Մի շարք հասարակական, քաղաքական կազմակերպությունների անդամներ Բանակի տոնին ընդառաջ Եռաբլուրում հարգանքի տուրք մատուցեցին արցախյան բոլոր պատերազմներում զոհված հերոսների հիշատակին
«Ուժեղ Հայաստան Ռուսաստանի հետ. հանուն նոր Միության» շարժման, «Բարեպաշտ սերունդ» հիմնադրամի, «Ալյանս» եւ ՍԻՄ կուսակցությունների անդամներն ու համախոհները Հայոց բանակի տոնին ընդառաջ՝ «Հանուն հիշատակի» խորագրի ներքո Եռաբլուր պանթեոնում հարգանքի տուրք մատուցեցին արցախյան բոլոր պատերազմներում զոհված հերոսների հիշատակին։
Ոգեկոչման միջոցառման ժամանակ «Ուժեղ Հայաստան Ռուսաստանի հետ. հանուն նոր Միության» շարժման գործադիր կոմիտեի անդամ, «Բարեպաշտ սերունդ» հիմնադրամի տնօրեն Վահրամ Մկրտչյանը նկատեց, որ ամեն անգամ Եռաբլուր այցելելիս բազում հարցեր են մտատանջում մարդկանց․ «Ինչու՞ այսպես ստացվեց, ինչու՞ այս ցավը, այս կորուստը կրեցինք, ինչու՞ Արցախի հարցն այս ընթացքը ստացավ»։
Նրա խոսքով հանուն Հայրենիքի հերոսաբար զոհված տղաների պատգամն է՝ լինել ամուր, հառնել ու վեր բարձրացնել Հայրենիքը: «Ուզում եմ հիշատակել Վազգեն վեհափառի խոսքերը, որն ասում էր՝ մենք մի ժողովուրդ ենք՝ հավաքված Արարատի սուրբ լանջերի շուրջ հազարավոր տարիներ ի վեր, եւ մենք միայն այսօրվա հայությանը չենք ներկայացնում, այլ դարավոր համայն հայության ոգին: Եվ այսօր մենք պետք է գիտակցենք, հարգելով մեր զոհերի հիշատակը, պետք է միասին կառուցենք հզոր ու անկախ Հայաստան»:
Զինված ուժերի պահեստազորի փոխգնդապետ Սերգո Մուրադյանն էլ իր խոսքում վստահեցրեց, որ մենք կրկին ունենալու ենք հզոր բանակ և ետ ենք բերելու Արցախը. «Ոչ ոք թող չընկճվի՝ մեր զինվորը, մեր բանակը չի պարտվել, պարտվել է քաղաքական իշխանությունը թե՛ Արցախի, թե՛ Հայաստանի Հանրապետության: Մեր 18 տարեկան առյուծ տղաները, որոնք հանգչեցին մեր բոլորի համար, մարտնչել են գերհզոր պետությունների դեմ եւ հավատացած եղեք՝ հաղթել են: Ու մենք կրկին հաղթանակած ետ ենք բերելու մեր կորցրածը: Փա՛ռք մեր զոհված նահատակներին, փա՛ռք մեր ընկերներին»:

По инициативе партии «Альянс» представители ряда общественно-политических организаций в преддверии Дня армянской армии в Ераблуре почтили память героев, павших в арцахских войнах
По инициативе партии «Альянс» представители движения «Сильная Армения вместе с Россией: во имя нового Союза», партии «Союз конституционное право», Союза офицеров запаса в преддверии Дня армянской армии в Ераблуре почтили память героев, павших в арцахских войнах.
Во время мероприятия предстаивтель движения «Сильная Армения вместе с Россией: во имя нового Союза» Ваграм Мкртчян заметил, что каждый раз у людей, посещающих Ераблур, возникают вопросы: «Почему так случилось? Почему армянский народ в очередной раз столкнулся с этим горем? Почему мы потеряли Арцах?»
Но павшие во имя Родины герои, по словам Мкртчяна, завещали нам продолжить их дело, быть сильными и крепко стоять на защите Рдины. «В этот важный момент хочу вспомнить слова Католикоса Всех армян Вазгена Второго. Он говорил, что мы народ, который тысячелетия назад собрался у подножия святого Арарата, и что поколение нынешних армян представляет не только себя, но и своих предков. И сегодня мы с осознанием глубины этих слов и в память наших павших героев должны вместе созидать сильную и независимую Армению».
В свою очередь, представитель Союза офицеров запаса Серго Мурадян заверил, что армянская армия вновь станет сильной и в один прекрасный день она вернет Арцах. «Наша армия, наши солдаты не проиграли в войне, войну проиграли власти Армении и Арцаха. Наши 18-летние парни сражались как львы с армиями нескольких сильных стран, но не проиграли. Они пали смертью храбрых, чтобы мы жили и в один прекрасный день вернули нашу утрату. Слава нашим доблестным воинам, павшим в войнах за Арцах!»
Мероприятие памяти завершилось возложением цветов к мемориалу павших воинов под звуки армянского дудука.