Մեր խնդիրն այն է, որ լիարժեք քայլես, սովորես ու աշխատես. Վարչապետը հյուրընկալել է 44-օրյա պետարազմի հետևանքով հաշմանդամության կարգ ստացած Արամ Արզումանյանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է 44-օրյա պատերազմի հետևանքով հաշմանդամության կարգ ստացած Արամ Արզումանյանին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը:
Արամի ծնողներին վարչապետը հանդիպել էր հուլիսի 17-ին՝ Արտաշատում, ովքեր բարձրացրել էին Արամ Արզումանյանի հաշմանդամության կարգը 1-ից 2-րդ տեղափոխելու հետ կապված հարց:
Նիկոլ Փաշինյանը լսել է Արամ Արզումանյանին, պատասխանել նրա հարցերին, իսկ նախարարը ներկայացրել է կարգի փոփոխության վերաբերյալ անհրաժեշտ պարզաբանումներ, տեղեկացրել, որ Արամին տրամադրվել են ժամանակակից բարձրորակ պրոթեզներ, ինչը նպաստել է նաև նրա քայլելու հնարավորությանը:
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ հաշմանդամության կարգի տրամադրման քաղաքականությունը Կառավարությունը բերում է միջազգային ստանդարտի: «Կարգը նպատակ չէ, այն միջոց է՝ խնդիր լուծելու համար: Քաղաքականության իմաստը հետևյալն է. այդ մեթոդաբանությունն ասում է՝ մի գնահատի՝ մարդը ոտքեր ունի, թե՞ ոչ, այլ գնահատի՝ կարողանո՞ւմ է քայլել, որևէ ձևով նրա քայլելու ընդունակությունը վերականգնվե՞լ է, թե՞ ոչ: Եվ մենք համարում ենք, որ այդ քաղաքականությունը ճիշտ է: Մեր քաղաքականությունն անձի ֆունկցիաները վերականգնելն է: Բոլորս անընդհատ կենտրոնանում ենք կարգի վրա, սակայն կարգը նպատակ չէ: Պետք է գնահատել, թե ֆունկցիոնալությունն ինչքանով է վերականգնված: Պետք է կարգի տրամադրման մեթոդը փորձենք հասկանալ՝ ինչքանո՞վ է արդյունավետ և ի՞նչ պետք է անել, որ արդյունավետությունը բարձր լինի»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Կառավարությունը պետք է առավելագույնն անի՝ անձի ֆունկցիոնալությունը վերականգնելու համար: «Պատերազմի հետևանքով հաշմանդամություն ստացած մեր եղբայրներին և զավակներին պիտի ապահովենք լավագույն միջազգային ստանդարտներին համապատասխանող պրոթեզներով:
Մենք ուզում ենք, որ ոչ թե դուք և մեր մյուս զավակներն ու եղբայրները հաշմանդամության կարգ ունենան, այլ որ լիարժեք վերականգնվեք, կարողանաք կրթություն, աշխատանք ստանալ, այսինքն՝ լիարժեք գործունեություն ծավալել և ձեր գործունակությունը վերականգնվի: Այն դեպքերում, երբ սա չի հաջողվի, փորձաքննությամբ հաշմանդամության կարգը կսահմանվի, որը մեզ ազդակ կտա, որ ֆունկցիոնալության խնդիր կա»,- ասել է վարչապետը:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարը զեկուցել է, որ 44-օրյա պատերազմի հետևանքով հաշմանդամության կարգ է ստացել ավելի քան 1400 զինծառայող:
Վարչապետ Փաշինյանը հիշեցրել է, որ հաջորդ տարվանից հանրապետությունում ներդրվելու է Առողջապահության համապարփակ ապահովագրության համակարգը: «44-օրյա պատերազմի հաշմանդամություն ունեցած անձանց հենց առաջին փուլում պետք է ընդգրկել այս համակարգում: Մեր խնդիրն այն չէ, որ ասես՝ այս ի՞նչ լավն է Կառավարությունը՝ ինձ առաջին կարգի հաշմանդամության կարգ տվեց: Մեր խնդիրն այն է, որ դու լիարժեք քայլես, վազես, սովորես, աշխատես, ապրես: Խնդրում եմ՝ մեզ նաև մի մղեք այն ուղղությամբ, որ հաշմանդամության կարգ տրամադրենք ու ասենք՝ այս ի՞ն? ? հարց լուծեցինք: Մեզ պետք է, որ դուք չունենաք հաշմանադամության կարգ: Մեզ պետք է այնպիսի ժամանակակից ֆունկցիոնալ պրոթեզավորում իրականացնել, որը և հարմարավետ կլինի, և ֆունկցիոնալ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ Կառավարությունը շարժվելու է հաշմանդամության կարգ տամադրելու նոր մեթոդաբանության ստանդարտով:
Հանդիպման ընթացքում Արամ Արզումանյանը բարձրացրել է առողջության հետ կապված այլ խնդիրներ: Վարչապետը նախարար Մկրտչյանին հանձնարարել է և՛ Արամի, և՛ հաշմանադամություն ունեցող մյուս տղաների առողջության հետ կապված լրացուցիչ խնդիրների լուծման համար, ըստ անհրաժեշտության, ներկայացնել Կառավարության որոշման նոր նախագիծ:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջիկա ամիսների ընթացքում կազմակերպել նոր հանդիպում, այդ թվում՝ հաշմանդամություն ունեցող այլ տղաների մասնակցությամբ, քննարկել խնդիրներն ու դրանց լուծման հետագա քայլերը:

Премьер-министр Никол Пашинян принял получившего в результате 44-дневной войны инвалидность Арама Арзуманяна. На встрече присутствовал также министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян.
Премьер-министр 17 июля в Арташате встретился с родителями Арама, которые подняли вопрос о том, что Арама Арзуманяна перевели из 1-й во 2-ю группу инвалидности.
Никол Пашинян выслушал Арама Арзуманяна, ответил на его вопросы, а министр представил необходимые разъяснения относительно изменения группы инвалидности, сообщив, что Араму были предоставлены современные высококачественные протезы, что также способствовало его способности ходить.
Премьер-министр Пашинян отметил, что правительство приводит политику определения группы инвалидности в соответствие с международными стандартами. “Группа [инвалидности] — это не цель, это средство решения проблемы. Смысл политики заключается в следующем: эта методика говорит: не оценивайте, есть у человека ноги или нет, а оценивайте, может ли он ходить, восстановилась ли его способность ходить или нет. И мы считаем эту политику правильной. Наша политика заключается в восстановлении функций человека. Мы все постоянно сосредотачиваемся на группах [инвалидности], но группа — это не цель. Нужно оценивать степень восстановления функциональности. Мы должны попытаться понять методику предоставления группы, насколько он эффективен и что нужно сделать, чтобы сделать ее более эффективной”, - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян подчеркнул, что правительство должно сделать все возможное для восстановления функциональности человека. “Мы должны обеспечить ставших инвалидами в результате войны наших братьев протезами, соответствующими лучшим международным стандартам.
Мы хотим, чтобы вы и другие наши братья не имели группы инвалидности, а были полностью восстановлены, имели возможность получить образование, работу, то есть были в полной мере активны и восстановили свои функциональные возможности. В тех случаях, когда это не удается, группа инвалидности определяется экспертизой, и это дает нам сигнал о наличии проблемы функциональности”, - сказал премьер-министр.
Министр труда и социальных вопросов доложил, что в результате 44-дневной войны более 1400 военнослужащим была предоставлена группа инвалидности.
Премьер-министр Пашинян напомнил, что со следующего года в стране будет внедрена комплексная система медицинского страхования. “Люди с инвалидностью в результате 44-дневной войны должны быть включены в эту систему на самом первом этапе. Наша задача не в том, чтобы говорили: какое, мол, хорошее правительство, оно мне предоставило первую группу инвалидности. Наша задача, чтобы ты полноценно ходил, бегал, учился, работал, жил. Пожалуйста, не подталкивайте нас к тому, чтобы предоставляли группу инвалидности и говорил и, что мы решили этот вопрос. Нам нужно, чтобы у вас не было группы инвалидности. Нам нужно осуществлять такое современное функциональное протезирование, которое будет и удобным, и функциональным”, - сказал Никол Пашинян, добавив, что правительство будет двигаться по новому методологическому стандарту предоставления группы инвалидности.
В ходе встречи Арам Арзуманян поднял и другие вопросы, связанные со здоровьем. Премьер-министр поручил министру Мкртчяну при необходимости представить новый проект постановления правительства для решения дополнительных проблем, связанных со здоровьем как Арама, так и других лиц с инвалидностью.
Была достигнута договоренность организовать в ближайшие месяцы новую встречу, в том числе с участием других лиц с инвалидностью, для обсуждения проблем и дальнейших шагов по их решению.