Օծանելիքագործ Ֆրանսիս Քյուրքջյանն արժանացել է Ֆրանսիայի բարձրագույն պետական պարգևի
Հայկական ծագում ունեցող ֆրանսիացի օծանելիքագործ Ֆրանսիս Քյուրքջյանն արժանացել է Պատվո լեգեոնի շքանշանի ասպետի կոչման, որը Ֆրանսիայի բարձրագույն պետական պարգևն է։ Այս մասին նա հայտնել է սոցցանցի իր էջում։
Քյուրքջյանը, մասնավորապես, նշել է, որ պարգևը մեծ պատվով է ընդունում, և այն կիսում բոլոր նրանց հետ, ովքեր երկար տարիներ ուղեկցել են իրեն։
Նրա խոսքով՝ այս պարգևին առանձնակի նշանակություն է տալիս Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած և Ֆրանսիայում ապաստան գտած իր տատիկի և պապիկի հիշատակը։
«Նրանց արիությունը և հավատը նոր հայրենիքի հանդեպ և այն արժեքները, որոնք նրանք փոխանցել են ինձ, այս պարգևին առանձնահատուկ նշանակություն են տալիս»,- գրել է Քյուրքջյանը:
Նշենք, որ օծանելիքագործը Maison Francis Kurkdjian ապրանքանիշի հիմնադիրն է և Dior -ի ստեղծագործական տնօրենը։ Նա ստեղծել է ավելի քան 40 բուրմունք։ 2008 թվականին Ֆրանսիայի մշակույթի նախարարությունը նրան շնորհել էր նաև Արվեստների և գրականության շքանշանի ասպետի կոչում։

Парфюмер Франсис Куркджян получил высшую государственную награду Франции
Французский парфюмер армянского происхождения Франсис Куркджян удостоился звания Кавалера ордена Почетного легиона — высшей государственной награды Франции. Об этом он сообщил в соцсетях.
Куркджян заявил, что воспринимает награду как большую честь и разделяет ее со всеми, кто сопровождал его на протяжении многих лет.
Особое значение этой награде, по его словам, придает память о бабушке и дедушке, переживших Геноцид армян и нашедших убежище во Франции.
«Их мужество, вера в новую родину и ценности, которые они мне передали, придают этой награде особое значение», — написал парфюмер.
Куркджян отметил, что признание также мотивирует его продолжать работу фондов PerFumum и Francis Kurkdjian, которые занимаются сохранением парфюмерного наследия, поддержкой культурного многообразия и расширением доступа к культуре.
Куркджян — основатель бренда Maison Francis Kurkdjian и креативный директор парфюмерного направления Dior. Он создал более 40 ароматов, включая Le Male для Jean Paul Gaultier. В 2008 году Министерство культуры Франции также присвоило ему звание кавалера ордена Искусств и литературы.