Վարչապետը Լոռու մարզում ծանոթացել է տարբեր համայնքներում իրականացվող ծրագրերի ընթացքին
Լոռու մարզ այցի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է Կառավարության ֆինանսավորմամբ և սուբվենցիոն ծրագրերով համայնքներում իրականացված և ընթացքում գտնվող ծրագրերին:
Նիկոլ Փաշինյանի առաջին կանգառը եղել է Վանաձոր համայնքի Խորենացի փողոցը, որի 2 երթևեկելի գոտիներում իրականացվում են գրեթե 1 կմ հիմնանորոգման աշխատանքներ: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 272.8 մլն դրամ: Միջոցները հատկացրել է Կառավարությունը:
Հաջորդիվ վարչապետը եղել է Վանաձոր համայնքի «Իտեքս» ընկերությունում և ծանոթացել վերջինիս գործունեությանը: Հայ-իտալական «Իտեքս» ընկերությունը հիմնադրվել է 2022 թ.-ի մայիսին։ Այն զբաղվում է իտալական հանրահայտ բրենդների հագուստի արտադրությամբ և ունի մոտ 1000 աշխատակից: Ներկայումս ընկերությունն ունի 14 արտադրական հոսքագիծ, սակայն առաջիկայում պլանավորվում է արտադրական ծավալներն հասցնել մինչև 24 հոսքագծի։
Կառավարության ղեկավարը ծանոթացել է նաև Վանաձորի բժշկական կենտրոնի ինֆեկցիոն բաժանմունքի շինարարական աշխատանքներին: Երկհարկանի 50 մահճակալ հզորությամբ բաժանմունքի հիմնանորոգման աշխատանքների համար ներդրվում է 891 մլն դրամ: Միջոցները հատկացրել է Կառավարությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը եղել է Վանաձորի քաղաքային մարզադաշտում, որը հիմնանորոգվել է Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի միջոցներով։ Մարզադաշտի շինաշխատանքները վերսկսվել էին 2021 թվականի հուլիս ամսից։ Այն ունի նոր տրիբունա՝ 3000 նստատեղով, հետագայում նստատեղերի թիվը կարող է ավելանալ, այժմ քննարկվում են նոր տրիբունաներ կառուցելու հնարավորությունները:
Վարչապետն այցելել է Վանաձորի Խ.Աբովյանի անվան թիվ 9 հիմնական դպրոց, որտեղ ծանոթացել է նոր մարզադահլիճի կառուցման շինարարական աշխատանքներին, որոնց 70%-ն արդեն իրականացվել է: 159 աշակերտի համար նախատեսված մարզադահլիճի կառուցման ծրագրի Կառավարությունը հատկացրել է 199.5 մլն դրամ:
Գործադիրի ղեկավարին մանրամասներ են ներկայացվել նաև Վանաձոր համայնքի Հրաչյա Ներսիսյան փողոցի հիմնանորոգման շինարարական աշխատանքների ընթացքի վերաբերյալ: Իրականացվել է շինաշխատանքների 55%-ը: Ընդհանուր կհիմնանորոգվի 1,127 կմ ճանապարհահատված: Սուբվենցիոն ծրագրի արժեքը կազմում է 314 մլն դրամ է: Միջոցները կեսը հատկացրել է Կառավարությունը:
Նիկոլ Փաշինյանի հաջորդ կանգառը եղել է Վանաձոր համայնքի «Գլորիա» կարի ֆաբրիկան: Ընկերությունն արտադրում է եվրոպական որակի պահանջներին համապատասխան արտադրանք, ունի մոտ 2500 աշխատակից: 2 մասնաճյուղերում միասին ամսական արտադրվում են 180,000 հատ տարբեր տեսակի հագուստներ, վերարկուներ, բաճկոններ, մոտոցիկլիստների հագուստներ, տարբեր տեսակի պաշտպանիչ հագուստներ:
Կառավարության ղեկավարը ծանոթացել է Ֆիոլետովո համայնքի կոյուղագծի կառուցման աշխատանքներին: Կառուցվում է 1,676 կմ կոյուղագիծ, 1 մաքրման կայան. Սուբվենցիոն ծրագրի արժեքը 31.500.000 դրամ է, որի 65%-ը հատկացվել է պետական բյուջեից:
Վարչապետին ներկայացրել են Լերմոնտովո համայնքի փողոցների նորոգման աշխատանքները. 550 մետր կառուցված ճանապարհի սալարկմամբ շինարարական աշխատանքներն ավարտվել են: 2022 և 2023 սուբվենցիոն ծրագրի արժեքը կազմել է, համապատասխանաբար, 21 և 22 մլն դրամ: Միջոցների 60 տոկոսը հատկացրել է Կառավարությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է նաև Մ-6-Եղեգնուտ–Դեբետ ավտոճանապարհի 7.1 կմ երկարությամբ ճանապարհահատվածի հիմնանորոգման աշխատանքներին, որի 90%-ն արդեն կատարվել է: Ճանապարհի հիմնանորոգման սուբվենցիոն ծրագրի արժեքը 846.7 մլն դրամ է: Եղեգնուտում վարչապետը զրուցել է տեղացիների հետ տարբեր հարցերի շուրջ:
Թումանյան համայնքի Դսեղ բնակավայրում վարչապետը ծանոթացել է Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի կողմից կառուցվող «Դսեղի առողջության կենտրոնի» շինարարական աշխատանքներին, որոնք գտնվում են ավարտական փուլում: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը 1 մլն դոլար է: 2022թ.-ին ներդրումների ծավալը կազմել է 168 մլն դրամ: Այն կսպասարկի Թումանյանի տարածաշրջանի 7 բնակավայրերի բնակչությանը:
Կառավարության ղեկավարին ներկայացվել են Տ-5-73 /Հ-70/ - Քարինջ մարզային նշանակության ճանապարհի հիմնանորոգման աշխատանքները: 4 կմ հիմնանորոգված ճանապարհի հիմնանորոգման աշխատանքների 80%-ը ավարտվել է, ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 346 մլն դրամ: Միջոցները հատկացրել է Կառավարությունը:
Կատարվել է նաև Մ-6, Վանաձոր - Ալավերդի- Վրաստանի սահման միջպետական նշանակության միջպետական ավտոճանապարհի համապատասխան տեղամասի վերականգնման և բարելավման աշխատանքների 30%-ը: Ծրագրի նպատակով պետական բյուջեից հատկացվել է 954 մլն դրամ:
Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է նաև դեպի Կայան բերդ տանող 1,6 կմ երկարությամբ քայլարշավային արահետ, որը հիմնվել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության նախաձեռնությամբ և Հայաստանում Նիդեռլանդների Թագավորության դեսպանության աջակցությամբ: Արահետի վրա տեղադրվել են 31 փայտե և 13 քարե աստիճաններ, բարդ հատվածներում մոնտաժվել են երկաթյա աստիճանավանդակներ: Արահետի սկզբնամասում տեղադրվել է մեկնարկային ցուցանակ` անհրաժեշտ տեխնիկական նկարագրությամբ և քարտեզով, ինչպես նաև ուղղորդող ցուցանակներ և գծանշումներ ամբողջ արահետի երկայնքով:
Վարչապետի այսօրվա վերջին կանգառը եղել է Ալավերդիում, որտեղ ծանոթացել է Սանահին-Ակներ 9,3 կմ ավտոճանապարհի շինաշխատանքների ընթացքին: Ծրագրի արժեքը կազմում է շուրջ 2 մլրդ դրամ, որը հատկացվել է պետական բյուջեից:

Премьер-министр ознакомился с процессом реализации программ в различных общинах Лорийской области
В рамках визита в Лорийскую область премьер-министр Никол Пашинян ознакомился с осуществленными в рамках финансирования правительства, а также субвенционных программ проектами и процессом реализации текущих проектов.
Первой остановкой Никола Пашиняна стала улица Хоренаци общины Ванадзор, на двух полосах которой ведутся капитальные ремонтные работы на участке протяженностью почти 1 км. Общая стоимость проекта составляет 272,8 млн драмов. Средства выделены правительством.
Затем премьер-министр посетил компанию “Итекс” общины Ванадзор и ознакомился с ее деятельностью. Армяно-итальянская компания “Итекс” была основана в мае 2022 года. Она занимается производством одежды известных итальянских брендов. В компании работает около 1000 сотрудников. В настоящее время компания имеет 14 производственных линий, но в ближайшее время планируется увеличить объемы производства до 24 производственных линий.
Глава правительства также ознакомился с ходом строительства инфекционного отделения Медицинского центра Ванадзора. В капитальный ремонт двухэтажного отделения на 50 коек инвестировано 891 млн драмов. Средства выделены правительством.
Никол Пашинян посетил городской стадион Ванадзора, отремонтированный на средства Федерации футбола Армении. Строительные работы стадиона возобновились с июля 2021 года. Построена новая трибуна на 3000 мест, в будущем количество мест может быть увеличено, сейчас обсуждаются возможности строительства новых трибун.
В Ванадзоре премьер-министр посетил базовую школу № 9 имени Хачатура Абовяна, где ознакомился со строительными работами нового спортзала, 70% которых уже завершены. На строительство спортзала для 159 учащихся правительство выделило 199,5 млн драмов.
Главе правительства также были представлены подробности о ходе работ по капитальному ремонту улицы Грачья Нерсисяна общины Ванадзор. Завершено 55% строительных работ. Всего будет отремонтировано 1,127 км дорог. Стоимость субвенционной программы составляет 314 млн драмов. Половину средств выделено правительством.
Следующей остановкой Никола Пашиняна стала швейная фабрика “Глория” общины Ванадзор. Компания производит продукцию в соответствии с европейскими требованиями качества. На фабрике работает около 2500 сотрудников. Два филиала вместе ежемесячно производят 180 тыс единиц различных видов одежды, пальто, курток, мотоциклетной экипировки и различных видов защитной одежды.
Глава правительства ознакомился с ходом строительства канализационной линии общины Фиолетово. Протяженность канализационных сетей – 1,676 км, строится 1 очистная станция. Стоимость субвенционной программы составляет 31,5 млн драмов, 65% из которых выделено из государственного бюджета.
Премьер-министру были представлены работы по ремонту улиц общины Лермонтово. Завершены строительные работы по укладке плиток на дороге протяженностью 550 метров. Стоимость субвенционной программы составила 43 млн драмов. 60% средств выделено правительством.
Никол Пашинян также ознакомился с капитальными ремонтными работами на участке автодороги М-6-Ехегнут-Дебет протяженностью 7,1 км, 90% которых уже завершено. Стоимость субвенционной программы составляет 846,7 млн драмов. В Ехегнуте премьер-министр пообщался с местными жителями.
В населенном пункте Дсех общины Туманян премьер-министр ознакомился с проводимыми фондом COAF работами по строительству “Центра здоровья Дсеха”, которые находятся на завершающей стадии. Общая стоимость проекта составляет 1 млн долларов. В 2022 году объем инвестиций составил 168 млн драмов. Центр будет обслуживать население 7 населенных пунктов общины Туманян.
Главе правительства были представлены работы по ремонту областной дороги Т-5-73 /Н-70/ – Кариндж. Завершено 80% работ по капитальному ремонту дороги протяженностью 4 км, общая стоимость проекта составляет 346 млн драмов. Средства выделены правительством.
Также завершено 30% работ по ремонту и благоустройству соответствующего участка межгосударственной автодороги М-6, Ванадзор-Алаверди-граница Грузии. На реализацию проекта из государственного бюджета выделено 954 млн драмов.
Никол Пашинян также посетил походную тропу протяженностью 1,6 км, ведущую к крепости Каян и созданную по инициативе министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения при поддержке посольства Королевства Нидерландов в Армении. На тропе установлена 31 деревянная и 13 каменных лестниц, на сложных участках установлены железные лестничные клетки. В начале тропы установлен стартовый знак с необходимым техническим описанием и картой, а также установлены указатели и разметки по всему пути.
Последняя остановка премьер-министра в рамках визита была в Алаверди, где он ознакомился со строительством автодороги Санаин-Акнер протяженностью 9,3 км. Стоимость проекта составляет около 2 млрд драмов, которые были выделены из государственного бюджета.