Մոսկվայում բացվել Է ատոմային արդյունաբերության հիմնադիր հայր Անդրանիկ Պետրոսյանի հուշատախտակը
Օգոստոսի 20-ին ռուսական ատոմային արդյունաբերության 75-ամյակի տոնակատարության օրը, տեղի ունեցավ Խորհրդային և հայ մեծ գիտնական, պետական գործիչ, ատոմային արդյունաբերության հիմնադիր հայրերից` Անդրանիկ Պետրոսյանի հուշատախտակի բացումը:
Հուշատախտակը (ճարտարապետ Նատալիա Վիլվովսկայան) տեղադրվել է Մոսկվայի Պովարսկայա փողոցի 31/29 տան ճակատին, որտեղ ապրել է հայտնի գիտնական: Ինչպես հաղորդում է ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանության մամուլի ծառայությունը, հանդիսավոր միջոցառմանը ելույթ է ունեցել Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպան Վարդան Տողանյանը ՝ իր խոսքում կարևորելով անվանի գիտնականի և պետական գործչի հիշատակի հավերժացումը:
"Սա շատ նշանակալի օր է մեզ համար։ Ռուսաստանի մայրաքաղաքի կենտրոնում մենք հավերժացնում ենք մեր անվանի հայրենակից, խոշոր գիտնական Անդրանիկ Պետրոսյանի հիշատակը, որի կյանքն ու կենսագրությունն անքակտելիորեն կապված են խորհրդային ատոմային արդյունաբերության զարգացման հետ: Պարոն Պետրոսյանցն իր ողջ կյանքի ընթացքում սերտորեն կապված է եղել իր հայրենիքի հետ, եղել է Հայաստանի գիտությունների ակադեմիայի անդամ, իր նշանակալի ներդրումն է ունեցել հանրապետությունում ատոմային ոլորտի զարգացման և հայկական ատոմակայանի կառուցման գործում", – նշել է դեսպանը:
Միջոցառման ընթացքում Պետրոսյանցի վաստակի մասին խոսեցին ատոմային էներգետիկայի եւ արդյունաբերության վետերանների միջտարածաշրջանային հասարակական շարժման նախագահ Վլադիմիր Օգնեւը, ակադեմիկոս Անդրեյ Պետրոսյանի թոռը, ինչպես նաեւ ոլորտի այլ գործիչներ:

20 августа, в день празднования 75-летия российской атомной отрасли, состоялось открытие памятной доски крупному советскому и армянскому ученому, государственному деятелю, одному из отцов-основателей атомной промышленности Андранику Петросьянцу. Мемориальная доска (архитектор – Наталия Вильвовская) установлена на фасаде дома 31/29 по улице Поварская(г. Москва), в котором прожил известный ученый.
На фасаде дома была открыта также мемориальная доска одному из руководителей советского атомного проекта Авраамию Завенягину. Как сообщает пресс-служба посольства Армении в РФ, на торжественном мероприятии выступил посол Армении в России Вардан Тоганян, в своей речи подчеркнув важность увековечения памяти известного ученого и государственного деятеля. «Это очень знаменательный день для нас.
В центре российской столицы мы увековечиваем память нашего известного соотечественника, крупного ученого Андраника Петросьянца, жизнь и биография которого неразрывно связаны с развитием советской атомной промышленности. На протяжении всей жизни Петросьянц был тесно связан со своей Родиной, являлся членом Академии наук Армении, внес свой значимый вклад в развитие атомной отрасли в республике и строительство армянской атомной станции», – отметил посол.
О заслугах А.Петросянца на мероприятии рассказали председатель межрегионального общественного движения ветеранов атомной энергетики и промышленности Владимир Огнев, внук академика Андрей Петросьян, а также другие деятели отрасли.