Սոթքում վիրավորված զինծառայողների կյանքին վտանգ չի սպառնում. Նախարար
Ադրբեջանական հերթական սադրանքի հետևանքով վիրավորում ստացած զինծառայողների կյանքին վտանգ չի սպառնում:
Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
«Այս պահի դրությամբ ունենք  4 վիրավոր: Նրանցից 2-ի վիճակը միջին ծանրության է, 2-ինը՝ բավարար: Նրանց կյանքին այս պահին վտանգ չի սպառնում»,-ասաց Ավանեսյանը:
Զինծառայողները ստացել են տարբեր տիպի վիրավորումներ: Նրանք Երևանում չեն, եթե կարիք զգացվի, կտեղափոխեն:
«Էս պահին իրականացվում է կոնսիլիումային բժշկական օգնության տրամադրում, և մեր բժիշկները կապի մեջ են, և մենք էլ Առողջապահության նախարարության հետ ինտենսիվ աշխատում ենք: Ինչ-որ անհրաժեշտ է, տրամադրվում է պացիենտներին: Դեղորայքային առումով հիվանդանոցային օղակը համալրված է անհրաժեշտ բոլոր պարագաներով»,- ասաց նախարարը, ապա տեղեկացրեց, որ որոշակի աշխատանքներ են իրականացվում նաև Կարմիր խաչի հետ:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից շտապօգնության մեքենայի թիրախավորմանը՝ նախարարն ասաց, որ նման ագրեսիան որևէ կերպ չի կարելի արդարացնել: «Շտապօգնության մեքենաները և բժշկական ծառայություններ մատուցող կազմակերպությունները հանդիսանում են հատուկ օբյեկտներ և նրանց թիրախավորելը որևէ կերպ ընդունելի չէ»,-ասաց Ավանեսյանը:
Նշենք, որ Ադրբեջանի Զինված ուժերի ստորաբաժանումները մայիսի 11-ին ժամը 06:00-ից հրետանային և ականանետային միջոցներից կրակ են բացել Սոթքի ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով հայկական կողմն ունի 4 վիրավոր։ Ադրբեջանը հայտնել է մեկ զինծառայողի կորստի մասին։

Министр здравоохранения рассказала о состоянии здоровья раненых военнослужащих
Опасности для жизни военнослужащих, пострадавших в результате очередной провокации Азербайджана, нет.
Օб этом журналистам сообщила министр здравоохранения РА Анаит Аванесян.
«На данный момент у нас четверо раненых. Состояние 2-х из них среднее, 2-х удовлетворительное. На данный момент опасности для их жизни нет», - сказала Аванесян.
Военнослужащие получили ранения различной степени тяжести. Они не в Ереване, при необходимости их перевезут.
Коснувшись обстрела Азербайджаном машины скорой помощи, министр сказала, что такая агрессия никак не может быть оправдана. «Машина скорой помощи и организации, оказывающие медицинские услуги, являются специальными объектами, и нанесение по ним ударов недопустимо», - сказала Аванесян.
Ранее Минобороны РА сообщало, что 11 мая в 06:00 подразделения ВС Азербайджана открыли огонь из минометов и артиллерийских орудий по армянским позициям, расположенным в направлении Сотка. С армянской стороны есть 4 раненыхАзербайджан сообщил о потере одного военнослужащего.