը Լևոն Արոնյանը Facebook-ի իր էջում հայտնել էր, որ գործող իշխանությունների կողմից խոստումների կատարման ավելի քան մեկ տարի սպասելուց հետո ինքը հասկացել է, որ ստիպված է լինելու շրջադարձային որոշում կայացնել և հեռանալ հայրենի երկրից:
Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Սմբատ Լպուտյանը ափսոսանք է հայտնել Արոնյանի որոշման կապակցությամբ:
«Սա մեծ կորուստ է հայկական շախմատի համար», - ասել է նա Reuters-ին:
Սենթ Լուիսի շախմատային ակումբը հայտարարել է, որ Արոնյանը տեղափոխվում է ամերիկյան քաղաք, որպեսզի շարունակի իր կարիերան եւ ապագա մրցումներում կներկայացնի Միացյալ Նահանգներին:
ԱՄՆ-ի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Մայք Հոֆփաուիրն ասել է, որ կազմակերպությունը ողջունում է ԱՄՆ տեղափոխվելու մասին լուրը
«Քանի դեռ նա չի ապրում Միացյալ Նահանգներում, ԱՄՆ շախմատի ֆեդերացիան իրավասություն չունի ՖԻԴԵ-ում իր կարգավիճակի հարցում ։ Ինչպես եւ տրանսֆերի բոլոր հարցերում, ԱՄՆ-ի շախմատի ֆեդերացիան թույլ չի տալիս հրավիրել կամ վճարել ցանկացած ֆուտբոլիստի տրանսֆերի համար: Մեր դերը ֆուտբոլիստի վարչական փաստաթղթերի մշակումն է ՝ ՖԻԴԵ - ի պահանջներին համապատասխան», - նշել է Հոֆպաուիրը ։
ՖԻԴԵ-ն Reuters-ին հայտնել է, որ չեն կարող մեկնաբանել Արոնյանի մտադրություններն ու ծրագրերը:
«Խաղացողը կարող է ներկայացնել այն երկիրը/ֆեդերացիան, որտեղ նա բնակվում է ։ Դա չի նշանակում, որ նա փոխում է ազգությունը», - ասել են ՖԻԴԵ-ում ։
Եթե ՖԻԴԵ-ն հավանություն տա թարգմանությանը, Արոնյանը կդառնա 5-րդ ամերիկացին ընթացիկ համաշխարհային վարկանիշի թոփ-20-ում ՝ միանալով Ֆաբիանո Կարուանային, Ուեսլի Սոյի 9-րդին, Լենյե Դոմինգեսին եւ Հիկարու Նակամուրային:
Լեւոն Արոնյանի գլխավորությամբ 2006, 2008, 2012 թվականներին Հայաստանը դարձել է եռակի օլիմպիական չեմպիոն:

The Guardian: в США приветствуют супергроссмейстера Левона Ароняна
Гроссмейстер Левон Аронян заявил, что покидает Армению и будет представлять США, сославшись на то, что, по его словам, одной из причин было безразличие официальных лиц Армении к шахматам. The Guardian рассказывает, как к этому отнеслись в Армении и США.
В пятницу Левон Аронян сообщил на своей странице в Facebook, что после более чем года ожидания исполнения обещаний со стороны действующих властей он понял, что придется принять поворотное решение и уехать из родной страны.
Заместитель главы Шахматной федерации Армении Смбат Лпутян выразил сожаление по поводу решения Ароняна.
«Это большая потеря для армянских шахмат», - сказал он Reuters.
Шахматный клуб Сент-Луиса заявил, что Аронян переезжает в американский город, чтобы продолжить свою карьеру и будет представлять Соединенные Штаты на будущих соревнованиях.
Президент шахматной федерации США Майк Хоффпауир сказал, что организация организация приветствует известие о намерении супергроссмейстера Левона Ароняна переехать в США
«До тех пор, пока он не живет в Соединенных Штатах, Шахматная федерация США не имеет юрисдикции в отношении его статуса в ФИДЕ. Как и во всех вопросах трансфера, Шахматная федерация США не разрешает приглашать или оплачивать трансфер любого игрока. Наша роль заключается в обработке административных документов игрока в соответствии с требованиями ФИДЕ», - отметил Хоффпауир.
В ФИДЕ заявили Reuters, что не могут комментировать намерения и планы Ароняна.
«Игрок может представлять страну/Федерацию, в которой он проживает. Это не обязательно означает, что он меняет национальность», - сказали в ФИДЕ.
Если ФИДЕ одобрит перевод, Аронян станет пятым американцем в топ-20 текущего мирового рейтинга, присоединившись к №2 Фабиано Каруане, №9 Уэсли Со, №14 Ленье Домингес и №19 Хикару Накамуре.
Под руководством Левона Ароняна в 2006, 2008, 2012 гг. Армения стала трехкратным олимпийским чемпионом.