Լոս Անջելեսը նոյեմբերի 9-ը հռչակել է Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի զոհերի հիշատակի օր
Լոս Անջելեսի քաղաքային խորհուրդը միաձայն կերպով ընդունել է բանաձև, որով իր աջակցությունն է հայտնում Արցախի Հանրապետության բնակչությանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Massis Post-ը, բանաձևը ներկայացրել են խորհրդի անդամներ Փոլ Կրեկորյանն ու Միտչ Օ՛Ֆարելը:
Բանաձևում նշվում է, որ Լոս Անջելես քաղաքը մշտապես աջակցել է Արցախի բնակչությանը, որոնք «էթնիկ և մշակութային տեսանկյունից հայեր են և բնիկ են տվյալ տարածաշրջանում և որոնք համարձակորեն իրենց անկախությունը հռչակեցին Խորհրդային Միությունից և Ադրբեջանի Խորհրդային Հանրապետությունից շուրջ 30 տարի առաջ ու դրանից հետո ժողովրդավարական ինքնակառավարում էին իրականացնում»:
Բանաձևն անդրադարձ է կատարել 2020 թվականի սեպտեմբերին ադրբեջանական կողմի սանձազերծած պատերազմին՝ նշելով. «2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը սանձազերծեցին լայնածավալ  հարձակում Արցախի Հանրապետության նկատմամբ՝ կոորդինացնելով գործողությունները Թուրքիայի հետ և ստանալով նրա աջակցությունը՝ այդպիսով ամբողջովին զրոյացնելով 30 տարվա հրադադարն ու վերսկսելով լայնամասշտաբ պատերազմ: Դրա նպատակն էր ոչնչացնել և էթնիկ զտման ենթարկել բնիկ հայ բնակչությանն ու ուժի միջոցով նվաճել Արցախի անկախ Հանրապետությունը»:
Ընդգծվում է, որ Ադրբեջանը մտադրված կերպով թիրախավորել է Արցախում քաղաքացիական բնակչությանը՝ օգտագործելով ծանր զենքեր, այդ թվում` անօդաչու թռչող սարքեր, հրթիռներ և ծանր հրետանի, ինչը հանգեցրել է ավերածությունների, զոհերի և մեծ թվով արցախցիների տեղահանության:
«Ադրբեջանի զինված ուժերը և դրա վարձած ահաբեկիչները սարսափելի պատերազմական հանցանքներ ու կոտորածներ են իրականացրել, այդ թվում՝ քաղաքացիական անձանց և ռազմագերիների սպանություններ, խոշտանգումներ, անդամահատումներ»,- նշել են Լոս Անջելեսի քաղաքային խորհրդի անդամները: Նրանք արձանագրել են նաև, որ բռնի ներխուժման ողջ ընթացքում Ադրբեջանն ահաբեկել է քաղաքացիական բնակչությանը՝ օգտագործելով միջազգայնորեն արգելված զինատեսակներ՝ կլաստերային ռումբեր և սպիտակ ֆոսֆոր:
«Այս բանաձևի ընդունմամբ՝ Լոս Անջելես քաղաքը հարգում և սգում է այս հարձակմանը զոհ դարձած հազարավոր անձանց մահը և 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ը հռչակում է Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի հիշատակի և ոգեկոչման օր»,- ասվում է բանաձևում:
Քաղաքային խորհրդի անդամները որոշել են՝ քանի որ Շուշի քաղաքն այժմ անօրինական կերպով վերահսկվում է Ադրբեջանի կողմից, իրենք ժամանակավոր կասեցնում են Շուշիի հետ «բարեկամ քաղաք»-ի կարգավիճակը: Նրանք խոստացել են վերականգնել կարգավիճակը, երբ քաղաքը կրկին ազատ կլինի ադրբեջանական նվաճումից

Лос-Анджелес объявил 9 ноября Днем ​​памяти жертв агрессии Азербайджана против Арцаха
Как  передает Арменпресс со ссылкой на Massis Post, резолюцию представили члены совета Пол Крекорян и Митч О'Фаррелл.
В резолюции говорится, что город Лос-Анджелес неизменно поддерживал народ и население Арцаха,   являющийся «с этнической и  культурной точки зрения армянским, коренным населением региона, и этот народ смело провозгласил свою независимость от Советского Союза и Азербайджанской Советской Республики около 30 лет назад и с тех пор установил у  себя  демократическое самоуправление».
В резолюции содержится обращение к войне, развязанной азербайджанской стороной в сентябре 2020 года, и отмечается: «27 сентября 2020 года вооруженные силы Азербайджана осуществили широкомасштабную агрессию против Республики Арцах, координируя операции с Турцией, заручившись ее полной поддержкой, тем самым полностью обнулив 30-летний режим прекращения огня и возобновив полномасштабную войну. Его цель состояла в том, чтобы уничтожить коренное армянское население и силой завоевать независимую Республику Арцах».
Подчеркивается, что Азербайджан преднамеренно нацелился на мирное население Арцаха с применением тяжелого вооружения, включая беспилотники, ракеты и тяжелую артиллерию, что привело к разрушениям, жертвам и депортации большого числа арцахцев.
«Вооруженные силы Азербайджана и нанятые ими террористы совершили ужасающие военные преступления и массовые убийства, включая убийства, пытки и нанесение увечий мирным жителям и военнопленным», - заявили члены городского совета Лос-Анджелеса. Они также отметили, что на протяжении всего вторжения Азербайджан запугивал мирных жителей, используя международно  запрещенное     оружие, такое как кассетные бомбы и белый фосфор.
«Принимая эту резолюцию,  Лос-Анджелес скорбит по гибели тысяч жертв этого нападения.  9 ноября 2020 года объявляется днем памяти жертв агрессии Азербайджана против Республики Арцах», - говорится в резолюции.
Члены горсовета решили, что, поскольку город Шуши теперь незаконно контролируется Азербайджаном, они временно приостанавливают статус «дружественного города» с Шуши. Они пообещали восстановить статус, когда город снова станет свободным от азербайджанской оккупации.