Վարչապետը ողջունել է միկրոէլեկտրոնիկա արտադրող Microchip Technology-ի մուտքը Հայաստան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է ամերիկյան Microchip Technology ընկերության փոխնախագահ Բրյուս Վեյերին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է միկրոէլեկտրոնիկա արտադրող Microchip Technology-ի մուտքը Հայաստան և հայկական Instigate Semiconductor ընկերության հետ համագործակցությունը, որի շրջանակում Microchip Technology-ն մասնաճյուղ կբացի Հայաստանում։ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՏՏ բնագավառի զարգացումը ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններից է, և ռազմավարական այս ոլորտում շարունակաբար կայուն աճ է արձանագրվում:
«Մենք կարևորում ենք հեղինակավոր ՏՏ ընկերությունների ներգրավումը հայաստանյան շուկա և պատրաստակամ ենք աջակցել ներդրումային գործընթացին, ինչը կխթանի նորարարությունների աճը մեր տնտեսությունում», – ասել է վարչապետը և հիշատակել «Էնթերփրայզ Արմենիա» ներդրումների աջակցման կենտրոնի գործունեությունը՝ ընդգծելով, որ կառույցի կողմից ներդրողների հետ իրականացվում է թիրախային աշխատանք:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ վարչապետին բարձր գնահատականի համար՝ Բրյուս Վեյերը նշել է, որ Microchip Technology-ն հետաքրքրված է հայկական տեխնոլոգիական շուկայում ծրագրերի իրականացմամբ և նախատեսում է գործունեություն ծավալել ծրագրային ապահովման, միկրոչիպերի արտադրության, ոլորտային կրթության ուղղություններով, նպաստել ՀՀ տեխնոլոգիական էկոհամակարգի զարգացմանը: Նշվել է, որ Instigate Semiconductor-ը գրասենյակներ ունի Երևանում, Գյումրիում, Վանաձորում, Իջևանում և ծրագրում է ընդլայնել գործունեությունը:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել բարձր և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառում փոխգործակցության շուրջ:
Վարչապետն անդրադարձել է Կառավարության տնտեսական բարեփոխումների օրակարգին, ներկայացրել տեխնոլոգիական ոլորտի ծրագրերը և նշել, որ ոլորտի առաջնահերթության մասին է վկայում նաև Կառավարության կողմից համապատասխան ինստիտուտի՝ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության ստեղծումը: Բրյուս Վեյերն իր հերթին նշել է, որ Microchip Technology ընկերությունը հետաքրքրված է երկարաժամկետ համագործակցությամբ և հեռանկարային է համարում նաև տիեզերական հետազոտությունների ոլորտում գործընկերությունը:

Премьер-министр Пашинян принял вице-президента компании Microchip Technology
Премьер-министр Никол Пашинян принял сегодня вице-президента американской технологической компании Microchip Technology Брюса Вейера и возглавляемую им делегацию.
Премьер-министр приветствовал вход компании Microchip Technology на армянский рынок и сотрудничество с армянской компанией Instigate Semiconductor, в рамках которого Microchip Technology откроет филиал в Армении. Никол Пашинян отметил, что развитие сферы ИТ является одним из приоритетов правительства Армении, и в этой стратегической сфере продолжительно фиксируется постоянный рост.
“Мы придаем важное значение вовлечению авторитетных ИТ-компаний и готовы способствовать инвестиционному процессу, который будет стимулировать рост инноваций в нашей экономике”, - сказал премьер-министр и коснулся деятельности центра поддержки инвестиций Enterprise Armenia, подчеркнув, что центр совместно с инвестором осуществляет целевую работу.
Поблагодарив премьер-министра за высокую оценку, Брюс Вейер отметил, что Microchip Technology заинтересована в реализации программ на армянском технологическом рынке и планирует осуществлять деятельность в направлениях программного обеспечения, производства микрочипов, отраслевого образования, продвижения развития технологической экосистемы в Армении. Было отмечено, что Instigate Semiconductor имеет офисы в Ереване, Гюмри, Ванадзоре, Иджеване, и планируют расширить свою деятельность.
Состоялся обмен мнениями относительно сотрудничества в сфере информационных технологий.
Премьер-министр коснулся повестки экономических реформ правительства, представил программы технологической сферы и отметил, что свидетельством приоритетности отрасли является также создание правительством соответствующего института, министерства высокотехнологической промышленности. В свою очередь, Брюс Вейер отметил, что компан Microchip Technology заинтересована в долгосрочном сотрудничестве и считает также перспективным партнерство в области космических исследований.