Ռուսաստանի ՆԳՆ-ն օտարերկրացիների համար մուտքի և ելքի նոր կարգ կներկայացնի
ՌԴ ներքին գործերի նախարարությունն օտարերկրացիների համար Ռուսաստանից մուտքի և ելքի նոր կարգ է պատրաստում, դա կտևի ևս մի քանի ամիս:
Այս մասին հոկտեմբերի 8-ին հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Սերգեյ Լավրովը, փոխանցում է տեղական լրատվամիջոցները։
«Նախագահի հանձնարարությամբ ներքին գործերի նախարարությունը թափանցիկ համալիր մոտեցում է պատրաստում այն մասին, թե ինչպես պետք է ապահովել մուտքը եւ ելքը Ռուսաստանի Դաշնությունից, մենք ցանկանում ենք, որ այդ ընթացակարգերը լինեն թափանցիկ: Նա այժմ համաձայնեցվում է, եւս մի քանի ամիս հաստատ այդ գործընթացը կզբաղեցնի», - ասել է նա Եվրոպական բիզնեսի ասոցիացիայի անդամների հետ շփման ընթացքում։
Լավրովը հայտարարել է, որ մուտքի կարգի վերաբերյալ Եվրոպական բիզնեսի դիտողությունները կփոխանցվեն միջգերատեսչական խմբին, որը նոր ընթացակարգ է պատրաստում:
«Մենք շահագրգռված ենք, որ բիզնեսն իրեն հարմարավետ զգա, եւ, իհարկե, վիզային աջակցությունը, վիզային հարմարավետությունը, պետք է ներդրումային գրավչության մի մասը լինեն», - ասել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարարը:

МВД России подготовит для иностранцев новый порядок въезда и выезда
Министерство внутренних дел РФ готовит для иностранцев новый порядок въезда и выезда из России, это займет еще несколько месяцев.
Об этом в пятницу, 8 октября, заявил глава россйского внешнеполитического ведомства Сергей Лавров, передаёют местные СМИ.
«По поручению президента Министерство внутренних дел готовит транспарентный комплексный подход о том, как нам обеспечивать въезд и выезд из Российской Федерации, мы хотим, чтобы эти процедуры были прозрачными. Он сейчас согласовывается, еще пару месяцев точно этот процесс займет», — сказал он в ходе общения с членами Ассоциации европейского бизнеса.
Лавров заявил, что замечания европейского бизнеса по порядку въезда будут переданы в межведомственную группу, которая готовит новую процедуру.
«Мы заинтересованы, чтобы бизнес чувствовал себя комфортно, и, конечно, визовая поддержка, визовая комфортность, должна быть частью инвестиционной привлекательности», — сказал глава МИД России.