Վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել է Ակադեմիական քաղաքի հայեցակարգի նախագիծը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ Կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Ակադեմիական քաղաքի հայեցակարգի նախագիծը:
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ Կրթության զարգացման պետական ծրագրով մինչև 2030 թվականն ամրագրվել են կարևորագույն թիրախներ, որոնցից է՝ միջազգային վարկանիշային աղյուսակների լավագույն 500-ի մեջ ունենալ 4 բուհ, առնվազն կրկնապատկել օտարերկրյա ուսանողների թիվը՝ բարձրացնելով բարձրագույն կրթական համակարգի միջազգային հեղինակությունը և այլն: «Բովանդակային առումով դա ենթադրում է ռեֆորմ՝ բուհերի խոշորացման և գիտահետազոտական կազմակերպությունների հետ միավորման գործընթացի շրջանակում», - ասել է նախարարը՝ հիշեցնելով, որ այս նպատակով վարչապետի որոշմամբ նախորդ տարի ձևավորվել է աշխատանքային խումբ, որը կատարել է համապատասխան վերլուծական աշխատանքներ: Դրա արդյունքում առանձնացվել են 6 հիմնական ուղղություններ, որոոնցով ենթադրվում է, որ պետք է խոշորացվեն բուհերը և գիտահետազոտական կազմակերպությունները:
«Այս ուղղություններն են՝ Դասական ուղղությունը, այսպես կոչված դասական համալսարանը, որը պետք է ներառի հիմնականում հիմնարար գիտությունները հասարակական և հումանիտար բնագավառներում: Այս փուլում չի նախատեսվում դրա տեղակայումն Ակադեմիական քաղաքում: Երկրորդը՝ Բժշկական ուղղությունն է, բժշկական և կյանքի գիտությունների բնագավառները ներառող: Սա էլ ենթադրում ենք, որ այս պահին Ակադեմիական քաղաք տեղափոխվելու կարիք չունի:
Վերջին 4 ուղղություններն այն բուհերն են, որոնց տեղակայումը նախատեսվում է Ակադեմիական քաղաքում: Տեխնոլոգիականը, որը հիմնականում կիրառական գիտությունների և ճարտարագիտության բնագավառներն է ներառում, այդ թվում՝ նյութագիտությունը, առաջատար սարքաշինությունը, ագրոտեխնոլոգիական ոլորտը, շինարարական տեխնոլոգիաները: Կրթականը, որը կրթական և հարակից գիտությունների բնագավառներն է ներառում, Արվեստներինը, որտեղ կարող են լինել ինչպես արվեստի, այնպես էլ մշակութաբանական մասնագիտություններ: Սպայականը, որը ներքին և արտաքին անվտանգային համակարգերին վերաբերող կրթական և հետազոտական ծրագրերի ուղղությունն է ներառում»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Նախարարի խոսքով՝ Ակադեմիական քաղաքի կոնցեպտը մշակվել է՝ ելնելով այս բովանդակային նկարագրից: «Այսինքն, որ այստեղ պետք է տեղակայվեն վերոնշյալ 4 խոշորացված բուհերը՝ համապատասխան գիտական, հետազոտական ուղղվածությամբ»,- նշել է նա:
Ենթադրվում է, որ Ակադեմիական քաղաքը պետք է բավարարի այն պահանջներին, որ դառնա ժամանակակից հետազոտական, նորարարական գործունեությունը երաշխավորող միջավայր, որտեղ բուհական կրթությունը հետազոտության հետ անբաժանելի կլինի: Նախատեսվում է այնտեղ ունենալ նաև ձեռք բերված գիտելիքի և արդյունքների կիրառման առևտրայնացման հնարավորություններ: «Այն պետք է հանդես գա որպես ինտելեկտուալ և ժամանցի միջավայր, և պետք է լինեն համապատասխան ենթակառուցվածքները: Այստեղ պետք է ունենանք նաև նորարարական և փորձարարական լուծումների համար անհրաժեշտ միջավայր, ինչպես, օրինակ՝ ագրարային ոլորտի փորձարարական ծրագրերը»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Ակադեմիական քաղաքի ծրագրի իրականացման և հետագա գործառնության համար ձևավորվել է «Ակադեմիական քաղաք» հիմնադրամը, որը հանդես է գալու որպես ծրագրի իրականացման հիմնական գործակալ:
Նախատեսվում է նաև Ակադեմիական քաղաքի վերաբերյալ ունենալ առանձին օրենսդրական կարգավորում՝ հաշվի առնելով նաև միջազգային փորձը:
Հաջորդիվ անդրադարձ է կատարվել Ակադեմիական քաղաքի տեղակայման հնարավոր վայրերին, գերմանական GMP ընկերության հետ իրականացվող նախագծային աշխատանքների ընթացքին, ենթակառուցվածքային և այլ հարցերի:
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է Ակադեմիական քաղաքի կառուցման ծրագրի կարևորությունը և հավելել, որ այն ունի ռազմավարական նշանակություն: Միաժամանակ, վարչապետը նշել է, որ նախագծային աշխատանքներն իրականացնելիս պետք է հաշվի առնել քաղաքի հետագա զարգացման, ընդլայնման հնարավորությունները, նախատեսել ուսուցման գործնական փուլի համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքները, կանաչ տարածքներն ու այլ կարևորագույն խնդիրներ:
Հանձնարարվել է՝ հաշվի առնելով այսօրվա քննարկման արդյունքները վերջնական տեսքի բերել հայեցակարգի նախագիծը և ներկայացնել Կառավարության հաստատմանը:

Обсужден проект концепции Академического городка
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого был обсужден проект концепции Академического городка.
Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян отметила, что в Государственной программе развития образования до 2030 года закреплены важные цели, согласно которым 4 вуза должны войти в число 500 лучших по международным рейтингам вузов, как минимум вдвое должно быть увеличено количество иностранных студентов, повышая международную репутацию системы образования и др.
“В плане содержания это подразумевает реформу в рамках процесса укрупнения вузов и объединения их с научно-исследовательскими организациями”, — сказала министр, напомнив, что с этой целью решением премьер-министра в прошлом году была сформирована рабочая группа, которая выполнила соответствующие аналитические работы. В результате были выделены 6 основных направлений, по которым предполагается укрупнение вузов и научно-исследовательских организаций.
“Вот эти направления: классическое направление, так называемый классический университет, который должен в основном включать в себя фундаментальные науки в социальной и гуманитарной областях. На данном этапе не планируется размещать его в Академическом городке. Второе направление — медицина, которая включает области медицины и наук о жизни. И здесь мы тоже предполагаем, что необходимости переводить эту сферу в Академический городок на данный момент нет.
Последние 4 направления – это вузы, которые планируется разместить в Академическом городке. Технологическое направление, которое в основном включает в себя области прикладных наук и инженерии, в том числе материаловедение, передовое машиностроение, агротехнологическую область, строительные технологии. Образовательное направление, которое включает в себя области образования и смежных наук. Направление искусств, которое может включать как искусство, так и культуру. Офицерское направление, куда входят образовательные и исследовательские программы, связанные с системами внутренней и внешней безопасности”, — отметила Жанна Андреасян.
По словам министра, концепция Академического городка была разработана на основе этой содержательной характеристики. “Т.е. здесь должны быть расположены вышеупомянутые 4 укрупненных вуза с соответствующей научно-исследовательской направленностью”, — отметила она.
Предполагается, что Академический городок должен соответствовать таким требованиям, чтобы он стал средой, гарантирующей современные исследования, инновационную деятельность, где вузовское образование будет неотделимо от научных исследований. Там же планируется создать возможности для коммерциализации полученных знаний и применения результатов. “Он должен выступать в роли интеллектуальной и развлекательной среды, и должна быть соответствующая инфраструктура. Здесь у нас также должна быть необходимая ср еда для инновационных и экспериментальных решений, таких как, например, экспериментальные программы в аграрной сфере”, — сказала Жанна Андреасян.
Для реализации и дальнейшего функционирования проекта Академического городка создан фонд “Академический городок”, который выступит основным агентом по реализации проекта.
Также планируется отдельное правовое регулирование Академического городка с учетом международного опыта.
Затем были обсуждены возможные места расположения Академического городка, ход работ с немецкой компанией GMP по реализации проекта, инфраструктурные и другие вопросы.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность проекта строительства Академического городка и добавил, что он имеет стратегическое значение. Вместе с тем премьер-министр отметил, что при проведении проектных работ следует учитывать возможности дальнейшего развития и расширения городка, на практическом этапе планировать необходимую для обучения инфраструктуру, зеленые зоны и другие важные вопросы.
Было поручено с учетом результатов сегодняшнего обсуждения доработать проект концепции и внести его на утверждение правительства.