Մոսկվայում բացվել է ճառագայթային բժշկության հիմնադիր Ավետիք Բուռնազյանի հուշարձանը
Մոսկվայում բացվել է ռուսական ճառագայթային բժշկության հիմնադիր Ավետիք Բուռնազյանի հուշարձանը, հայտնել է Ռուսաստանի Դաշնային բժշկական և կենսաբանական գործակալության Բուռնազյանի անվան դաշնային բժշկական կենսաֆիզիկական կենտրոնը։
Իր հերթին՝ Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատունը հայտարարել է, որ բրոնզե հուշարձանը տեղադրվել է Ռուսաստանի Դաշնային բժշկական և կենսաբանական գործակալության դաշնային բժշկական կենսաֆիզիկական կենտրոնի տարածքում։ Հուշարձանի բացումը համընկնում է Բուռնազյանի ծննդյան 120-ամյակի, բժշկական կենտրոնի 80-ամյակի և Չեռնոբիլի միջուկային վթարի 40-ամյակի հետ։
Հուշարձանը նվիրված է ականավոր գիտնականին և առողջապահության կազմակերպչին, ով առաջամարտիկ էր ԽՍՀՄ միջուկային և տիեզերական ծրագրերի բժշկական աջակցության համակարգի ստեղծման գործում։ Իր ողջույնի խոսքում Ռուսաստանի փոխվարչապետ Տատյանա Գոլիկովան նշել է Բուռնազյանի ներդրումը միջուկային արդյունաբերության բժշկական և սանիտարական աջակցության միասնական համակարգի մշակման գործում՝ ընդգծելով, որ առողջապահությունը նա դիտարկում է որպես ազգային անվտանգության տարր։
«Առաջին անգամ այս փակ ոլորտում բժշկությունը դարձել է ոչ թե տարբեր միջոցառումների հավաքածու, այլ մարդկանց պաշտպանությանը կենտրոնացած լավ մտածված, կառուցվածքային համակարգ։ Ռուսաստանի Դաշնային բժշկական և կենսաբանական գործակալությունը շարունակում և զարգացնում է Ավետիք Իգնատիի կողմից սկսված աշխատանքը՝ բժշկական անվտանգության ապահովումը այն ոլորտներում, որտեղ կենտրոնացված են կարևորագույն արտադրությունն ու տեխնոլոգիաները։ Այսօր այս հուշարձանը բացելով՝ մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում այն ​​մարդուն, ով միավորեց գիտությունը, կազմակերպությունը և պրակտիկանգործող համակարգում»,- շեշտել է Գոլիկովան։
Գործակալությունը նաև ընդգծել է գիտնականի դերը ճառագայթային բժշկության զարգացման, մասնագետների վերապատրաստման և ճառագայթային վնասվածքների ախտորոշման ու բուժման մեթոդների ստեղծման գործում։ Նշվում է, որ նրա մշակած համակարգն ապացուցել է իր արդյունավետությունը, մասնավորապես՝ Չեռնոբիլի ատոմակայանի վթարից հետո։
Արարողությանը ներկա էին Ռուսաստանի պետական ​​մարմինների, գիտական ​​հանրության ներկայացուցիչներ և Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպան Գուրգեն Արսենյանը։

В Москве установили памятник основателю радиационной медицины Аветику Бурназяну
В Москве открыли памятник основоположнику отечественной радиационной медицины Аветику Бурназяну. Об этом сообщает Федеральный медицинский биофизический центр им А.И. Бурназяна Федерального медико-биологического агентства России (ФМБЦ им А.И. Бурназяна ФМБА России).
Посольство России в Армении в свою очередь сообщило, что бронзовый монумент установлен на территории ФМБЦ ФМБА России. Открытие памятника приурочено к 120-летию со дня рождения А.И.Бурназяна, 80-летию ФМБЦ имени А.И.Бурназяна и 40-летней годовщине аварии на Чернобыльской АЭС. Памятник посвящен выдающемуся ученому и организатору здравоохранения, который стоял у истоков создания системы медицинского сопровождения ядерной и космической программ СССР.
Вице-премьер России Татьяна Голикова в своем приветствии отметила вклад Бурназяна в формирование единой системы медико-санитарного обеспечения атомной отрасли, подчеркнув, что он рассматривал здравоохранение как элемент государственной безопасности. «Впервые медицина в этой закрытой сфере стала не набором разрозненных мер, а продуманной, выстроенной системой, ориентированной на защиту человека.
ФМБА России продолжает и развивает дело, начатое Аветиком Игнатьевичем: обеспечивает медицинскую безопасность там, где сосредоточены ответственные производства и технологии. Открывая сегодня этот памятник, мы отдаём дань уважения человеку, который соединил науку, организацию и практику в единую работающую систему», – отметила Голикова. В ФМБА России также подчеркнули роль ученого в развитии радиационной медицины, подготовке специалистов и создании методов диагностики и лечения лучевых поражений.
Отмечается, что разработанная им система доказала свою эффективность, в частности, при ликвидации последствий аварии на Чернобыльской АЭС. В церемонии приняли участие представители российских государственных структур, научного сообщества, а также посол Армении в России Гурген Арсенян.