Թուրքիայի խորհրդարանին առաջարկելու եմ այդ հանցանքին անուն տալ․ Կարո Փայլան
Թուրքիայի խորհրդարանի հայ պատգամավոր Կարո Փայլանը համոզված է, որ անցյալի իրողությունների հետ առերեսվելու միակ վայրը այդ երկրի խորհրդարանն է։ Ըստ նրա՝  Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցին նման թեմայով քննարկումներ պիտի տեղի ունենան 100-րդ տարվա կենսագրությունը բոլորող Թուրքիայի խորհրդարանում։
«Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (ԺԴԿ-HDP) ընդդիմադիր պատգամավորն այս մասին հայտնել է թուրքական «Evrensel» թերթի հետ զրույցում, հայտնում էErmenihaber.am-ը։
«Հայոց ցեղասպանությունը տեղի է ունեցել այս հողերում։ Հայ ժողովուրդը և նրա մշակութային արժեքները ոչնչացվել են։ Ավաղ, 105 տարի շարունակ անցյալի հետ առերեսում չի եղել, դեռ մի բան էլ ժխտողական քաղաքականությունն է շարունակվել»,- շեշտել է Փայլանը։
Նա հիշեցրել է, որ Հայոց ցեղասպանության համար պատասխանատու երիտթուրք ղեկավարներից Թալեաթի և Էնվերի անուններով դեռ պողոտաներ ու զբոսայգիներ կան։ Թուրքիայում։ Կործանարար նույն քաղաքականությունը, ըստ Փայլանի, այսօր էլ շարունակվում է կիրառվել քուրդ ժողովրդի նկատմամբ։ Ատելության հանցագործություններին վերջ դնելու համար հարկավոր է առերեսվել անցյալի հետ։ Հայ պատգամավորի կարծիքով, եթե դա տեղի չունենա, ապա հանցագործությունների կրկնման ռիսկը ավելի հավանական կդառնա։
Փայլանը նաև հիշեցրել է, որ անցած տարիներին՝ սկսած 2013-ից, Թուրքիայի ներկայիս նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ցավակցական ուղերձ է հղել ապրիլի 24-ին, բայց ոչ մի անգամ չի խոսել ցեղասպանության հանցագործների մասին։
«Ցավակցելով հանդերձ 105 տարի անց էլ ինքն է հալածանքները շարունակում։ Բանտերում չպետք է լինեն քաղաքական գործիչներ, լրագրողներ»։
Անդրադառնալով այլ երկրների խորհրդարանների կողմից Հայոց ցեղասպասպանության մասին բանաձևերի ընդունմանը՝ Կարո Փայլանը նշել է. «Այդ ամենը մեր վերքերը չեն ապաքինում։ Անհրաժեշտ է, որ մեր երկրի խորհրդարանում այդ հարցը քննարկվի։ Աշխարհասպյուռ հայությունը արդարությունը պիտի կարողանա գտնել հենց Թուրքիայի խորհրդարանում։  Վաղը ես խորհրդարանին առաջարկելու եմ առերեսվել Հայոց ցեղասպանության հետ և արդարացի անվանում տալ կատարվածին»։

Пайлан предложил парламенту Турции начать расследование по вопросу Геноциду армян
Депутат парламента Турции, армянин по национальности Каро Пайлян уверен, что единственным местом для очной ставки с реалиями прошлого является законодательный орган. По его словам, к 105-й годовщине Геноцида армян в парламенте Турции должны состояться обсуждения на эту тему. Об этом пишет Ermenihaber.Am.
"Геноцид армян произошел на этих землях. Армянский народ и его культурные ценности были уничтожены. Увы, на протяжении 105 лет с прошлым не было очной ставки, еще и продолжалась политика отрицания", - подчеркнул Пайлан.
Он напомнил, что именами организаторов Геноцида Талаата и Энвера названы проспекты и парки в  Турции. При этом депутат подчеркнул, что та же губительная политика сегодня продолжается в отношении курдского народа. Чтобы положить конец ненависти, нужно встать лицом к лицу с прошлым. По мнению армянского депутата, если этого не произойдет, то риск повторения аналогичных преступлений станет более вероятным.
Пайлан также напомнил, что с 2013 года президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган 24 апреля выступал с соболезнованиями армянскому народу, но ни разу не использовал термин «геноцид».
«Выражая соболезнование, спустя 105 лет он продолжает гонения. В тюрьмах не должны быть политиков и журналистов»,- заявил Пайлан.
Касаясь принятия парламентами других стран резолюций о Геноциде армян, Каро Пайлан отметил: «Все это не лечит наши раны. Необходимо, чтобы этот вопрос обсуждался в парламенте нашей страны. Армяне мира должны найти справедливость именно в парламенте Турции. Завтра я предложу парламенту встать лицом к лицу со своим прошлыми  и дать справедливую оценку случившемуся».
Пайлан предложил начать надлежащее парламентское расследование с целью изучения трагедии, постигшей армянский народ в 1915 году, уточнения ответственных и преступников, очной ставки с прошлым и обеспечения запоздалой справедливости.