Հայաստանի նախկին նախագահի որդին հավակնել է Ռուսաստանում McDonald’s-ի արտոնագրմանը. Forbes
Ռուսաստանում հունիսի 12-ին ռեբրենդինգից հետո բացվել է McDonald’s արագ սննդի ռեստորանների ցանցը, որը կոչվում է «Вкусно и точка»-ն («Համեղ է և վերջակետ»)։
Ռեստորանների ցանցի նոր սեփականատեր է դարձել Ալեքսանդր Գովորը՝ «Յուժկուզբասուգոլ» ընկերության նախկին համասեփականատերը, ով կառավարում է Սիբիրում McDonald’s 25 ռեստորանների ֆրանշիզը։ Forbes-ին հայտնի է դարձել ֆրանչայզի ձեռքբերման այլ հավակնորդների մասին, որոնց թվում է նաև ՀՀ չորրորդ նախագահ Արմեն Սարգսյանի որդին։
Հրատարակության տվյալներով՝ McDonald’s-ի ամերիկացի սեփականատերերը ԱՄԷ-ում գործարքից առաջ հանդիպումներ են անցկացրել պոտենցիալ գնորդների հետ։ Եվ, ըստ Govor «Ինռուսինվեստ» հոլդինգի բարձրագույն ղեկավարությանը մոտ կանգնած և բանակցությունների ընթացքին ծանոթ երկու աղբյուրների, վեց հավակնորդներից մեկը եղել է ՀՀ նախկին նախագահ Արմեն Սարգսյանի որդին։
«Զրուցակիցների խոսքով՝ պետության նախկին ղեկավարի ընտանիքը ընտանեկան գրասենյակ ունի Լոնդոնում։ Արմեն Սարգսյանն ունի երկու որդի՝ Վարդանն ու Հայկը, հայտնի չէ, թե նրանցից ով է եղել դիմողը մեջ»,- նշում է թերթը։
Հրապարակման համաձայն՝ դիմողների թվում են նաև ռեստորատորներ Արկադի Նովիկովը և Անտոն Պինսկին, Ռուսաստանում McDonald’s-ի ֆրանչայզ գործընկերներ Ռոստիսլավ Օրդովսկի-Տանաևսկի Բլանկոն և Կայրատ Բորանբաևը, Kismet Capital Group-ի ներդրող և հիմնադիր Իվան Տավրինը։

Сын экс-президента Армении претендовал на франшизу сети McDonald’s в России: Forbes
В России 12 июня после ребрендинга открылась сеть ресторанов быстрого питания McDonald’s под названием «Вкусно и точка». Новым владельцем сети ресторанов стал бывший совладелец компании «Южкузбассуголь» Александр Говор, управляющий по франшизе 25 ресторанами McDonald’s в Сибири. Изданию Forbes стало известно о других претендентах на приобретение франшизы, среди которых – сын четвертого президента Армении Армена Саркисяна.
По сведениям издания, американские владельцы McDonald’s перед сделкой в ОАЭ провели встречи с потенциальными покупателями. И, как сообщили два источника, близких к топ-менеджменту холдинговой компании Говора «Инрусинвест» и знакомых с ходом переговоров, одним из шести претендентов был сын экс-президента Армении Армена Саркисяна.
«Со слов собеседников, у семьи бывшего главы государства есть family office в Лондоне. У Армена Саркисяна двое сыновей: Вардан и Айк, кто из них был в числе претендентов, неизвестно», — отмечает издание.
По сведениям издания, среди претендентов также были рестораторы Аркадий Новиков и Антон Пинский, франчайзи-партнеры McDonald’s в России Ростислав Ордовский-Танаевский Бланко и Кайрат Боранбаев, инвестор и основатель Kismet Capital Group Иван Таврин.